Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Sultan Vahiduddin'in Vatanperverliği

Sultan Vahdeddin'in Vatanperverliği Osmanlı ordusunun silahlarının elinden alındığı , düşman filolarının Çanakkale Boğazı' nı aşıp İstanbul'a dayandığı felaketli bir dönemde halife sıfatıyla Osmanlı tahtına oturan Sultan Vahdeddin'in, Osmanlı askeri olarak, şahsını korumak için bırakılmış olan biricik taburu Ayasofya Camii' ne göndererek: "Aziz İstanbul'un fethinin sembolü olan Ayasofya'ya çan takmak isteyenlere ateş ediniz!... " emrini verdiğini... (Mısıroğlu, Kadir; Osmanoğulları'nın Dramı, Sebil Yay. ist?1990, s. 109)

Sultan Vahiduddinin vatan sevgisini anlatmaya ne sayfalar yeter nede bizim gücümüz...

Ne yazikki devrin vefasiz devlet ricali,
koskoca hünkari maddi imkansizliklarla basbasa birakmis ve hatta öldügünde nasina bile sahip cikmamisdir.
Mübarek vefat ettiginde,
yastiginin altindan,
parasizliktan alamadigi ilaclarin receteleri cikmistir...

Sultan Vahideddin olarak yazılması gerekiyor...

Öncelikle cepni kardesim hatirlatmaniz icin tesekkür ederim...

Lakin muhtelif yazarlar ne hikmetse Padisah Vahidüddin hakkinda degisik sekilde isimler zikrediyorlar.
Kimi "Vahdettin",
Kimi "Vahdeddin",
kimi "Vahideddin",
kim ise "Vahidüddin" isimleri ile zikredelrler...

Uzmani degilim...
Ama ben özellikle Ömer faruk yilmaz hocamin Belgelerle Osmanli tarihi adli eserinde naklettigi sekliyle zikretmeyi tercih ederim. Ve hocamiz "Vahidüddin" olarak yazmistir.

asil olarak ismi ve yazilasi gerektigi sekli,
" Sultan 6. Mehmed Vahidüddin Han'dir."
( Belgelerle Osmanli Tarihi; Ö. F. Yilmaz; 4. cilt, sayfa 403)

isimleri bir kenara birakarak bu padisah hakkinda anlatilmasi gereken mevzulari paylasmak ümidiyle...

dua ve selam ile.

adınız veli olsun ben size vali dersem hoşunuza gider mi?

evet yaptıkları daha önemli tabiiki,

ama yaptıklarını ismi ile anıyoruz değil mi?

Peki Vahidüddin yanlismidir?

Vahidüddin yazmakla pek hosa gitmiycek birseymi yapmisiz efendim?

dilbilimcisi değilim ,

ve konuyu uzatmaya gerek olmadığını düşünüyorum,

ve kullanmış olduğunuz sitemli '' hoşa gitmeyecek şey'' ve ''efendim '' kelimelerinizi hak etmediğimi ,

zira ne demek istediğimi anlatamadığımı düşünüyorum.... ::)

Siz bana " adiniz veli olsun ben size vali dersem hosunuza gidermi?" diye sordunuz.
Bunu neye istinaden sordunuz?
Yukarida Sulatn Vahidüddin'in ismi hakkinda hata! yapildigini ifade ettiginiz icin...
Demekki bu hatamiz! pek hosa gitmeyecek birseyler uyandirmis.
Ben o mübarek padisahin ismini zikrederken, hosa gitmiycek bir durumu gerektirecek bir hal icinde olmadigimi ifade etmek icin size bir sonraki mesajda soru sordum. Yoksa bizim niyetimiz üzüm yemek...bagciyla bir meselemiz olmaz.

tekrar selam ve dua .....

vahdettin sanırım TDK tarafından kabul gören isim.. abdulhamit gibi.. ancak bu o ismin orjinal adı oldugu anlamına gelmez.. Malum gerçek yazılışı osmanlıcadır. ve arapca bir kelimedir. Latin alfabesine geçerken birden çok farklı yazım çıkabiliyor..

türkler > muhammet yazarken
araplar ve diğerler ise mohammed tarzı yazabiliyor..

orjinali arapca olunca farklı alfabeye farklı şekillerde çıkabiliyor..

Vahidüddin googlede ararsanız çıkar karşınızda :))

adınız veli olsun ben size vali dersem hoşunuza gider mi?

evet yaptıkları daha önemli tabiiki,

ama yaptıklarını ismi ile anıyoruz değil

cepni kardeşim Sultan Vahiduddin' dir aslı. Arabi lugatta mübteda haber diye bir şeyler var. ondan aslen ismi şerifi Padişahımızın Vahidüddin olması daha yakışır. Bende bir kaç yerde böyle okudum.

çepni kardeşim arapça bilgisi olanlar bilirler. arapçada terkip seçerken kelime sonlarının harekesine bakılarak terkip tespit edilir. burada da piri reis kardeşimizin dediği gibi mübteda haber vakîdir. mübteda ve haberin ahiri merfuğdur. bu yüzden ismin tam manasını vermesi için VAHİDÜDDİN diya telaffuzu zaruridir.

Tarih

MollaCami.Com