Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Nasreddin Hoca'nın Merkebine Ters Binmesinin Hikmeti

Türk Halkının nüktedan, hazır cevap ve zeki bir fıkra kahramanı olarak tanıdığı Nasreddin Hoca (1208-1284),
aslında medresede ders veren büyük bir müderris ve ayrıca da kadıdır.
Nasreddin Hoca'nın milletimizin hafızasında yer eden görüntülerinden birisi de merkebine ters binmiş halidir.
Bunun hikmeti şudur: Hoca Efendi ders verdiği medreseden merkebine binip evine giderken dahi talebeleri ardı sıra gelir, yolda kendisine sualler sorarlarmış.
İnce fikirli Nasreddin Hoca'mız da talebelerine arkası dönük olarak cevap vermenin İslami edebe aykırı olduğunu düşünerek merkebine ters biner,böylece talebeleri ile yüz yüze gelerek onların suallerine cevap verirmiş.

Hilmi Aygün
Yedikıta/Nisan sayfa 50

Çok güzel büyüklerin hallerinden küçükler anlamaz zaten sadece ya gülerler ya da kızarlar.

Zambak kardeşim bu güzel bilgiyi öğrenmemize vesile oldunuz. Allah razı olsun. Ben de hep merak ederdim. Kim bilir diğer yaptıklarında da ne hikmetler vardır. Yeter ki biz nereden bakmamız gerektiğini bilelim.

Allah razı olsun ...Nasterttin hocanın böyle her yaptığının hikmeti olduğunu duymuştum...hal böyleyken fıkra deyip yaptıklarına gülmekle acaba günaha giriyormuyuzki..

İlginize çok teşekkürler benimde merak ettiğim ve okuduğumda çok hoşuma giden bir yazı idi.Paylaşmak istedim.
Gözlerinize sağlık.

Elinize emeğinize sağlık kardeşim...
Merhum günümüz insanları için numûne-i imtisâl olması (örnek-model alınması) gereken
merhûm, fıkraları ile Müslüman-Türk insanının ince zekâsını, nükte gücünü, dünyevî ve uhrevî hayat görüşünü aksettirmektedir...Rahmetüllahi Aleyh...

Gözlerinize sağlık kardeşim yorumunuz için teşekkürler

Zambak kardeşim bu güzel bilgiyi öğrenmemize vesile oldunuz. Allah razı olsun. Ben de hep merak ederdim. Kim bilir diğer yaptıklarında da ne hikmetler vardır. Yeter ki biz nereden bakmamız gerektiğini bilelim.

allah razı olsun kardeşim

Çok hikmetli gerçekten ,böyle ilim ehlinden de böyle hikmet beklenir doğrusu.Ayrıca o öyle bir şahsiyet ki eleştiriyi kendine de yapmış , verdiği şok cevaplarla halkı düşünmeye yönlendirmiş, kibirden hep uzak durmuş.Allah onlardan razı olsun.Teşekkürler paylaşımınız için.
Ben de hep şunu merak etmişim,hocasının yaptığı intizardan dolayı ona her kesin güldüğü ,doğrumudur acaba.?

Çok hikmetli gerçekten ,böyle ilim ehlinden de böyle hikmet beklenir doğrusu.Ayrıca o öyle bir şahsiyet ki eleştiriyi kendine de yapmış , verdiği şok cevaplarla halkı düşünmeye yönlendirmiş, kibirden hep uzak durmuş.Allah onlardan razı olsun.Teşekkürler paylaşımınız için.

teşekkürler zambak

Çok güzel büyüklerin hallerinden küçükler anlamaz zaten sadece ya gülerler ya da kızarlar.

+++++++++

Ben de hep şunu merak etmişim,hocasının yaptığı intizardan dolayı ona herkezin güldüğü ,doğrumudur acaba.?

Aynı şekilde bende merak ediyorum bunu ...
malumat sahibi kardeşlerimiz aydınlatırsa memnun olurum ...

Tarih

MollaCami.Com