Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hac Nasil Yapilir (özet Bilgi) Mekke de yapılacaklar

MEKKE:

1) Abdestli olarak kabeye girilir.

2) Kabeyi ilk görünce dua çok makbul olduğundan hemen dua yapılır.

3) Üst ihram sağ kol altından sol omuz üzerine atılıp (Iztıba)Sağ omuz ve sağ kol açılır. (sünnet)

4) H. Esved ile yeşil ışık hizasına gelmeden Umre tavafına niyet edilir: ALLAHım senin rızan için umre
tavafını 7 şavt olarak yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır ve benden kabul eyle.

5) Tam hizaya gelmeden 2 el havaya kaldırılıp BİSMİLLAHÜALLAHÜEKBER denilip selamlanır. Hürmeten eller öpülebilir.

6) Tavafa başlanılır.Tavafda okunacak dualar olduğu gibi istenilen duada okunabilir.

7) Rüknü yemani köşesini selamlamak müstehab dır.

8) Rüknü yemani ile Hacer-i Esved arasında Rabbena Atina duasını okumak sünnettir.

9) Tavaf bir ibadettir. Nasıl namaz kılarken huşu içinde olunursa tavaftada huşu içinde olunmalıdır.
Konuşulmamalı. Cep telefonu ile meşgul olunmamalı başkalarının kusurlarını görmemelidir. Gerçek huşuda olan zaten bunları yapmaz.

10) Her şavtın sonunda H.Esved selamlanır. Yeni şavta başlanır. Hiza geçilmeden yapılmalıdır.

11. Umre ve hac tavafının ilk üç şavtında (Remel) çalımlı ve hızlı yürümek sünnettir. Diğer tavaflarda remel yapılmaz. Bu kalabalıkta mümkün olamıyor

12. 7 Şavt boyunca sağ kol ve sağ omuz açık olmalıdır. (sadece umre ve hac tavaflarında)

13. Tavaf bitince sağ omuz kapatılır. Zira bu durumda tavaf namazı kılmak mekruhtur.

14. Tavafı Mümkün olduğunca kabeye yakın yapmak sünnettir.

15. Mümkünse ara vermeden yapmak sünnettir.

16. 7 şavt sonunda tavaf bitmiştir. Mümkünse Makamı İbrahim ile Kabe arası, değilse Makamı İbrahimin arka taraflarında 2 rekat tavaf namazı kılınır. Birinci rekatta Kafirun ve ikinci rekatta İhlas okunur.

17. Dua yapılır.

18. Zemzem içilir.İçmeden önce: bismillahirrahmanirrahim, sonra Yarabbi.Senden faydalı ilim bol rızık ve şifa
diliyorum diye dua edilir.

Mekke

MollaCami.Com