Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Çanakkale'de İngiliz, Fransız Toprağı...

Hafta sonu okuldan bi öğretim görevlisinin düzenlediği gezi ile Çanakkale'ye ziyarete gittik. Müzeler, şehitlikler, anıtlar şavaştan kalan eşyalar, Deniz Müzesi komutanlığınıdaki sunumlar, Nusret Mayın Gemisi maketi...... vb...

Her şey çok güzeldi geç de olsa tarihimize sahip çıkmak, saygı göstermek elbetteki güzel ve gurur verici.Fakaaat açıkcası benim kanıma dokunan bi durumla karşılatım ben orda ve bu konuda sizin de görüşünüzü, düşüncenizi merak ediyorum...

Gelelim meseleye:

Bildiğiniz üzre Çanakkale savaşları 1914 yılında başlar ve 1915 yılında biter. Çanakkalede kazanmasına rağmen diğer cephelerde kaybettiği için mağlup sayılır Osmanlı. Daha sonra Kurtuluş Savaşı kazanılır ve 24 temmuz 1923 Lozan Antlaşması imzalanır....

30 maddelik bu Antlaşmanın 6 maddesi Çanakkale Savaşında bulunan ingiliz ve fransızların şehitlikleri ile ilgiliymiş...
ve bugun buradaki ingiliz ve fransız şehitlikleri ingiliz toprağı ve fransız toprağı kabul ediliyormuş bu antlaşmaya göre...

bunları duyunca beynim durdu resmen yaa.... biz orada 250.000 vatan evladını ingilize, fransıza vermeyelim diye şehit verdik...
ama o binlerce şehidin yattığı toprağı ingiliz fransız toprağı olarak kabul etmek.....

aklım fikrim ne kabul ediyor ne de bunu kabullenebiliyor...

O şehitliklerin ingiliz ve fransızlara ait olduğunu bilmiyordum. :o

O şehitliklerin ingiliz ve fransızlara ait olduğunu bilmiyordum. :o

şehitlik tabiri ne kadar doğru bilmem da onlara ait anıtlar ve mezarlar var...

30 maddelik bu Antlaşmanın 6 maddesi Çanakkale Savaşında bulunan ingiliz ve fransızların şehitlikleri ile ilgiliymiş...
ve bugun buradaki ingiliz ve fransız şehitlikleri ingiliz toprağı ve fransız toprağı kabul ediliyormuş bu antlaşmaya göre...

Onlara ait anıtların olduğunu biliyordum; ama açıkçası o şehitliklerin olduğu yerin İngiliz ve Fransız toprakları olduğunu bilmiyordum. Peki bunu size delillerle mi gösterdiler? Yoksa kesin olmayan kulaktan duyma bilgileri mi? Lozan antlaşmasında bu maddeler var mıydı :-\

ilginçç

üstü örtülen gerçekler

Onlara ait anıtların olduğunu biliyordum; ama açıkçası o şehitliklerin olduğu yerin İngiliz ve Fransız toprakları olduğunu bilmiyordum. Peki bunu size delillerle mi gösterdiler? Yoksa kesin olmayan kulaktan duyma bilgileri mi? Lozan antlaşmasında bu maddeler var mıydı :-\

söyleyen yrd doç dr ünvanlı bir coğrafyacı ve çanakkalede 25 yıl kalçış birisi ve bu zamanın önemli bir kısmını Çanakkale 18 Mart üni de öğretim görevlisi olarak geçirmiş...

söyleyen yrd doç dr ünvanlı bir coğrafyacı ve çanakkalede 25 yıl kalçış birisi ve bu zamanın önemli bir kısmını Çanakkale 18 Mart üni de öğretim görevlisi olarak geçirmiş...

Allah Allah şaşırdım doğrusu; örneğin biz bilmiyorduk. Çok üzüldüm. :(

Kim bilir bizim bilmediğimiz daha neler var :-\

Fasil : KİTÂBÜ`L-İLİM
Konu : Hz. Peygamber`e yalan isnadı
Ravi : Alî b. Ebî Tâlib
Baslik : PEYGAMBER (S.A. VE S.)İN AĞZINDAN YALAN UYDURANLARIN HÂLİ
Hadis : Şöyle demiştir: Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`den işitdim, buyurdu ki benim ağzımdan yalan uydurmayınız. Her kim benim ağzımdan yalan söylerse Cehennem`deki yerine hazırlansın. Buhârî`ye göre: Rib`ıyy b. Hırâş, Alî (b. Ebî Tâlib) radiya`llâhu anh`den Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in "Benim ağzımdan yalan uydurmayınız. Her kim benim ağzımdan yalan söylerse Cehennem`e girsin." buyurduğunu işittiğini kendisinden duymuş.
HadisNo : 90 (BUHARİ)

Kusura bakmayın yanlış anlaşıldım sanırım. Gelibolu yarımadasının her köşesi benim için şehitliktir ve benim ecdadım yatmaktadır herbir karesinde. Ve inanıyorum ki İngiliz ve Fransız mezarlarının bulunduğu söylenen toprağın altında da bizim şehitlerimiz muhakkak vardır. Ben oraya gidince hep bunu düşünerek dua etmiştim.

Canakkaledeki bir avuc topragin, lozan antlasmasi vesilesiyle, yabancilara verilmis olmasina hakli olarak tahammül edemiyoruz....

Lakin ayni gaflet, misaki milli hudutlarimiz dahilindeki musul, kerkük, süleymaniye, erbil, batum, oniki adalar, bati trakya..vs...bunlar icinde gecerli degilmi. Öz Türk yurdu olan bu belde topraklarinin altinda kimbilir kac milyon sehit ecdat yatmakta.

Canakkaledeki bu gaflet buz daginin yalnizca görünen yüzüdür...görünmeyeni anliyabilmek icin Kadir Misiroglu hocanin " Lozan , zafer mi, hezimet mi" adli eserini okumanizi tavsiye ederim.

Istanbul'un bile gözden cikarildigi bir devirde,
Canakkale topraginin verilmis olmasi...devede kulak misali.

Serbest Kürsü

MollaCami.Com