Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

99 BONCUKLU "TESBiH"iN HiKAYESi

Yüce Yaraticiya 99 ayri isim (Esmaül Hüsna) veren islami anlayis, O'nu tesbih ederken,
her isim icin bir isaret olmak üzere ipe dizdigi bu 99 taneli alet'e de tesbih adini vermistir.

Türkler icin tesbih, “ipe dizilmis boncuklar”dan ibaret degildir.
tesbih, yapildigi malzemeye, tanelerinin tornadan cekilis tarzina ve onu imal eden ustaya kadar ayri ayri degerler ifade eder.
tesbihin her tanesi ayri ayri islenip delinir.
imame, durak, tepelik, pul, kamci gibi tamamlayici parcalarin, tesbih tanelerindeki bicim ve boylarla ahenk saglamasina özen gösterilir.
mesela imame boyu, bes tane boyundan kisa, alti tane boyundan uzun olmamalidir gibi estetik prensiplere dikkat edilir.

tesbih sadece islamda degil, öteki dinlerde de saygi görmektedir.
budist ve hindu kültürlerinde, hatta brahmanizm gibi daha eski uzak dogu dinlerinde yaygin bicimde görülen 100 taneli tesbih,
avrupa katoliklerinin rahip ve rahibelerinde 64 taneyle ve carmiha gerilmis isa (as) tasvirli hac-i ile dini kiyafetlerin tamamlayicisidir.
ortodoksluk, protestanlik ve museviliktede tesbih vardir.
devletimizin cumhuriyetle devamindan sonrada tesbihe sahip olma zevki devam etmis
ve asirlardan beri oldugu gibi en güzel tesbihler yine türk ustalarinin tornalarinda cekilmistir, cekilmektedir.

Türk – hat sanati icin vaktiyle söylenen ve günümüz içinde gecerli olan bir söz vardir:

“Kur'an-i Kerim hicazda nazil oldu, misirda okundu ve istanbulda yazildi”.

Türk tesbih sanatinida herhalde söyle tarif etmek lazimdir:

“Kainatta hersey Allahi tesbih eder, tesbihin en güzelini Türkler ceker!" :)

güzel bir konu elinize saglık kardeşim.

“Kainatta hersey Allahi tesbih eder, tesbihin en güzelini Türkler ceker!"
kesinlikle katılıyorum.... :) tesbih bizim kültürümüz...

amin... cümlemizden insaAllah
gözlerinize saglik

Çok güzel bir konu açmissiniz Hz.Allah razi olsun.. Özellikle “Kainatta hersey Allahi tesbih eder, tesbihin en güzelini Türkler ceker!" güzel demissiniz..

Konu tesbih olunca sunu eklemek istedim; tesbihlerimize hürmet..

Yani o tesbihlerle ne muazzam, ne özel tesbihat yapiyoruz.. Sonra isimiz bittikten sonra siradan bir seymis gibi oraya buraya atabiliyoruz..
Sahsen tesbihimi yere bile koymayi saygisizlik olarak görüyorum. Namaz kilarken ya cebime, cebim yoksa mutlaka etrafta yüksek bir yer varsa oraya birakiyorum tesbihimi..

Bu konuya dikkat edersek bence çok güzel olur...

Selam ve dua ile..

Haklısınız dün cuma sohbetinde biri tesbihini yere koymuş tam önünde hoca sohbet anlatıyordu eğilip alsam hocanın ve cemaatin dikkati dağılacak .Baya bekledim kendi almasını ama almayınca dayanamayıp aldım .
Tesbihe hürmet ehemmiyet verilmesi gereken bir konu hakikaten..
Teşekkürler...

Haklısınız dün cuma sohbetinde biri tesbihini yere koymuş tam önünde hoca sohbet anlatıyordu eğilip alsam hocanın ve cemaatin dikkati dağılacak .Baya bekledim kendi almasını ama almayınca dayanamayıp aldım .Tesbihe hürmet ehemmiyet verilmesi gereken bir konu hakikaten..
Teşekkürler...

Bence çok iyi yapmissiniz. Tam herkezin görecegi sekilde yapmissaniz dahada iyi yer eder bence akillarda... InsaAllah tabiki..

tesbihin yere atılmsaında ne gibi sakıncalar olabilirki ???
yani Allah ı zikretmek için 33 tane taş da kullanabilirsin bunları da yere atmamak mı gerekir o zamn :-\

bence tesbih bahane maksat Allah ı zikretmek....
tesbihe önem veriliyosa eğer sadece yapan işçilerin emeğine saygısızlık olmasın diyedir yoksa tesbihin kutsal bi yanının olduğunu sanmıyorum
peygamberimiz zamanında yoktu bi kere...

tesbihin yere atılmsaında ne gibi sakıncalar olabilirki ???
yani Allah ı zikretmek için 33 tane taş da kullanabilirsin bunları da yere atmamak mı gerekir o zamn :-\

bence tesbih bahane maksat Allah ı zikretmek....
tesbihe önem veriliyosa eğer sadece yapan işçilerin emeğine saygısızlık olmasın diyedir yoksa tesbihin kutsal bi yanının olduğunu sanmıyorum
peygamberimiz zamanında yoktu bi kere...

Hmm.. Sizinkide bir bakis açisi tabiki..

Ama söyle düsünün: Yemek masasinin üzerine oturmak ayiptir.. Sebep? Sadece tahtadan bir masa halbuki.. Sandalyede ayni malzemeden yapildigi halde üzerine oturuyoruz.
Veya üzerinde Kuran-i Kerimi okudugun bir rahle üzerine otururmusun? Pek zannetmiyorum.. Halbuki o da tahtadan yapilma bir seydir..
Ve mesela: üzerine oturdugun bir sandalyenin oturaginin üzerine Kuran-i Kerim yerlestirip okurmusun?

Ve evet, bence 33 tane tas alip onlarla Hz.Allah'i zikretsen, onlarada saygi icab eder.. Hatta dahasi var.. Bizlere ögretilen, kagit ve kalemede saygili davranmamizdir. Çünkü onlarla ilim elde ediyoruz..

Aslina bakarsan hepsi siradan seyler: masa, sandalye, kagit, kalem.. Ama onlarla islenilen fiildir onlara hürmeti ve saygiyi icab ettiren..
Bu bizim bakis açimiz en azindan.. :)

Ayrica tesbih Peygamber Efendimizin zamaninda vardi biliyorum ben? Namazlardan sonra çekilen tesbihler esnasinda bazi sahabî iplere boncuk dizerek çekmisler. Peygamber Efendimiz bunu görmüs ve tasvip mahiyetinde sükût etmistir. Böylelikle tesbih kullanmak takriri sünnet olmustur...

selamun aleyküm kardeslerim
bilirsinizki ameller niyetlere göredir.

nasilki 99 rakami Mukaddes isimlere isaret ise
3 carpi 33 de 99 Mukaddesata isarettir...!
boncuklar da teslimiyata...!

saygi gösterirsen yükselirsin...!
göstermezsen yinede cektigin (zikr'lerin) tesbihatin sevabina nail olursun...!
yani (sahsimca) kar var zarar yok...!

Herseyin en iyisini Rabbimiz bilir.

ilgi ve alakalariniza ayrica tesekkürler

_G_ kardeşim çok güzel açıklamışsınız.Allah razı olsun.

saygi gösterirsen yükselirsin...!
göstermezsen yinede cektigin (zikr'lerin) tesbihatin sevabina nail olursun...!
yani (sahsimca) kar var zarar yok...!

Herseyin en iyisini Rabbimiz bilir.

Ister istemez su söz geldi aklima; Sinek küçük ama mide bulandirir..

Buda küçük birsey ama (sahsimca) terki kerihtir..

Haklisiniz.. Allahü A’lemü..

_G_ kardeşim çok güzel açıklamışsınız.Allah razı olsun.

Amin.. Ecmain..

Bilim ve Teknoloji

MollaCami.Com