Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Cennet'e ilk önce kadınlardan kim girecek? Cennet'le müjdelenme ve takva

Bu yazımızda Bir hadis-i Şerifi Hasbel Kader açıklamaya çalışalım...
Peygamber Efendimiz (sav) efendimizin kızı, Hz. Fâtıma (r.anha.) bir gün efendimiz Aleyhisssalâtü Vesselâm'a hitâben şöyle buyurur...

Babacığım, kadınlardan cennete ilk önce kim girecek, Cennet'e Kim dahil olacak...? diye suâl eder.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (sav)

Falan yerde, falan mahallede, falan evde oturan bir kadın var. Cennete ilk girecek ilk dahil olacak kadın, iste o kadındır. buyururlar...

Hz. Fatıma annemiz hayretle

Babacığım, o kadın cennete, benden de mi evvel girecek? diye tekrar sordu. (Tabiki bu soruyu sorarken cevabı sanki Hatice validemiz veya Aişe validemiz veya mübarek annelerimizden birtanesi gibi cevabını beklemektedir...)
Peygamber Efendimiz
Evet!
Senden de evvel girecek buyurdu. Ve şayet isterse, gidip o kadınla tanışabileceğini söyler.
Hz. Fâtıma'nın o kadın hakkındaki merakı iyice artmıştı. Kimin merakı artmaz ki, veya kim merak etmez ki... Bu kadın ne yapıyor veya nasıl bir amel işliyordu ki, cennete ilk olarak girmeyi hak ediyordu.
Bir gün o kadınla görüşüp tanışmak ve onunla konuşmak için evinden çıkar.
Kadının evini sora sonra bulur ve kapısını tıklatır.
Ev içerisinden, kapı arkasında (ses itibarıyla) yaşlı bir kadın
Kim o? diye seslenir.
Hz. Fatıma kendisini tanıtarak bir peygamber kızı olduğu söyleyip, onunla görüşmek istediğini söyler.
Kadın, Peygamber kızının kendisiyle görüşmeye geldiğini duyunca çok sevinir.... Kim sevinmez ki evin kapısına efendimizin kızı gelecek kapı açılmayacak....
Lakin
Kapıyı açmadan içeriden şöyle seslenir...
Ey Resûlullah'in kızı! Hoş geldin sefalar getirdin! Canım sana feda olsun!
Aslında ben de sizinle görüşmeyi çok istiyorum fakat dışarı çıkmadığım için
ziyaretinize de gelemedim. Simdi sizin gelmeniz beni çok memnun etti.
Fakat kocamdan izin almadan bugüne kadar ben kimseye kapı açmış değilim. Onun için sizden çok özür diliyorum. Ben sizin içeri girmeniz için bu akşam eşimden izin alayım ve yarın görüşelim, ne olur, yarın tekrar buyurun der...
Bunun üzerine Hz. Fâtıma annemiz geri döner. Akşam olunca kadın mes'eleyi anlatıp kocasından izin alır.
Ve bir gün sonra Hz. Fâtıma validemiz o kadınla görüşmek için tekrar geldi. Olacak ya yanında bu defa oğlu Hz. Hasan da vardı. Hz. Hasan o sıralar henüz küçük bir çocuk olduğu için rahat durmamış, annesi mecburen onu da yanında getirmek zorunda kalmıştı. Kadının evine geldi ve kapısını çaldı.
Tabî kadın içeriden, kapı arkasından. Hz. Hasan efendimizin sesini duymuştu. Hz. Fatma’nın yanında bir çocuk bulunduğunu fark edince çok üzüldü. Hz. Fâtıma validemize
Ya Fâtıma! Ben kocamdan yalnız sizin için izin almıştım. Çocuk için izin almadığımdan dolayı onu içeri alamam. Ne olur beni affedin. İsterseniz siz buyurun, çocuk dışarıda kalsın. İsterseniz yarın gelin bu akşam onun için de izin alayım. der.
Hz. Fâtıma ikinci defa içeri giremeden geri dönmek zorunda kaldı. Ve üçüncü gün tekrar kadını görmek üzere yola çıktı.
Hikmet-i ilâhî bu defada Hz. Hüseyin efendimizi de yanına almak zorunda kalmıştı. Tabi kapıyı çaldığında, kadın Hz. Hüseyin' efendimizin de olduğunu öğrenince Hz. Fâtıma yine bir gün önceki durumla karsılaştı.
Kadın kocasından onun için de izin alması gerektiğini söyledi.
Hz. Fâtıma bir önceki günkü gibi hiç ısrar etmedi. Ve çocuklarıyla beraber mecburen geri dönmek zorunda kaldı.
Bir sonraki gün üçü birden gittiklerinde kadın kocasından her üçü için de izin almıştı. Kapı açıldı ve içeri girdiler. Kadın binlerce özürler diledi, affını istedi ve Peygamber çocuklarını en güzel şekilde karşıladı ve ağırladı. Misafir perverliğini gösterdi...
Hz. Fâtıma içeriden gelen sese göre kadının gayet yaslı bir nine olduğunu zannetmişti. Fakat bir de baktı ki, kapıyı açıp kendisini karşılayan kadın hem çok genç, hem de çok güzel bir hanımdı. Hz. Fâtıma hayretle sordu
Sizinle dışarıdan konuşurken sesiniz çok değişik geliyordu. Oysa sesiniz hiç de öyle değilmiş, bu nasıl oluyor? dedi. Kadın
Sizinle konuşurken sesim dışarı çıktığı için sesimi yabancı bir erkek duyar da günaha girerim diye ağzıma küçük bir taş parçası alarak konuşuyordum. Simdi ise o taşı çıkardım. dedi.

Hz. Fâtıma efendimiz Radiyallahu Anhâ, bu cennetlik kadının sözlerinden dolayı çok memnun olmuştu. Namahrem-den sesini bile böylesine sakınan, kocasına da böylesine itaat eden bu kadının, neden cennete evvelâ gireceğini anladı. Onunla bir müddet sohbet ettiler.
Bazı konuları konuştular. Bir ara kadın Hz. Fâtıma’ya
Ey Resûlullah'in kızı! Acaba ben kocama karsı vazifemi ifa etmiş oluyor muyum? Onun bendeki hakları sebebiyle Allah Teâlâ kocama itaatsizlikten dolayı beni hesaba çeker mi? Bundan korkuyorum. dedi.

Hz. Fâtıma bu sûali tebessümle karşıladı ve babasının yani Peygamber Efendimizin müjdesini kendisine bildirdi
Hayır!
Sen bilakis babamın, cennete ilk girecek kadın diye müjdelediği kimsesin.buyurdu.
Hz. Fatıma Radiyallahu Anha, Resûlullah'in cennetle müjdelediği bu mübarek kadınla bir müddete daha sohbet ettikten sonra müsaade ister ve oradan ayrılır...
İşte takva, işte ittika, işte Cennet'le müjdelenme...
Rabbim cümlemize Cennet'e yaklaştıracak amel etmeyi nasip buyursun...
// Büyük dini Hikayeler// mollacami.net//ücharfbeşnokta //

Rabbim cümlemize Cennet'e yaklaştıracak amel etmeyi nasip buyursun.
Amin.Eline sağlık

Amin Amin Amin
Okuyan gözlere sağlık...

Amin.Eline sağlık

Bu güzel dilek ve temenniler için sonsuz Amin Amin Amin...

Amin.Eline sağlık

emeginize saglık mevlam bu aciz kullarınada cennetini nasip edipde cemalini gören kullarından eylesin inseallah aminnn aminn :'(

Amin.Eline sağlık

emeginize saglık mevlam bu aciz kullarınada cennetini nasip edipde cemalini gören kullarından eylesin inseallah aminnn aminn :'(

Okuyan gözlere sağlık efendim.Dualar için de
Amin Amin Amin...

Paylaşım için teşekkür ederiz..

Mevla bizleri amil olabilmeyi nasip eylesin.....

Mevla bizleri amil olabilmeyi nasip eylesin.....

Amin Amin Amin
İnsan defalarca okusada,dinlesede etkisinde kalmaması mümkün değil.Cümlemize tesir edebilmesi duası ile..

Allah razi olsun

Amin Amin Amin
Cümlemize tesir edebilmesi duası ile..
Allah razi olsun

Amin Amin Amin...
Cümlemizden razı olsun.

Hutbe ve Vaazlar

MollaCami.Com