Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yıldırımdan nasıl korunuruz?

Sağanak yağışlı ve gök gürültülü havada dışarıdaysanız yıldırımdan korunmak için nereye saklanmanız gerekiyor? BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, yıldırım düşmeden önce, fırtına bulutu içindeki yük havayı iyonize edecek güce ulaştığında şimşek oluşuyor.

Yağmur bulutlarının alt yüzeylerindeki büyük negatif yük içindeki elektronları iterek orayı da pozitif yüklü hale getiriyor ve bu yük saniyede bin kilometre hızla bulutlardan toprağa iniyor, yani kısadevre yapıyor.

Açık bir alanda kendi başlarına duran uzun, sivri nesnelere yıldırım düşme riski daha fazladır. Ancak bu kesin değil, çünkü bazen uzun bir ağacın yanındaki düz zemine de yıldırım düşebiliyor. Sağanak yağmurda dışarıda kalanlar için en güvenli yer, bir araba ya da diğer kapalı metal yapılardır. Bu olmadığı takdirde ise bir çukur, hendek ya da düzenli yükseklikteki çalılık hiçbir şey olmamasından iyidir. Su-kara, kaya-toprak, ağaç-tarla gibi farklı zeminlerden uzak durun. Aynı zamanda metal direklerden ve diğer insanlardan en az 5 metre uzaklıkta olun. Çünkü yıldırım bir nesneden diğerine sıçrayabilir. Aile-Sağlık

kavak agacina düstügünüde gördüm, sögüt agacina da...
elektrik direginden evimize kadar da geldi teller vasitasiyle...

ecel geldiyse bedene, gerisi bahane...

paylasim icin tesekkürler

paylastigin icin saolsin

teşekkürler kardeşim

kavak agacina düstügünüde gördüm, sögüt agacina da...
elektrik direginden evimize kadar da geldi teller vasitasiyle...

ecel geldiyse bedene, gerisi bahane...

Ewet bize sadece tevekkul etmek kaliyo

Ben tessekkur ederim arkadaslar

tedbir kuldan tevekkül allahdan

bilgilendirici bir paylasim

Serbest Kürsü

MollaCami.Com