Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Fatiha Suresini hiç böyle düşündünüz mü?

Fatiha Suresini hiç böyle düşündünüz mü?

Denilir ki: „Kalpten çıkan söz, kalbe girer ama dilden çıkan söz kulağı aşmaz.’

Peygamber Efendimiz Buyurdular ki:

ELLAHU Teala şöyle der:Namazı, kendim ile kulum arasında ikiye ayırdım.

Kulum için istediği vardır.

kul : ‘Elhamdü lillâhi rabbil âlemîn.‘dediğinde

ELLAHU Teala: ‚Kulum bana hamdetti (şükretti) der.

kul: ‘Errahmânirrahîm’ dediğinde

ELLAHU Teala: ‚Kulum beni övdü’der.

kul: ‘Mâliki yevmiddîn.’ dediğinde

ELLAHU Teala: ‚Kulum beni yüceltti der.

kul: ‘İyyâke na’büdü ve iyyâke nesteîn.’ Dediğinde

ELLAHU Teala: Bu benim ve kulum arasındadır, Onun için ne isterse vardır’ der.

kul: ‘İhdinas sırâtal müstekîm. Sırâtallezîne en‘amte aleyhim. Gayril mağdûbi aleyhim veleddâllîn.’

ELLAHU Teala: ‘Bu kulum içindir, ona istediği vardır’ der.

UNUTMAYIN: Namazda gafil olan kimse, ne söylediğini bilmeden ve anlamadan taklitle insan sesleri çıkaran papağana benzer!
Sonuçta hepimiz insanız ve hepimizin nefisleri var. Huşu ile Namaz kılamasakta asla Rabbimizin Rahmetinden ve Merhametinden yüz çevirmemeliyiz.

Çünkü Ondan başka gidecek kapımız yok!

Bakınız Beyazıd bu konuda ne yapmış: Beyazıd ömrü boyunca ELLAHU Teala’ya layıkı ile ibadet edebilmeyi, namazını layıkı ile kılabilmeyi arzu etmiş ve bu arzu ile belki güzel namaz kılarım diye sabaha kadar namaz kılmış, fakat kıldığı bütün namazları Rabbimize layık bulmuyormuş. Nihayet ELLAHU Teala’ya şöyle yalvarmış:

‘ Ya Rabbi! Sana layık şekilde hiç namaz kılamadım. Kıldığım bütün namazlar hep beyazıd’a yakışır şekilde oldu. Beni ve ibadetlerimi kusurlarım ile kabul eyle.

Yinede Huşu ile Namaz kılamıyorsak bu duayı bizlerde edebiliriz. Sonuçta Rabbimizin Rahmeti ve Merhanmeti olmasa kıldığımız Namazlar, gözümüzün görme fonksiyonun şükrüne ve teşekkürüne bile yetmez!!!

UNUTMAYIN: Siz islam’dan vazgeçmedikçe, islam’da sizden vazgeçmez!!!

FATİHA SÛRESİ

Elhamdü lillâhi rabbil âlemîn. Errahmânirrahîm. Mâliki yevmiddîn. İyyâke na’büdü ve iyyâke nesteîn. İhdinas sırâtal müstekîm. Sırâtallezîne en‘amte aleyhim. Gayril mağdûbi aleyhim veleddâllîn.

ANLAMI: Hamd,alemlerin rabbi Ellah’a mahsustur, O Rahmandır,Rahimdir.Hesap gününün sahibidir.(Ellah’ım!)Ancak sana kulak eder ve yalnız senden yardım dileriz.Bizi doğru yola ulaştır.Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna. Gazaba uğramışların ve sapmışların yoluna değil.

Allah razı olsun kardeşim.

Bende fâtiha suresinden bahs edilmişken izninizle şunu söyleyeyim.

‘İyyâke na’büdü ve iyyâke nesteîn.’

"Allahım, ancak sana ibadet eder, ancak senden yardım talep ederim demektir."

Namaz da fâtiha suresini okurken aklımız başka bir yerde ya da başka birisinde olursa o aklımızda olan şeye ibadet etmiş ondan yardım talep etmiş oluruz ki;
bu şirke girer.

allah muhafaza ferd-iebyaz kardeşim
aliemin kardeşim allah razı olsun paylaşım için teşeşkkürler

cok guzelmiş

namazı duyarak...hissederek kılanlardan oluruz inşaallah....
Allah razı olsun kardeşim..

Namaz da fâtiha suresini okurken aklımız başka bir yerde ya da başka birisinde olursa o aklımızda olan şeye ibadet etmiş ondan yardım talep etmiş oluruz ki;
bu şirke girer.

bunu birazdaha açabilirmiyiz.gafletten düşüncelerimiz var.yada rabıta halimi anlayamadım.

amin
hakkıyla kılanlardan oluruz inş..
mevlam kabul eylesin tşklr

bunu birazdaha açabilirmiyiz.gafletten düşüncelerimiz var.yada rabıta halimi anlayamadım.

Namaz içerisinde başka bir insanı düşünmek, mesela birisine sinir olduk diyelim, daha sonra namaza dursak aklımıza muhakkak o kişi gelir, işte Hz. Allaha değilde aklımızda olan kişiye (haşâ) ibadet etmiş oluruz.
Hepimiz gafiliz kardeşim zaman zaman aynı şeyleri yaşıyoruz. Mümkün mertebe surelerin manasını düşünmeye çalışalım rabıta halide olabilir demişti büyüklerimiz.

anladım.rabıta haliyle namaz olmaz yani

anladım.rabıta haliyle namaz olmaz yani

Hayır kardeşim öyle demek istemedim kılınabilir diye biliyorum. ::)

RABBİM rızasına uygun tadili erkanın vucubunca amil olmayı nasip eylesin

emeklerinize sağlık çok güzel konuya değinmişsiniz..

RABBİM rızasına uygun tadili erkanın vucubunca amil olmayı nasip eylesin

emeklerinize sağlık çok güzel konuya değinmişsiniz..

okuyan gözlerinize sağlık kardeşlerim...

Güzel bir yazı lakin burayı dikkatli okuduğumuzda sizler ne anlarsınız...

UNUTMAYIN: Namazda gafil olan kimse, ne söylediğini bilmeden ve anlamadan taklitle insan sesleri çıkaran papağana benzer!
[color=brown]Sonuçta hepimiz insanız ve hepimizin nefisleri var. Huşu ile Namaz kılamasakta asla Rabbimizin Rahmetinden ve Merhametinden yüz çevirmemeliyiz.

Dualar

MollaCami.Com