Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

15 Nisan'da ne olmuş

1912 - 2340 yolcusuyla ilk yolculuğuna çıkan Titanik transatlantiği, Newfoundland'ın güneyinde bir buzdağına çarparak battı, olayda 1.513 kişi öldü.
1918 - Ağrı'nın kurtuluşu.
Turizm Haftası

İstanbul kuşatmasından bir yıl önce Fatih Sultan Mehmed ,Boğaziçi kıyılarında bir keşif yaptırdı.
Boğazın en dar yerini tespit ettirdikten sonra hisarın yapılacağı yeri bizzat işaret etti.Hassa mimarlarıyla birlikte yapının ana planlarını bizzat hazırladı.
15 Nisan 1452 Günü( bugün) hisarın inşaatına başlandı.İlk baharda inşaatına başlanan hisar,yaz bitmeden 31 Ağustos günü ,yani 4 ay 16 günde tamamlanmıştı.
Bu kadar kısa sürede meydana gelen büyük eser karşısında dost ve düşman hayranlığını gizleyememiş,Bizans ise başına nelerin geleceğini iyice anlamıştı.
Asıl dikkat çeken nokta ise hisarın planında gizliydi.Hisar,yukarıdan bütünüyle seyredildiği zaman Arapça MUHAMMED isminin okunuşu veriliyordu.Fatih hz leri İstanbul’a ilk mührünü Peygamber efendimize (s.a.v)Hürmeten onun adını KALE ile yazmak suretiyle vermiştir
.
[color=brown]Ecdada layık olan kullarından eylesin Mevlamız.(ihvan)[/color
]

Ecdada layık olan kullarından eylesin Mevlamız.(ihvan)

Amin...Allah c.c razı olsun...Teşekkürler....

Emeğinize sağlık kardeşim güzel bilgiler...

Hisar,yukarıdan bütünüyle seyredildiği zaman Arapça MUHAMMED isminin okunuşu veriliyordu.Fatih hz leri İstanbul’a ilk mührünü Peygamber efendimize (s.a.v)Hürmeten onun adını KALE ile yazmak suretiyle vermiştir.

,
Hisar,yukarıdan bütünüyle seyredildiği zaman Arapça MUHAMMED isminin okunuşu veriliyordu.Fatih hz leri İstanbul’a ilk mührünü Peygamber efendimize (s.a.v)Hürmeten onun adını KALE ile yazmak suretiyle vermiştir
.
[/color
]

[color=black] Bizleri Ecdada layık olan kullarından eylesin Mevlamız..amin..Allah Fatif Sultan Mehmet hz.den de bütün padişah efendilerimizden de ve ordularında da razi ve memnun olsun inşaallah

Emeğinize sağlık kardeşim güzel bilgiler...

Hisar,yukarıdan bütünüyle seyredildiği zaman Arapça MUHAMMED isminin okunuşu veriliyordu.Fatih hz leri İstanbul’a ilk mührünü Peygamber efendimize (s.a.v)Hürmeten onun adını KALE ile yazmak suretiyle vermiştir[/color][/b]

Mevlam boyle ince ve derin dusunen ecdadimiza layik olmayi nasip eylesin !

teşekkürle.mavi zamir kardeşim.

bende bu resmi cok merak ediyodum bilen arkadasladan isteyecektim

Ne demek efendim ben tesekkur ettim, hersey Molla halki için :D ;)

Nisan

MollaCami.Com