Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

nuşiveranın mamur ülkesi..

İran hükümdarlarından adaletiyle meşhur Nuşiveran,hastalanmış ölüm döşeğine yatmıştı.Evlatlarını toplayıp onlara vasiyetini söylemeye başladığında,içlerinden biri:
"Baba senin derdine hiçbir çare bulunmaz mı?" diye sordu.
Nuşiveran
"olmaz olur mu?Her derdin bir çaresi vardır.Benim derdimin devası ise,viranede öten baykuşun etidir.Eğer ülkemde böyle bir baykuş bulur bana getirirseniz derdime derman olursunuz",dedi
Hükümdarın oğulları çok sevindiler.Dört koldan İran'ın her yerinde virane aramaya koyuldular.Fakat ne kadar aradıysalar da bulamadılar.Çünkü hükümdar milletine o kadar hizmet etmişti ki ülkenin hiçbir yerinde,kendi haline terk edilmiş bir virane bulunması imkansız hale gelmişti.
Hükümdarın çocukları, babalarına üzülerek bir virane bulamadıklarını söylediler.Nuşiveran zaten bulamayacaklarını biliyordu.Onların haline gülümseyerek ruhunu teslim etti.Evlatlarına böylece ders verip ülkelerinin kıymetini vatandaşlarının önemini bildirmek istiyordu....

Fakat bu hükümdar peygamberimizin:
"imansız gittiğine üzülüyorum"dediği şahıslardan biridir. kendisine iman nasib olmamıştır...

sağolasın kardeşim

ilginçmiş

bi de iman olsaymışş....süpermiş...

evet gerçekten nuşiveranın ilginç hikayeleri var gerçek bi lider ve hükümdarmış ama işte iman herkese nasib olmuyo demekki
okuduğunuz için sizler saolun arkadaşlar..

hidayeti murat edene hidayeti dalaaleti murad edene dalaleti diler allah

napalım adam murat eylememiş napalım yani

Emeğinize sağlık kardeşim...

geldiğiniz için sizler sağolun :)..

Tarihi, Ibretli Hikayeler

MollaCami.Com