Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Müslüman bilim adamları

Müslüman bilim adamları

merhaba arkadaşlar Müslüman bilim adamları bölümü için müslüman emaktarlar lütfen ;)

http://www.talebeyurdu.net/musluman-bilim-adamlari/index.html

burada bir kategorimiz var ama içinde ne yazıkki fazla isim yer almıyor. gerçekten hiç mi müslüman bilim adamı yok. yoksa biz mi tembeliz :'(

Biz tembeliz reis :-[ :'(

Tembellik değil tabiki belki farkında değilizdir diye vakti olan arkadaşlarımızın dikkatine çekelim demiştim

Müslüman din adamlarının buluş ve icadları

Konu, âlet veya metot Müslüman bilim adamı Yaşadığı tarih

1--Galilei 'den 600 yıl önce dünyanın döndüğünü söylemiştir.[1] Birûni 973 - 1051
Yoğunluk aleti piknometre, matametikte kosinüs formülü, sekant, kosekant kavramaları ve üçgenin alan formülleri[2][3][4] Ebu'l-Vefa 940-988

2--İlk göz ameliyatı, bağırsağın ameliyat dikişlerinde kullanılması, ameliyat sonrası oluşan iltihapları çıkaran seton (kıl fitili) [5]Petrolün ilk defa damıtılıp naft adı altında kullanılmaya başlanması[6] Ebu Bekr Zekeriyya Râzi 865-925

3--İlk robotlar ve sibernetik ilmi. Ayrıca pistonlu motorlarda kullanılan ve doğrusal hareketi dönme hareketine çeviren krank mekanizması.[7][8] El Cezeri 1136-1206

4--Çeliklerde paslanmanın önlenmesini sağlama.[9] Maddenin en küçük parçasının cüz-ü la yetecezza (atom) olarak tarifi ve parçalandığında Bağdat'ın altını üstüne getirebilecek enerjiyle yüklü olduğunun tespiti[10] Cabir Bin Hayyan 721-815

5--Barutla çalışan iki katlı ve yedi kollu bir roketle, 2.5 km yol katederdek uçuş denemesi yapılması[11] Lagari Hasan Çelebi 1633

6--Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüşünün 365 gün 6 saat 9 dakika 6 saniye olduğunun günümüzdeki değerden sadece 58 saniyelik farkla hesaplanması[12] Uluğ Bey 1393-1449

7--Newton'dan 500 yıl önce yerçekimi ivmesinin bulunması[13] Hazini 1100-1155

8--Görme hâdisesi ve anatomisinin açıklanması; karanlık oda, mercek, prizma, aynalar, optik, atmosfer basıncı, atmosfer tabakasının kalınlığı gibi konularda öncü çalışmalar[14] Ebu'l-Heysem 965-1051

9--Einstein'dan 1100 yıl önce rölativite (izafiyet-görecelik) teorisinin ortaya atılması[15][16] Ebu Yusuf El Kindi 796-872

bu ve diğer isimler teker teker bulunup sitemize eklense güzel olacak

Bunları yukledim ama uluğ beyi biraz araştırmak gerekiyor diye düşünüyorum ::)

Allah razı olsun..

aslında rehber.ihya.org adresindende bilgiler derleyebilriz. orasının kategorilendirmesini yaptıgımızda inşaallah daha çok bilgi ortaya cıkar bu konuda

Cümlemizden.Burası maş. çok geniş
En basitinden uluğ beyi araştırdım.Daha önce baktıgım yerlerde fal baktıgı iddia ediliyordu.Burada gayet güzel anlatılmış ihya olmasının farkı bu olsa gerek 8)

A vitaminini görünce acep lezzet vaidisi mi işin içine girdi demiştim :)

Emeğinize sağlık reis harika bir eser olmuş.

rehber.ihya.org 20 ciltlik yeni rehber ansiklopedisi.. içerik olarak sağlam şükür

Genel Duyurular

MollaCami.Com