Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İş bulmanın altı basit yolu...

İş bulmanın altı basit yolu...

İster kriz dönemi olsun ister refah, iş bulmak kolay değil. Hele ki hangi yolu izlemeniz gerektiği tam bir muamma. Ancak doğru yönlendirmelerle kariyerinizi parlatmanız mümkün. İşte uzmanından altı adımda doğru işi bulma tüyoları...

1- Satış Taktiklerini Dene: Telefon mülakatına veya ilk yüz yüze iş görüşmenize hazırlanırken, kendinizi kısa zamanda en iyi nasıl ifade edeceğinizi bulmuş olmanız gerekir. Çünkü işi alıp alamayacağınız görüşmenin ilk 60 saniyesinde belli olur. “60-second sell”, “60 saniyede satış” kitabının editörü Robin Ryan’a göre ise mülakata girmeden önce deneyimlerinizi dört veya beş cümleyi geçmeyecek şekilde özetlemelisiniz. ‘Seni neden işe almalıyım’ sorusuna ise yine öz ancak gerçekçi bir yanıt vermelisiniz…

2- Çevreni Kullan: Kişisel bağlantılar ve çevre asla iş arkadaşları veya iş ortaklarıyla sınırlanmamalı. Ancak çalıştığınız şirketlerin iletişim ağı çoğu zaman sizin kurtarıcınız olabilir. Örneğin, şirketin veri tabanına işten ayrılsanız bile güncel iletişim bilgilerinizi bırakın. Yeni projeler ya da rotasyonlarda tekrar aranabilirsiniz... Network sistemine çok önem veren Microsoft, bu sayede havuzuna ayda 100 bin yeni özgeçmiş topluyor.

3- Vizyonunu Genişlet: “Ne İstediğimi Bilmiyorum Ama Bu İşi İstemediğimi Biliyorum” adlı kitabın yazarı ve kariyer koçu Julie Jansen’a göre ise kişinin vizyonunu geniş tutarak yeniliklere açık olması çok önemli. Tabii tüm bunların yanında kariyerine yön vermek isteyen adayın kendini tanıması da gerekiyor. Kişinin kariyerini deneyimli olduğu alana dikkat ederek şekillendirse de farklı sektörlere açık olmak ve yetenekleriyle bu alanlarda neler yapabileceğini görmek büyük önem taşıyor. Julie Jansen kariyerinizde her zaman bir B planınız olmalı diyor...

4- Yeteneklerini Kontrol Et: Lisans ve lisansüstü eğitim programlarına katılmak için zaman ve finanssal kaynağınız olmayabilir. Ancak derneklerin ve bazı okulların düzenlediği ücretsiz kurslar kendinizi geliştirmeniz için karşınıza çıkan önemli faırsatlardan. Lisans seviyesinde olmasa dahi katılacağınız kurslarla proje yönetimi veya organizasyonel planlama gibi alanlara yeteneğiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz.

5- Servetini Bil: Kriz zamanlarında iş değiştirmek herkes için biraz risklidir. Ancak kişi iş değiştirme kararı almadan önce iş arayacağı süre zarfınca kullanacağı bütçeyi iyi ayarlayabilmişse, işveren karşısında daha güçlü bir tutum çizebilir.

6- Günlük Çalış: İş aradığınız süre boyunca takipçi olun. Her gün kariyeriniz için küçük de olsa bir şeyler yapın. İş alanlarını hergün tarayın. Ayrıca çevrenizdeki insanları iş aradığınız ve yetenekleriniz konusunda bilgilendirin. Fırsatların ne zaman ortaya çıkacağını bilemezsiniz.

[right]Kaynak: Yahoo! HotJobs[/right]

Kariyer Yolculuğu

MollaCami.Com