Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hz. Mevlana'dan Tebessüm Ve Tefekkür Örneği....

Güzel sesli bir hafiz Kur'an okuyordu. Kulagina gelen bu güzel sesten etkilenen Hz. Mevlana da gözyasiyla dinliyordu. Bu sirada elini agzina kapayarak esneyen bir adam, Mevlana'nin bu gözyaslarina bir mana veremeyerek sordu:

-Efendi Hazretleri nicin agliyorsunuz, aglanacak bir sey mi var ortada?

Mevlana esneyen adama anlayacagi dilden cevap verdi:

-Güzel sesli hafizlardan gelen Kuran sesi bana, cennet kapisinin acilisi sesi gibi geliyor da onun icin...

Esnemeyen devam adam da basini sallayarak:

-Bana da cennet kapilarinin acilis sesi gibi geliyor, dedi. Mevlana kücük bir düzeltme yapti:

- Aramizda ince bir fark var, dedi. Senin duydugun ses, cennet kapisinin acilis sesi degil kapanis sesi olmalidir. Cünkü dedi, acilis sesi gözyasi döktürür, kapanis sesi ise uyku getirir...

Sevgiyi Sevmek

Bir gün Hazret-i Mevlânâ Hazretleri'nin huzuruna birbirlerine dargın iki kişi getirirler. Mevlânâ hazretleri onlara bir an önce barışmalarını söyler ve şu örneği verir:

"Allah, bazı insanları su gibi lâtif, mütevazı, daima aşağıya doğru akan ve yumuşak huylu yarattı, bazılarını da toprak ve taş gibi sert mizaçlı ya*rattı.

"Su, toprağa karışır, meyvelerin büyümesini, canlıların hayatlarını devam ettirmelerini sağlar. Böylece o sulardan ruhlara ve bedenlere gıda temin edilip, menfaat sağlanır. Su toprağa gitmezse, topraktan da, sudan da lâyıkıyla istifade edilmez.

"Bu arkadaşın toprak hükmünde olup, yerinden kalkmaz ve barış*mazsa, sen su gibi tevazu üzere ol ve onunla anlaş.

"Herkes bilir ki, iki küs olan kimseden hangisi öbüründen önce davranırsa, Cennete ötekinden önce girecektir. Daha çok sevap kazanacaktır. Dolayısıyla, bu barış*tan her ikiniz de istifade etmiş ola*caksınız."

Biraz sonra her iki kişi de barış*tılar.

mevla su gibi, olanlardan eylesin teşekkürler kardeşim :)

yorumunuza ben teşekkür ederim kardeşim. :) :)

Elleriniz dert görmesin,
neyzen. lal kardeşim

Elleriniz dert görmesin,
neyzen. lal kardeşim

Elleriniz dert görmesin,
neyzen. lal kardeşim

amin...cümlemizin kardeşlerim....

emeğine sağlık...........

teşekkürler...gelmenize sevindim ihvan kardeşim..

Lezzet alarak okudum.Okurken bile insanı rahatlatıyor.
Bu ne güzel bir tevazu, bu ne güzel bir hoşluktur Ya Râb'bi, dargın insanları barıştırmasında bile ilmik ilmik incelik var, Mevlâm Şefaâtlerine cümlemizi mazhar kılsın.
Sana yakışan, enfes bir konuydu...Teşekkürler Lâl... :)

yorumuna teşekkürler güzel kardeşim Firdevs...
ettiğin duaya da binlerce amin kadim dostum :) :)

kuran okurken esnerler ama marsda saygi durusunda beklerler mevlam bu gibi insanlara hidayet versin. ellerin dert gormesin kardesim emegine saglik

İnşaallah Rabbim bizlere de hidayet nasip buyursun Tuğba kardeşim.....

İnşaallah derse yakaran...
inşa eder Yaradan.... :)

“Elif”tir İnşaAllah ...
Varlığın alfabesinde dimdik duruştur.
“Lâm”dır İnşaAllah ...
Yokluğun koynunda dupduru bir b/akıştır.
“Mim”dir İnşaAllah ...
Hicranın solgun yanağına dosdoğru bir Muhammedî eğiliştir.

gelmenize sevindim sevgili dolunay kardeşim..

kıssadan hisse

MollaCami.Com