Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Felaketlere karşı sabırlı olmak

بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ

يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ ٱسۡتَعِينُواْ بِٱلصَّبۡرِ وَٱلصَّلَوٰةِ‌ۚ إِنَّ ٱللَّهَ مَعَ ٱلصَّـٰبِرِينَ

"Ey iman edenler! Sabir ve salat ile (Allah'tan) yardım isteyin. Şüphesiz ki Allah sabredenlerle beraberdir." (Bakara 153)

وَلَا تَقُولُواْ لِمَن يُقۡتَلُ فِى سَبِيلِ ٱللَّهِ أَمۡوَٲتُۢ‌ۚ بَلۡ أَحۡيَآءٌ۬ وَلَـٰكِن لَّا تَشۡعُرُونَ

“Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız.”(Bakara 154)

وَلَنَبۡلُوَنَّكُم بِشَىۡءٍ۬ مِّنَ ٱلۡخَوۡفِ وَٱلۡجُوعِ وَنَقۡصٍ۬ مِّنَ ٱلۡأَمۡوَٲلِ وَٱلۡأَنفُسِ وَٱلثَّمَرَٲتِ‌ۗ وَبَشِّرِ ٱلصَّـٰبِرِينَ

“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele!” (Bakara 155)

ٱلَّذِينَ إِذَآ أَصَـٰبَتۡهُم مُّصِيبَةٌ۬ قَالُوٓاْ إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّآ إِلَيۡهِ رَٲجِعُونَ

“O sabredenler, kendilerine bir bela geldiği zaman: Biz Allah'ın kullarıyız ve biz O'na döneceğiz, derler.” (Bakara 156)

أُوْلَـٰٓٮِٕكَ عَلَيۡہِمۡ صَلَوَٲتٌ۬ مِّن رَّبِّهِمۡ وَرَحۡمَةٌ۬‌ۖ وَأُوْلَـٰٓٮِٕكَ هُمُ ٱلۡمُهۡتَدُونَ

“İşte Rablerinden bağışlamalar ve rahmet hep onlaradır. Ve doğru yolu bulanlar da onlardır.” (Bakara 157)

Musıbetlere sabır hakkında Hadis-i Şerifler

Sehl İbnu Sa`d dan mervidir;

-"Ey Allah`ın Resulü!" dedim, "insanlar neden yaratıldı?"

-"Sudan!" buyurdular.

-"Ya cennet?" dedim, "o neden inşa edildi?"

-"Gümüş tuğladan ve altın tuğladan! Harcı da kokulu misk. Cennetin çakılları inci ve yakuttan, toprağı da za`ferandır. Ona giren nimete mazhar olur, eziyet görmez, ebediyet kazanır, ölümle karşılaşmaz. Elbisesi eskimez, gençliği kaybolmaz." Aleyhissalatu vesselam sözlerine şöyle devam buyurdular:

- "Üç kişi vardır duaları reddedilmez (mutlaka kabul edilir): Adil imam (devlet başkanı), iftarını yaptığı zaman oruçlu, zulme uğrayanın duası. Allah, (mazlumun) duasını bulutların fevkine çıkarır ve onlara sema kapıları açılır ve Allah Teala hazretleri: "İzzetime yemin olsun! Vakti uzasa da, duanı mutlaka kabul edeceğim!" buyurur."

Kütübü Sitte
HadisNo : 5099

Abdurrahman İbnu`l-Kasım' dan mervidir;Resulullah (sav) buyurdular ki:

-"Benim (yokluğumdan hasıl olan) musibet, müslümanları musibetlerinde teselli etmelidir." (Bir başka rivayette şöyle denmiştir: "Kim bir musibete uğrarsa, benim yokluğum sebebiyle maruz kaldığı musibetini hatırlasın. Çünkü bu, en büyük musibettir.")

Kütübü Sitte
HadisNo : 3245

Büreyd el-Eslemi (r.a) diyor ki: Rasülullah (s.a.v)'in şöyle buyurduğunu işittim;

-"Allah'ın rızasını kazanmak için görevini yapan müslümanlardan hergangi birine isabet eden büyük küçük her felaket, hatta ayağına batan bir diken bile, ya böyle bir musibetten başka bir şeyle affedilmeyecek günahları içindir,yahut böyle bir musibete sabretmek sizin kavuşamayacağı yüksek derecelere kavuşması içindir"

İbn Ebu d-Dünya rivayet etmiştir.
Tergib ve Terhip 6. cilt

Paylaşım için teşekkür ederiz, Allah razı olsun kardeşim

"Kim bir musibete uğrarsa, benim yokluğum sebebiyle maruz kaldığı musibetini hatırlasın. Çünkü bu, en büyük musibettir." bu hadisi vesilenle ilk defa duydum sevgili Anise kardeşim...

peki...insanlar kendi eliyle bi takım musibetlere maruz bırakıyor kendisini...
bu durumda aynı kapssamda mıdır ...

emeğine sağlık güzel paylaşım

Hutbe ve Vaazlar

MollaCami.Com