Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ezan okunurken ne yapmalı

ezan okunurken ne yapmalı

Allahu ekber, Allahu ekber; Allahu ekber, Allahu ekber;
Eşhedu en lâilahe illâllah, Eşhedu en lâilahe illâllah;
Eşhedu enne Muhammeden Resûlûllah,
Eşhedu enne Muhammeden Resûlûllah;
Hayye alâ's-salâh, Hayye alâ's-salâh;
Hayye alâ'l-felâh, Hayye alâ'l-felâh;
Allahu ekber, Allahu ekber; Lâilâhe illâllah

Ezan-ı Şerif'i dinleyenin uyması gereken bazı hususlar vardır:

1- Ezan okunurken konuşulmaz Hattâ Kur'ân-ı Kerîm okuyan bir kişi ezan başladığında okumayı bırakıp ezanı dinler
2- Ezan'ı dinleyen müslüman, müezzinin okuduğu ezanı tekrar eder ve böylece o da ezan okumuş olur "Hayye alâ's-salâh" ve "Hayye alâ'l-felâh" cümlelerinde "Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh (Allah'tan başka hiçbir güç ve kuvvet kaynağı yoktur)" der Sabah ezanında müezzinin "es-Salâtu hayrun mine'n-nevm" cümlesine "sadakte ve berirte (doğru söylüyorsun)" diye karşılık vermesi sünnettir
3- Ezanı işiten kişi cünüp de olsa yukarıdaki yükümlülükleri yerine getirir Ancak hayızlı ve nifaslı olan kadınlar bunun dışındadır
4- Ezanın bitiminde dinleyen kişi ezan duasını okur

EZAN-I ŞERİF DUASI
"Ey bu mukaddes davetin sahibi ve kılınacak namazın maliki Rabbim, Efendimiz Muhammed Aleyhisselâm'a vesile, fazilet ve geniş derece makamlarını ver O'nu kendisine vaadettiğin en nihaî makam olan Makam-ı Mahmud'un zirvesine çıkar Zira sen vaadinden dönmezsin"

RAHMAN razı olsun çok güzel açıklama olmuş..

Ezan Duasıyla alakalı güzel bir kıssa...Ruhul Beyan'da da geçiyordu sanırım

Zübeyde Hatun, Halife Harun Reşid'in hanımıdır. Taif'ten Mekke'ye içme suyu getirtmiştir.Vefat ettikten sonra kendisini rüyada gören evliyadan bir zat onu cennet köşklerinde görmüş ve:

- Bu makama, yapmış olduğun su hayratı sebebiyle mi oturdun? diye sormuş.Zübeyde Hatun da şöyle cevap vermiş:

- Hayır! Yapmış olduğum su hayratı hiç bir işe yaramadı.O hayrı yaptıktan sonra kendimde benlik hasıl olmuştu.Hiçbir erkeğe nasip olmayan böyle bir hayır bana nasip oldu diye kendimde varlığa kapıldım.Bunun üzerine hayır defterime yazılmamış.Ancak, her ezan okunduğunda ezan duasına devam ederdim.Bu bulunduğum makam onun için verildi

çok güzel paylaşım...daha çok dikkat ediyorum inşaallah...
Allah razı olsun..

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim Rabbim cümlemizden razı olsun.

Paylaşım içinde çok teşekkürler sevgili fatihan kardeşim çok güzel bir kıssaydı emeğine sağlık.

Bilinen bir şey ama unutabiliyor insan hatırlattığınız için asıl biz teşekkür ederiz

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim Rabbim cümlemizden razı olsun

RAHMAN razı olsun çok güzel açıklama olmuş..

Rabbim cümlemizden razı olsun güzel kardeşim.

Dualar

MollaCami.Com