Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Van'da yaşayan Karadenizli "çılgın mucit"

"Mucit Dursun" diye tanınan Dursun Beytaçoğlu, eline geçirdiği jeneratör motorundan tek kişilik helikopter yaptı ama inmeyi hesaba katmayınca köyün üstüne düştü.


Van Devlet Hastanesinde 17 gün yoğun bakımda yatan Dursun Beytaçoğlu, şimdi rüzgar gücüyle çıkardığı suyla köylüye açık havuz yapıyor.


Trabzon'dan gelerek Van'ın Emek köyüne yerleşen Dursun Beytaçoğlu ilginç icatlarıyla dikkat çekiyor. Yaptığı tek kişilik helikopterin köyün üzerine düşmesinin ardından uçmaktan vazgeçen mucit Dursun, bu kez "su çıkmaz" denilen araziden 63 metre derinlikte su buldu.

Su bulduğu yere 3 bin fidan diken Dursun Beytaçoğlu, fidanları da çıkardığı suyla suluyor. Beytaçoğlu, aynı zamanda su çıkan kuyunun yanında köylüye açık havuz yapıyor.

Dursun Beytaçoğlu suyu çıkartmak için çalışan jeneratöre mazot alırken güvenlik güçlerince mazot kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle yakalandıktan sonra bu duruma içerlenerek bir çalışma başlattı.

Yine mucitliğini kullanan Beytaçoğlu, kurduğu bir sistemle rüzgardan faydalanarak kuyudan jeneratör olmadan suyu çekmeyi başardı.

Köy'ün üstüne düştü

Özelikle büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğunu çok düşünen mucit Dursun, eline geçirdiği jeneratör motoruyla tek kişilik helikopter yapma projesini hayata geçirmek için çalışmaya başladı.

Jeneratör motorunu beline sıkı bir şekilde bağlayan mucit Dursun, jeneratöre bağlı bir pervaneyi de başının üst kısmına taktı.

Teçhizatlı bir şekilde köyün hemen karşısındaki yüksek dağa çıkan Dursun Beytaçoğlu, beline bağlı jeneratörü çalıştırdı. Jeneratörün çalışmasıyla birlikte, başındaki pervane de dönmeye başladı.

Mucit Dursun, arkadaşı TEDAŞ Özalp şefi olan İhsan Akyüz'ün dağdan aşağı itmesiyle havalandı. Köylünün şaşkın bakışları arasında köyün üzerinde dolaşan Dursun Beytaçoğlu, inmek isteyince iniş için herhangi bir yöntem geliştirmediğini fark etti.

Köyün üzerinde dönüp duran mucit Dursun, mazot bitince köyün üstüne düştü. Köylüler tarafından Van Devlet Hastanesine kaldırılan Dursun Beytaçoğlu, çenesi ve ayağı kırıldığı için 17 gün hastanede yattı.Mucitlikten vazgeçmedi

Hastaneden çıktıktan sonra mucitlikten vazgeçmeyen Dursun Beytaçoğlu, bu kez de iklimin değiştiği ve kuraklık yaşanacağı yönünde haberler üzerine yaşadığı köyden su çıkarmayı kafaya koydu.

Köyde tek geçim kaynağı olan 8 ineğinden 4'ünü satan Beytaçoğlu, köyün çıkışında bir alana sondaj vurdurdu. Yaklaşık 50 metreye kadar inen Dursun Beytaçoğlu, bu derinlikte su bulamadı.

Parası da biten Beytaçoğlu, köylünün tüm vazgeçirme çalışmalarına rağmen diğer 4 ineğini de satarak daha derinlere sondaj vurdurdu.Sonunda 63 metrede suya ulaştı.

Rüzgar sistemiyle su çıkardı

Dursun Beytaçoğlu, bulduğu suyun hemen yanı başına da 300 ağaç dikerek fidanlık oluşturdu. Sudan hem köylü faydalanmaya başladı hem de bu ağaçlar sulandı.

Jeneratör için ilçeye bidonlarla mazot almaya giden mucit Dursun, güvenlik güçlerince mazot kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle yakalandı. Bu duruma içerlenen Dursun Beytaçoğlu, suyu rüzgar sisteminden faydalanarak çıkartmayı kafasına koydu.

Van Valiliğinden aldığı destekle bir sistem kuran mucit Dursun, bu kez suyu rüzgarın gücüyle çıkartmaya başladı.

Köylüye açık havuz

Bulduğu suyun yakınında 10 metre eninde 40 metre uzunluğunda bir çukur kazdırtan Beytaçoğlu, şimdi köylüye açık bir havuza yapıyor.

Havuzun başına şezlonglarla şemsiyeler koymayı planlayan Beytaçoğlu, yazın tarladan gelen köylülerin havuza girerek dinlenmesini sağlayacak.

İcatları nedeniyle köylünün kendisine çeşitli lakaplar taktığını belirten Beytaçoğlu, bunların kendisini üzmediğini söyledi.

Bu tür çalışmalara 8 inek, bir eski otomobil ile bir dairesinin gittiğini anlatan Beytaçoğlu, "Tek istediğim şey bu dünyada kalıcı bir eser bırakmaktır.

Maddi yönden desteklensem güzel icatlarım olacak, ama bana yeterince yardım edilmiyor"dedi.

Beytaçoğlu, son icadının da akaryakıtsız bir uçak yapmak olduğunu belirterek, projenin hazır olduğunu, ama kimseyle paylaşmak istemediğini söyledi.

Desteklenirse başarılı olur

TEDAŞ Özalp Şefi İhsan Akyüz ise Dursun Beytaçoğlu'nun çok zeki, yaratıcı bir kişi olduğunu vurguladı.

Beytaçoğlu'nu Van'a çalışmalarıyla katkı sağlayan bir Karadenizli olarak tanımlayan Akyüz, "İcatlarını maddi imkansızlıklar nedeniyle ucuz malzemeyle yapıyor. Onun içinde fazla başarılı olamıyor. Desteklenirse çok zeki bir adam, güzel şeyler yapar" dedi.

cnn türk

:D Ya gülsek mi üzülsek mi bilemedim ::)

İnsan uçarda inişi düşünmez mi , arkadaşıda bir güzel aşağıya iterek destek olmuş adamcağıza :o :)

Hayırlısı dursun amca yeni icatlarını bekliyoruz,kim bilir belki icatlara mod bile olursunuz :)


:D Ya gülsek mi üzülsek mi bilemedim ::)

İnsan uçarda inişi düşünmez mi , arkadaşıda bir güzel aşağıya iterek destek olmuş adamcağıza :o :)

Hayırlısı dursun amca yeni icatlarını bekliyoruz,kim bilir belki icatlara mod bile olursunuz :)

emeğine sağlık kardeşim ;D ;D ;D


emeğine sağlık kardeşim ;D ;D ;D

inişini düşünmemesi tedirgin etsede her köye bir tane Dursun Beytaçoğlu lazım.:D


inişini düşünmemesi tedirgin etsede her köye bir tane Dursun Beytaçoğlu lazım.:D


kesinlikle :D 8)

Yorumda bulunan arkadaşlara teşekkürler... :)


Icatlar

MollaCami.Com