Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

siz kaçıncı çocuksunuz

İlk çocuk, lider ve agresif oluyor

ABDli psikolog Kevin Leman, ailenin ilk, ortanca ya da son çocuğu olmanın insanın kişiliğini etkilediğini ileri sürüyor.

İlk çocukların doğal olarak liderlik özelliklerine sahip olduğunu söyleyen psikolog, tek çocukların da kendilerinden daha büyük kişilerle iyi anlaştığını ifade ediyor.

CBSin haberine göre kardeşlerin doğum sırası, karakterlerinin gelişimi üzerinde doğrudan etkili oluyor. Kardeşlerin en büyüğü olmak ya da tek çocuk olarak büyümek, farklı karakter özellikleri gelişmeye neden oluyor.

İLK GÖZ AĞRISI
Ailenin ilk çocuğu, dolayısıyla kardeşlerin en büyüğü olmak, kişinin liderlik vasfını geliştiriyor.

Amerikan başkanlarının yarısından fazlasının ilk çocuk olmaları bunun kanıtı. İlk çocuklar ayrıca güvenilir, bilinçli ve mükemmelliyetçi kişiler olarak tanınıyor.

Sürprizlerden hoşlanmıyor ve biraz da agresif özellikler taşıyorlar. İlk çocuklar ailenin örnek çocuğu olarak da görüldüğü için, başkalarının onayını alma, kabul görme ihtiyacını fazlasıyla hissediyorlar. İlk çocuklardan çok başarılı CEOlar çıkabilir.

TEK ÇOCUK OLMAK
Psikolog Kevin Leman, İlk çocukların özelliklerini üçle çarpın, karşınıza tek çocuğun özellikleri çıkar diyor.

Tek çocuklar aşırı mükemmelliyetçi olmalarıyla tanınıyor.

Ayrıca kendilerinden yaşlı insanlarla daha kolay anlaşabiliyorlar.

ORTANCA KARMAŞIK
Ortanca çocuklar, kardeşler arasında en karmaşık özelliklere sahip olanlar. Ortanca çocuklar, ağabey ya da ablalarından çok farklı. Bu kişiler, bütün ilgiyi ağabey ya da ablalarının topladığını hissederken, küçük kardeşlerinin de bütün aile içi disiplin kurallarından kurtulduğunu düşünüyor.

Bu da ortanca çocuğun daha az ilgi gördüğünü düşünmesine yol açıyor. Ortanca çocuklar diğerlerine göre daha ketum, düşünce ve duygularını açıkça paylaşamayan kişiler olarak yetişiyor.

Ortancalar, ailede özel bir yerleri olmadığını düşündükleri için arkadaşlığa daha çok önem veriyor. İnsanların duygularını okumak ve uzlaştırmak konusunda yetenekli olan ortancalar, olayın farklı yönlerini görebiliyor.

Bağımsız ve yaratıcı özellikleri dikkat çekiyor. İlk çocuklar şirket yöneticisi olacak özellikler taşırken, ortanca çocuklar girişimci ruhuna sahip oluyor.

SONUNCU ÜN DÜŞKÜNÜ
Ailenin son çocukları, sosyal yönü baskın ve girişken bir kişilik taşıyor. Psikolog Kevin Leman, en küçük kardeşlerin maddi açıdan en sorumsuz kişiler olduğunu belirterek, genelde tek amaçlarının eğlenmek olduğunu söylüyor.

İlgi çekmeye alışık olan ve bundan çok hoşlanan en küçük kardeşler şöhreti seviyor. Billy Crystal, Goldie Hawn, Jim Carey ve Steve Martin gibi dünyaca ünlü yıldızlar, ailelerinin en küçüğü olmalarıyla dikkat çekiyor.

En küçükler, sevimli ve ayrıca insanları yönlendirici olmalarıyla tanınıyor.

YAŞ FARKI OLURSA
Uzmanlara göre bazı değişkenler, çocuklardaki bu özellikleri etkileyebiliyor.

Örneğin eğer ilk çocuk ile ikinci çocuk arasında yaş farkı büyükse, ikinci çocuk da ilk çocuğun özellikleri taşıyabiliyor.

SİZ KAÇINCI ÇOCUKSUNUZ?

Ben oratanca çocuğum.
Bunlar bana pek uymuyor.Düşünce ve duygularımı en çok ben paylaşırım,bütün ilginin kardeşlerimde toplandığını düşünmem.
İnsanların duygularını okumak ve uzlaştırmak konusunda yetenekli olan ortancalar, olayın farklı yönlerini görebiliyor.Burası bana uyuyor.
Girişimci olduğum da doğrudur. ;D

İlk çocuk, lider ve agresif oluyor.Buna da katılıyorum.

ben ikinci ve son cocugum ama sosyal ortamlar her zaman beni gerer o yonu uymuyo ama ilginin her zaman uzerimde olmasi beni cok mutlu ediyo sadece bu uyuyo :-\

ilk çocuğum 8)
Söylenenler az kalmış tarif etmeye :P Ancak ben sürprizlerden gayet çok hoşlanıyorum ::)

SONUNCU ÜN DÜŞKÜNÜ
Ailenin son çocukları, sosyal yönü baskın ve girişken bir kişilik taşıyor. Psikolog Kevin Leman, en küçük kardeşlerin maddi açıdan en sorumsuz kişiler olduğunu belirterek, genelde tek amaçlarının eğlenmek olduğunu söylüyor.

İlgi çekmeye alışık olan ve bundan çok hoşlanan en küçük kardeşler şöhreti seviyor. Billy Crystal, Goldie Hawn, Jim Carey ve Steve Martin gibi dünyaca ünlü yıldızlar, ailelerinin en küçüğü olmalarıyla dikkat çekiyor.

En küçükler, sevimli ve ayrıca insanları yönlendirici olmalarıyla tanınıyor.

:D :D

Şimdiden size imzalı bir fotoğrafımı vereyim, yakında paraya para demiycem nasıl olca ;D

bende ortancayacım ama tarif bana pek uymuyor belki abimle yaş farkı olduğu için olabilir ama sonuncu maddi yönden sorumsuz oluyor buna katılıyorum

Aşağı yukarı doğru tespitlerde bulunulmuş. Ben en büyüğüm benden küçük olan kardeşimle aramızda 1 yaş fark var. Onunla aynı sınıfta okuduk beraber büyüdük ama yine de ben büyük o da kardeş olmaktan kurtulamadı. ;D

İlk çocuğum 8)
Söylenenler az kalmış tarif etmeye :P Ancak ben sürprizlerden gayet çok hoşlanıyorum ::)

Aynen,bende severim sürprizleri.. 8)

Paylaşım için teşekkürler ablacım.. :)

yorumlar için ben teşekkür ederim

whitenight kardeşim bende bir imzalı resim istiyom :D mollada bayağa bir meşursun kardeşim maşallah ::)

:D :D öhöm öhöm yapmayın lütfen şımartıyorsunuz beni.. Yalnız bi sorun var ben imza atmayı beceremiyorum resimlere parmak basıyorum genellikle :P

Bende evin büyük çocuğuyum ve kardelenime kesinlikle katılıyorum :D ;)

Ahh ah ilk çocuklar ablaları abileri olsun ister,
sonrakiler keşke abla-abi olsaydık der ::) :-\

Bu istatistiklere şunu eklemek lazım; İlk çocuklar her zaman ailenin en kısa çocuklarıdır ??? Bi dikkat edin genelde böyle, yetiştirirken tabi bizde atıyorlar acemiliklerini ;D :D

Sonraki çocuklarda daha rahat oluyorlar, anneliğin babalığın farkına variyorlar buda tabi çocuğa yansıyor ::)

Tesekkür ederiz. Güzel bir yazi.

yazılanlara katılıyorum bende en sonuncu çocuğum.sonuncu olmak gerçekden güzel bide ben gibi 5 kardeşin varsa dahada güzel.:=D:
anadoluda bi tabir vardır; ananın en büyük çocuğu,kaynananında en büyük gelini olmayacaksın.;)

gerçekdende doğru:=-0:

tespitler çok doğru :=D: biz 3 kardeşiz. Sanki bizi inceleyip de tespitlerde bulunmuşlar gibi hissettim :o

ben tek cocuk olarak buyudum tespiter dogru! yaslilarla anlastigim icin huzur evinde gonullu calisiyorum....ve mukemmeliyetciyim....bazi seyler yoluna girmeyince depresyona girip agir yikimlar yasiyorum

Annelik ve Çocuk Eğitimi

MollaCami.Com