Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Su,Hiçbir Zaman,Ateşten Korkmaz..

Bu dünyada başa gelen bela lokmalarını yiyip sindirmeyen İlahî aşka ulaşamaz.

Aşk benim gönlümü yıktığı, harap ettiği için bu gönül harabesine güneşin rahatca, engelsiz vurması gerek.

Padişah bana dua etmiş, kendi duasını da kendisi kabul etmiş. Bu haberi duyunca utandım, ayakta duramadım, yerlere yıkıldım.

Beni huzura kavuşturmak için çok defalar yüzünü gösterdi. Ben "O'nun yüzünü gördüm." dedim ama aslında o gördüğüm yüz değildi. Yüzünün gül bir örtüsü idi.

O'nun yüzündeki örtünün nüru bile bütün alemi yakıp yandırıyor.

Ya Rabbi! O padişah yüzündeki örtüyü kaldırsa da, yüzünü örtüsüz olarak gösterse alemin hali nice olur?

Aşk benim yanımdan geçti, ben de onun ardına düştüm. Koşmaya başladım. Geri döndü, beni görünce kızdı. Kartal gibi üstüme saldırırdı. Beni bir lokma edip yutuverdi.

O beni yutunca, ben zamaneden de geçtim, dünyadan da kurtuldum. Artık;bir emelim, arzum kalmadı. Sanki çok tatlı bir denize daldım. Azabdan da kurtuldum, elemden de.

Bu dünyada başa gelen bela lokmalarını yiyip sindirmeyen, İlahî aşk şarabının lezzetini tatmamış kişidir.

Bu gerçeği bildikleri, bu gerçeğe güvendikleri için, Peygamberler başlarına gelen belalardan şikayet şöyle dursun, onları şerbet gibi içtiler. Çünkü su, hiç bir zaman ateşten korkmaz.

Mevlânâ Celâleddîn, Dîvân-ı Kebîr’den
(c.I, 309)

Bu dünyada başa gelen bela lokmalarını yiyip sindirmeyen, İlahî aşk şarabının lezzetini tatmamış kişidir.
molla olarak bu cümle üzerine bilgiler aktarsak...kendi nefsime öyle faydası olacak ki..
mübarek yine döktürmüş...
ifadeler muhteşem....

yine çok hoş bir paylaşımdı güzel kardeşim..

••Bu dünyada başa gelen bela lokmalarını yiyip sindirmeyen, İlahî aşk şarabının lezzetini tatmamış kişidir.
bu söze binaen başımıza gelen sıkıntıları daha sabırla karşılamamız lazım gerektiğinin anlatmış mübarek

emeğine bereket serap allaha razı olsun

Sizlerinde okuyan gözlerinize sağlık,Mevlam sizden de razı olsun inşaallah..

molla olarak bu cümle üzerine bilgiler aktarsak...kendi nefsime öyle faydası olacak ki..
mübarek yine döktürmüş...
ifadeler muhteşem....

yine çok hoş bir paylaşımdı güzel kardeşim..

Sağolasın kardeşim,okuyan gözlerine sağlık..

Güzel Sözler

MollaCami.Com