Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Kış aylarında hangi çiçekleri ekmeliyiz?Zorlu kış aylarının yaklaştığı şu günlerde, bahçeler de ayrı bir özene ihtiyaç duyuyor. Havalara paralel olarak toprak ta soğuyor, bu aylarda soğuğa hassas bitkilerin diplerinin doldurulması oldukça önemli.

Çıplak köklü bitkiler Kasım'dan sonra sökülüp dikilebilir, bu dönemde kışlık, mevsimlik fideler de dikilebilir. Kışın yağacak kar ve yağmurun toprakta fazla kalmaması için drenaj kontrolü yapılıp, sulama sistemlerindeki su boşaltılmalı ve dondan zarar görmemesi için vanalar korunmalıdır. Çim alanlarının üstüne 1 santimlik torf serilebilir.


Menekşe ve kasımpatı ekin
Kasım ayında dikilmesi uygun olan çiçekler, menekşe, süs lahanası, çuha, siklamen ve kasımpatıdır. Bu çiçeklerin, soğukta yaşayabilmeleri nedeniyle bahçe ortamında da ekstra bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Kendi doğal ortamlarında gerektiği kadar sulanmaları bakım için yeterli oluyor. Evlerde ise kışın tüm bitkiler kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Çünkü kış mevsiminde evler sera görevi görüyor.


Küresel ısınmaya karşı önlem
Küresel ısınmayla birlikte kaynaklardaki su rezervlerinin de hızla tükeniyor, bahçelerdeki bitkilerin ihtiyaçtan fazla sulanması hem bitkilere zarar verir, hem de su kaynaklarının israf edilmesine yol açar. Bu nedenle, hortum tabancası ve sulama fıskiyeleri, farklı püskürtme seçeneklerinin kullanılması gerekir.

Sulamaya ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. Örneğin sulama işlerinizi, buharlaşmanın daha az olacağı akşam saatlerinde yapabilirsiniz. Özellikle çimlerinizin güneşe karşı daha dayanıklı olmasını istiyorsanız 6-7 santimetre yükseklikten biçin.

Çünkü kısa çimler güneş ışığından ve sıcaktan daha fazla etkilenirler. Sulama imkanı çok az ise, çim alanlarda çim biçme makinesinin çim toplama haznesini çıkartarak biçim yapabilirsiniz. Böylelikle kesilen çimler, alana yayılır ve bu sayede de nemli ve gölgelik bir alan yaratılmış olur. Bu işlemin mantar ya da görüntünün bozulması gibi bazı olumsuz yanları da var, bu nedenle kesilen çimlerin çok uzun süre bahçede bırakılmaması gerektir.

benim çiçekleri gidince arkadaşıma macburluktan sula diye anahtar verdim.erindiginden gelip bi çiçeklerimi sulamamış...zavallıların renkleri gitmiş....
yeni diktigim çiçeklerimde sizlere ömür olmuş....
bunlar gerektiginde kullanırız inşllh...

::) İnş. kardeşim , ilginiz için teşekkürler


Bahçe Dekorasyonu

MollaCami.Com