Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

islami kesimin pisikologundan carpici aciklamalar

bu kisi ile yapilan söyleside cok ilginc belkide bilmedigimiz ve hic aklimiza dahi gelmiyecek konulara deginilmis, bazi sorular malumun ilani ancak ifade edilmeyen konular... söylesinin tamaminda cok önemli malumatlar icermek... istifade icin elestiri ve görüslerinizi bekliyorum...

İSLAMİ KESİMİN DOKTORU

Siz özellikle islami kesimden kişilerin doktorusunuz doğru mudur?Daha çok sizi tercih ediyorlar.

İşte öyledede denebilir belki de.

Bu da önemli birşey çünkü sonuçta güven hissini veriyorsunuz çok özel sırlarını sizinle payalaşıyorlar.Zaten psikiyatristler öyledir ama şimdi islami kesim deyince daha muhafazakar deyince daha muhafazakar deyince daha zor oluyordur muhtemelen.Doğru mudur daha mı zor oluyor?Bu güvenin oluşturulması çok mu zaman aldı mesela?

Tabi tabi yıllar aldı.Birde şu var psikiyatrik problemler diğer tıp dalları gibi değil bir farklılık arz eder.Mide ülseri dünyanın neresine giderseniz gidin aynıdır.Aynı müdahale olur aynı şekilde teşhis edilir.Ama insanı bir takım sorunları varsa psikiyatrik sorunlar ise bu insanların yaşantısıyla inancıyla,gelenekleriyle,kültürüyle paralelllik arz eder.Yani onlarla renklenir.Onları daha iyi anlamak için o kişinin kültürünü,inançlarınıda bilmek lazım.Daha iyi yardımcı olabilmek için.Mesela Almanya'dan çok hasta gönderiliyor Türkiye'ye.Şimdi şu ana tabi giderek Türk hekimlerde artıyor,Türk psikiyatristler.

Almanyada yaşayan Türklerde herhalde değil mi?

Almanyada yaşayan Türklerde evet orda doktorluk yapanlarda artıyor.

Ne tür şikayetlerde mesela başvuruyorlar?

Çeşitli dini problemler olabilir,geleneklere ait problemler olabilir

Ne mesela dini problemler derken?

Mesela diyelim kişi bir takım,mesela abdestini tekrar tekrar tekrarlıyor diyelim.Yada eşiyle kendini boşanmış zannediyor diyelim.Dinen çünkü boşanmanın kaideleri çok farklı.Alman hekim hastaya yaklaşırken bunları bilmediği için,o kültürü bilmediği için anlayamıyor.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=109781&cat=160&dt=2008/11/20

sayın aladin tüm yazıyı okudum siteden :'(

pes diyeceğim başkada birşey demeyeceğim :o

sayın aladin tüm yazıyı okudum siteden :'(

pes diyeceğim başkada birşey demeyeceğim :o

yok yokyorumun cok kisa olmus, birazdaha genis yorum eklemeni bekledim...

bunların kıyamet alameti olduğunu düşünüyorum,

bir de ya bunlar müslüman değil ya da ben müslümanlığın ne olduğunu bilmiyorum,

yukarda okuduklarımdaN iki şey hissettim,

NEFİS VE ŞEYTAN..............

dogrusu bazi konularda titredigimi hissettim... birde 30 sene önceyle bu günkü müslümanlari kiyaslamasida cok ilgincti... teknolojinin menfi etkileri hususu...

çok yaşayın,

evet teknoloji sonrası ne hale gelinmiş iyi bir örnek,

birinci hanım kapalı,ikinci hanım mini etekli......... >:(

yuuuuhhhhhh,diyorum,

hatta bilerek yapıldığını düşünüyorum,

evlerden tv yi kaldıralım tamam,

bilgisayarı da atalım,

çevreyi ne yapalım?

Efendimizin bir hadisi var,tam metnini bulursam yazarım,ama şöyle diyor,

'' öyle bir zaman gelecek ki, insanlar imanlarını korumak için sürülerini önlerine katıp dağa çıkacaklar''

galiba geldi............

evet...

birde bu kisinin pisikolog oldugunu düsünürsek... herkesin bunlarin ellerine düsecegi kesin gibi...

"birinci hanım kapalı,ikinci hanım mini etekli." ben böyle bir aileye denk gelmedim ancak hicmi hic böyle bir durumun olacagina da ihtimal vermiyorum... bu sanki bana digerlerine uyarlanmis gibi , onlar icin hanimlarini kiskanirlar gösterisiz olmalarini arzu ederler sevgililerini ise cok gösterisli olmalarini isterler deniyor...

Serbest Kürsü

MollaCami.Com