Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Baykuşun kıssası...

Baykuşun kıssası

“Hayat-ül hayvan” kitabında şöyle bildiriliyor:

Süleyman a.s. bütün hayvanlarla konuşurdu. Bu onun mucizelerinden biriydi. Gökte tahtı ile gezerdi. Bir gün baykuş Süleyman a.s.’a selam verdi. Süleyman a.s. selamını alıp sordu:

—Niçin buğday yemezsin?
—Âdem a.s. onun yüzünden cennetten çıktığı için.

— Niçin su içmezsin?
—Nuh a.s.’ın kavmi suda boğulduğu için.

—Niçin hep harabelerde bulunursun?
—Harabeler Allah’ü teala’nın mirasıdır…

—Niçin evlerde ötersin?
—İnsanları ikaz için. Önlerinde şiddetli tehlikeler varken nasıl gafletle uyurlar. Böylesine yazıklar olsun!

—Gündüzleri niçin çıkmazsın?
—İnsanlar bana zarar verebilirler.

—Öterken ne dersin?
—Tesbih okur bir de “Ey gafiller! Çıkacağınız uzun sefer için azık hazırlayın!” derim.

Süleyman a.s. baykuştan daha nasihatçi kuş olmadığını söyledi...

AYYY oysa bizler onu nasılda yanlış tanıyoruz hep felaket tellalı diye adlandırırdım şimdi ise çok utandım onun kadar bile ince düşünemiyorum.paylaşım için teşekkürler kardelen54.

İlk okuduğumda aynı şeyleri ben de düşünüyordum.

İşte unutuyoruz RABBimizin yarattığı her bir canlı da, her bir varlıkta O'nun c.c. eseri var. O'nun c.c. izi var. Ve biz acizlere ibret var...

Okuyup değerlendirdiğin için ben teşekkür ederim...

Aynı kitapta okudum herhalde öyle hatırlıyorum hatırlıyorum ....
Hz Allah yiyeceğini ayağına göndersin diye dua etmiş onun içindirki yiyeceği hep ağzına gelir...

AYYY oysa bizler onu nasılda yanlış tanıyoruz hep felaket tellalı diye adlandırırdım şimdi ise çok utandım onun kadar bile ince düşünemiyorum.paylaşım için teşekkürler kardelen54.

Hmmm doğrudur. Açıkçası ben bir kağıttan okudum, çok beğendim, sizlerle paylaşmak istedim.

Bu arada o kitabı da merak edip internetten araştırdım, buldum. En yakın zamanda o kitaba sahip olmak istiyorum :)

İlave için teşekkürler üçharfbeşnokta...

Ve ilgin için sana da teşekkürler siyah zenci :)

:D ;D

Rica ederim

şiddetle tavsiye ederim

Teşekkürler..

Emeğe saygı paylaşım için teşekkürler.

kıssadan hisse

MollaCami.Com