Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

diyanetten ögütler!!!

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M. Şevki Aydın, anne-babaların kendi dindarlık anlayışlarını çocuklarına empoze etmelerinin yanlış olduğunu belirterek “Bırakın çocuklar kendi özgür iradeleriyle dinlerini öğrensinler” dedi

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M. Şevki Aydın, ezberci, empoze edilen ve kalıplara dayalı bir din anlayışı yerine, seçimlere dayanan, özgürlükçü bir din eğitiminin verilmesi gerektiğini söyledi.

‘ANLAYIŞINIZI BENİMSETMEYİN’ • Aydın, Diyanet Dergisi’nin son sayısında yer alan makalesinde, anne-babalar ve din eğitimcileri olarak, çocuklardan, kendi dindarlık anlayışlarını benimsemesini beklemenin yanlış olduğunu belirterek, böylesi bir yaklaşımın, çocukların-öğrencilerin özgürleşmesi değil, tutsaklaşmasını doğuracağını öne sürdü.

‘ÖZGÜRLÜK SEÇİM YAPABİLMEKTİR’ • Aydın, yazısında ezberci, empoze edici, kalıplayıcı bir din eğitiminden geçen bireyin inanıp bağlanmasının, edilgen olacağını söyleyerek “Onun bu bağlanışı, sorgusuz sualsiz, körü körüne bir boyun eğiş, bir itaat durumudur” dedi. Aydın, yazısında şunları söyledi: “Bu bağlanma hali, onun adına başkaları tarafından seçilip dayatılmıştır; onun kendi özgür iradesiyle seçip kararlaştırdığı bir bağlanma durumu söz konusu değildir. O, otorite olarak gördüklerinin, kendinden beklentilerini yapmaktan başka bir şey düşünememektedir.”

KALIPLAR ÖZGÜRLEŞTİRMEZ • Aydın, anne-babalar ve din eğitimcileri olarak, çocuklarının kendi inandıkları dine inanmasını, ona bağlanmalarını arzu etmesinin doğal olduğunu belirttiği yazısında, şu görüşlere yer veredi: “Gönlümüz bunu ister. Ancak, bu arzumuzu gerçekleştirmek amacıyla kendi inanç dünyamızı onlara dayatmaya, empoze etmeye, buyurgan bir tavır takınmaya, bizim sunduklarımızı onların hiç sorgulamadan kabullenmesini, bizi taklit etmesini istemeye kalkışmamız, asla hoş görülecek bir tutum değildir ve bundan asla olumlu sonuç alınamaz. Hele, kendi dindarlık anlayışımızı olduğu gibi benimsemelerini, aynen bizim dindarlık kalıbımıza girmelerini beklememiz, hiç olacak iş değildir. Din eğitimi adına böylesi bir yaklaşım, çocuklarımızın, öğrencilerimizin özgürleşmelerini değil tutsaklaşmalarını doğurur. Dolayısıyla onlar, kendi varlıklarının mimarı olma ve bu varoluş çabası bağlamında kendi dindarlıklarını bizzat oluşturan birey olma imkânını kaybederler. Böyle bir durumda, onlar, o dindarlığın sahibi değildir; aksine bizim empoze ettiğimiz dindarlık onlara sahiptir. Anne-babalar ve din eğitimcileri olarak din eğitimi anlayış ile uygulamalarımızın, bireyi özgürleştirici nitelikte olup olmadığını sorgulamakla yükümlüyüz.”

http://www.taraf.com.tr/haber.asp?id=18582

ilk bakista dogru gibi deliyor, oysa cocuklarimizin din anlayisinin olusmasi icin kimlere güvenecegiz... biliyoruzki sapik itikadlar etrafimizda fir dolaniyor... gayet tabidirki cocuklarimizi dinsizlerden ve bilhassa sapik !!! dindarlardan korumak durumundayiz, yoksa saglam din egitimi vermesi icin diyanetemi güvenecegiz?...

hoca efendi iyice saçmalamış..

eş seçiminde bile bütün görev ve sorumluğu dinimiz anne ve babaya veririken bu hoca efendi neden bahsediyor..
bizde bir deyim var kendi kendine bıraktığın kız çocuğu ya davulcuya ya zurnacıya diye söylenirse 17 -20 yaşına gelmiş çocukların bile sorumluluğu hala ane ve babanın omuzlarında olursa

o mini mini yavrularımızı nasıl başı boş bırakırızda dini terbiye vermeyiz

haa şunu dese anlarım evlatlarınızı yetiştirirken fazla baskıcı dayatmacı itttirici olmayın
güzellikle sevdirerkten yaptırın dese buna hemfikirim ..

fakat çocuğu kendi iradesinde bırakıpta büyüsünde kendi dininini kendi bulsun asla demem vede demedik elhamdülillah ..
herşeyi o küçük beyinler o küçücük yaşta algılıyor hatta ne verebilirseniz o yaşlarda verin sonradan sokma akılla anca 10 adım gidiyor..

dünyevi ilimleri nasılki 6-7 yaş gibi vermeye başlıyorsak Osmanlıda ise eğitim yaşı 4 yaş gibi bir uygulama olursa !

o yaşlarda fazla bunaltıcı ve ağıra kaçmadan yaşının gerektirdiği kadarıyla kırık dökük dininini yavaş yavaş öğrenmeli .
bunu ya eğitim almış dini bütün hocalardan yada ailede bilen ehil kişilerden.

benim RABBİM benim PEYGAMBERİM 7 yaşında kız 9 yaşında oğlan çocuğuna namaz farz diye buyurmuşsa ben bu çocuğa 20 yaşında namazı aklına sokamam..

bizim için en büyük ölçü ALLAH ve RASULUNUN eğitimde nasıl bir metod uygulaması ve yol göztermesi olmalıdır..

hoca efendi iyice saçmalamış..

eş seçiminde bile bütün görev ve sorumluğu dinimiz anne ve babaya veririken bu hoca efendi neden bahsediyor..
bizde bir deyim var kendi kendine bıraktığın kız çocuğu ya davulcuya ya zurnacıya diye söylenirse 17 -20 yaşına gelmiş çocukların bile sorumluluğu hala ane ve babanın omuzlarında olursa

o mini mini yavrularımızı nasıl başı boş bırakırızda dini terbiye vermeyiz

haa şunu dese anlarım evlatlarınızı yetiştirirken fazla baskıcı dayatmacı itttirici olmayın
güzellikle sevdirerkten yaptırın dese buna hemfikirim ..

fakat çocuğu kendi iradesinde bırakıpta büyüsünde kendi dininini kendi bulsun asla demem vede demedik elhamdülillah ..
herşeyi o küçük beyinler o küçücük yaşta algılıyor hatta ne verebilirseniz o yaşlarda verin sonradan sokma akılla anca 10 adım gidiyor..

dünyevi ilimleri nasılki 6-7 yaş gibi vermeye başlıyorsak Osmanlıda ise eğitim yaşı 4 yaş gibi bir uygulama olursa !

o yaşlarda fazla bunaltıcı ve ağıra kaçmadan yaşının gerektirdiği kadarıyla kırık dökük dininini yavaş yavaş öğrenmeli .
bunu ya eğitim almış dini bütün hocalardan yada ailede bilen ehil kişilerden.

benim RABBİM benim PEYGAMBERİM 7 yaşında kız 9 yaşında oğlan çocuğuna namaz farz diye buyurmuşsa ben bu çocuğa 20 yaşında namazı aklına sokamam..

bizim için en büyük ölçü ALLAH ve RASULUNUN eğitimde nasıl bir metod uygulaması ve yol göztermesi olmalıdır..

Harfiyyen Katılıyorum Kardeşim ağaç yaş iken eğilir...

Harfiyyen Katılıyorum Kardeşim ağaç yaş iken eğilir...

Hak yolcusu kardeşimizin yazdıklarına arasından ''Hoca efendi'' kelimesini çıkartarak bende katılıyorum..

Hoca efendi

Hoca efendi???
Bizlerde dinimizi öğrenmek ve öğretmek için hoca efendilerden ve hocahanımlardan ders aldık..Ve öyle insanlardı ki,uydukları vasiyet gereğince Ehli sünnetin gayrı olan yanlış yollara ne saptık sayelerinde,ne de kimsenin sapmasına vesile olduk..Allah c.c muhafaza..
Hoca,sözde değil özde Müslüman olmalıdır..Kimlikte ülkenin çoğu Müslüman geçiniyor,peki ya kalben herkes öyle mi?Hoca isen,böyle güzel bir nimet sana verilmiş ise,önce uygulayıp sonra anlatacaksın..Kendin yapmadıktan sonra isterse tüm dünyaya nasihat et,hangisinin kalbine girer ki?Doğru düzgün şeyler anlatsalar,Kitaba uygun,rızaya uygun,amenna;ama yok işte..
Olmaz olsun böyle hocalar(!) diyorum.. >:( >:( Rabbim,doğru yoldan ayırmasın,son nefese kadar,son nefeste dahil inşaallah..

Olmaz olsun böyle hocalar(!) diyorum.. Rabbim,doğru yoldan ayırmasın,son nefese kadar,son nefeste dahil inşaallah.. Amin kardeşim Amin...sözüm müstegıl umuma Hani derler ya Yarım doktor candan yarım hoca..........

CİĞERİ KEDİYE TESLİM EDERİMDE..COCUĞUMU ASLA diyanete yada imam hatibe teslim etmem,edememmmmmmmmm.hele bu sitelerde kalıpta alternatif din öğreticilerini,hizmetkarlarını,bilenler yüzkere vebal altına girerler.diyanete yada imamhatibe teslim ederlerse.......dinimizin sahipleri vardır.ARİFLER bilir..

Egitim Haberleri

MollaCami.Com