Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Din Kardeşliği ve Birbirini Allah Rızası İçin Sevmek

Din Kardeşliği ve Birbirini Allah Rızası İçin Sevmek
Sevgi Allah’ın kullarına bir hediyesidir ve yalnız ondan gelir. Fıtrat itibariyle bütün müminlerde, sevgi mayası mevcuttur. Kulun gayretiyle bu sevgi; önce aşk sonra da, bütün sevgileri içine alan ve maksad-ı aslî olan mahabbet mertebesine ulaşır. Sevgi Allah’ın lutfu olmakla beraber, başlangıcı kulun gayretleriyle hasıl olur. Sevmek için en ufak gayreti olmayanın, sevgiden nasibi yoktur.
Bir müminin diğer bir mümine Allah rızası için mahabbet beslemesi büyük bir nimettir. Cenab-ı Hak ayet-i celilesinde:
Uyan! Ki Allah’ın evliyası ne üzerlerine korku vardır ne de onlar mahzun olurlar. Onlar ki Allah’a iman etmişlerdir ve hep takva ile korunur dururlar. Müjde onlara, dünyada da ahirette de. Allah’ın kelimatına tebdil yok, işte o büyük kurtuluş. buyurarak, kendine dost edindiği kullarına vereceği mükafatları müjdelemektedir. Burada şu sual akla gelebilir. Acaba bu müjdelere mazhar olacak, Allah’ın dostları kimlerdir ?
Bazı alimlerimiz, Allah dostlarını, “görüldükleri zaman Allah hatırlanır”, şeklinde tarif etmişlerse de, hadis-i şeriflere bakıldığında, Allah’ın dostlarının Allah için birbirlerini seven kimseler olduğu görülecektir. Peygamber Efendimiz bu hususta şöyle buyurmuşlardır:
“Allah’ın kulları arasında bir grup var ki, onlar ne peygamber ne de şehidlerdir. Üstelik Kıyamet günü, Allah indindeki makamlarının yüceliği sebebiyle, peygamberler de, şehitler onlara gıpta ederler.
Orada bulunan Sahabe-i Kiram sordular: “Ey Allah’ın Rasülü kimdir onlar, bize haber verir misin? Peygamber Efendimiz:
“Onlar, aralarında ne kan bağı ne de birbirlerine bağışladıkları bir mal olduğu halde, Allah rızası için birbirlerini sevenlerdir. Allah’a yemin ederim ki, onların yüzleri mutlaka nurdur. Onlar bir nur üzerindedirler. Halk korkarken, onlar korkmazlar, insanlar üzülürken, onlar üzülmezler.”
Sözlerinin bitiminde şu ayet-i celileyi okudular: “Haberiniz olsun ki, Allah’ın dosları var ya! Onlara ne korku var, ne de onlar üzülecekler

Yolumuz edep yoludur. Her hususta tatbik edilmesi icaden adap olduğu gibi Müslümanların birbirleriyle olan kardeşlik münasebetlerinde de muhafazası lazım olan edepler mevcuttur.

Allah razı olsun hocam..Sahip olduğumuz manevi değerleri hatırlattınız...Cenabı hakk son nefes dahil rısası için olan muhabbetten ayırmasın.(amin)

Fakat din kardeşliği ve sırf Allah rızası için muhabbet sıradan bi konu dağil. .Bence bir çoğumuzun zaafı olan,üzrinde derin derin düşünüp kendimizi hesaba çekmemiz gereken bi konudur...Çünkü hayatım boyunca şunu gördüm.Bir arkaşım beni sewiyorsa yada ben bi arkadaşımı sewiyorsam,bu sevginin hemen Allah rızası için olduğunu düşünürüz.Fakat hemfikir olmadığımız bi durum söz konusu olursa aramızda,tartışma boyutuna giderse,eski sevgi ve muhabbetten eser kalmayabiliyor...
Netice olarak;Allah rızası çin olan muhabbette bir tartişma sonucu muhabbetten eser kalmazsa bu allah rızası için olan muhabbet sınıfına girer mi?Düşünülür...

çok güzel anlatmışsınız.. manevi kardeşlik herşeyden üstün..

Rabbim bu manevi yolda hakiki kardeşliğimizi artırsın...

yüreğinize sağlık..

Rabbim bu manevi yolda hakiki kardeşliğimizi artırsın

AMİİİİNN ellerine sağlık arkadaşım çok güzel bir paylaşım.

Rabbim razı olsun. günümüzde en çok eksikliği hissedilen bir mesele. Paylaşım için sağolun.
Rabbimize emanetsiniz.
Yazınızı kopyaladım hakkınızı helel edin.

Allah razı olsun hocam..Sahip olduğumuz manevi değerleri hatırlattınız...Cenabı hakk son nefes dahil rısası için olan muhabbetten ayırmasın.(amin)

Fakat din kardeşliği ve sırf Allah rızası için muhabbet sıradan bi konu dağil. .Bence bir çoğumuzun zaafı olan,üzrinde derin derin düşünüp kendimizi hesaba çekmemiz gereken bi konudur...Çünkü hayatım boyunca şunu gördüm.Bir arkaşım beni sewiyorsa yada ben bi arkadaşımı sewiyorsam,bu sevginin hemen Allah rızası için olduğunu düşünürüz.Fakat hemfikir olmadığımız bi durum söz konusu olursa aramızda,tartışma boyutuna giderse,eski sevgi ve muhabbetten eser kalmayabiliyor...
Netice olarak;Allah rızası çin olan muhabbette bir tartişma sonucu muhabbetten eser kalmazsa bu allah rızası için olan muhabbet sınıfına girer mi?Düşünülür...

talib kardeşim çok hoş bir konuya değinmiş gerçekten günümüzde birbirini ALLAH hesabına seven insanların çoğalmasını taleb ediyoruz mevladan.sizin yorumunuzdanda aklıma şu hadis geldi
Birgün Resulullah (aleyhissalâtu .... "Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir.düşmanına buğz ederkende ölçülü buğz etki günün birinde dostun olabilir diyor rahmet peygamberi yani bizlere düşen sevgideki ölçüyü yakalayabilmek.rabbim müminlerin müminlere karşı olan sevgilerini arttırsın inşaallah.

Hutbe ve Vaazlar

MollaCami.Com