Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Kertenkele Ayağından Yara Bandı

Kertenkele Ayağından Yara BandıABD'deki Massachusetts Institute of Technology'de (MİT) görevli bilim adamları, kertenkele ayağından esinlenerek özel bir tıbbi bant geliştirdiler. Bilim adamları, kertenkelelerin duvarlara ve tavanlara yapışmasına imkan sağlayan ayak özelliklerini taklit ederek tıp alanında faydalı bir buluşa imza attılar.


ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) görevli bilim adamları, kertenkele ayağından esinlenerek özel bir tıbbi bant geliştirdiler. Bu sistem, gastrik bypass işlemleri sonucunda ortaya çıkan sızıntıların önlenmesi ve laparoskopik işlemlerde yara dikişlerinin değiştirilmesi gibi pek çok tıbbi uygulamada kullanılabilir.

MIT öğretim üyesi Prof. Dr. Jeffrey Karp, şunları kaydetti:

"Çalışmamızda, ayrıca morfoloji ve kimyanın birleştirilmiş yönlerinin, biyolojik olarak parçalanabilen ve biyolojik olarak uyumlu bir elastik bantın dokulara yapışmasını kolaylaştırmak için kullanılabileceğini de gösterdik.

İnanıyoruz ki, bu sistem, gastrik bypass işlemleri sonucunda ortaya çıkan sızıntıların önlenmesi ve laparoskopik işlemlerde yara dikişlerinin değiştirilmesi gibi pek çok tıbbi uygulamada kullanılabilir."

Çalışmanın temelini kertenkele ayağının az bulunan özellikleri oluşturuyor. Kertenkele ayağı, hayvanın duvarlara ve tavanlara yapışmasını sağlayan nano ölçüde tepe ve vadilere sahip bulunuyor. Geliştirilen tıbbi bantta da sözkonusu tepe ve vadileri ile tepe ve vadileri saran ince bir yapışkan tabaka bulunuyor. Bu özellik, bantın kalp, mesane ve akciğer dokusu gibi ıslak zeminlere de yapışmasına imkan tanıyor. Organik olarak kendi kendine eriyebilen banta müdahale edilmesine gerek kalmıyor.

Yeni bant örneğin midede ya da bağırsakta yapılan bir bypass sonrası bu bölgeleri sararak iyileşmesine imkan tanıyor. Katlanabilen ve tekrar açılabilen özelliğe de sahip olan bant, aynı zamanda ülserin neden olduğu bölgenin alınmasının ardından yama olarak da kullanılabiliyor.

Prof. Dr. Karp ve ekip arkadaşı Robert Langer, bantın yapışkan olması için şeker temelli bir yapışkan kullandılar. İlk testi, domuz bağırsağındaki dokular üzerinde uygulayan Karp, üretikleri nano teknolojik yeni bantın, diğer yara kapatıcı bantlara göre iki kat daha kuvvetli olduğunu tespit etti.

Yeni bantın diğer bir önemli özelliği ise elastik ve ayarlanabilir olması. Bu özelliği ile istenilen formda kullanılabilen bant ihtiyaç duyulan elastikliği sergileyerek farklı tıbbi tedavilere göre daha hızlı iyileşme sağlayabiliyor.


Bilim ve Teknoloji

MollaCami.Com