Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Sorulan bir soruda muallakta kaldım , cevaplayabilir misiniz ?

Bir gelin kayınvalidesi ve kayınpederının ısrarı uzerıne ıstemedıgı halde aynı apartmana zorla çağrılabılınır mı ?

Ayrıca kayınvalidesine yardım eden birisi(temizlik vs. ) bunu istediği için yapıyor ama eşinin ailesi bunu mecburı sayıyor..dınımızde bunun hukmu nedır? yapmak zorunda mıdır :-\

Gelin, kayınvalidesine ya da kayınpederine bakmak, onlara hizmet etmek zorunda değildir. Kendi isteğiyle, onlara hürmeten yapabilir. Gelin buna zorlanamaz.

Teşekkurler,bende benzer cumleler kurdum ama bunu daha net acıklayabılmem ıcın kaynak lazım :-\ :(

bıde aynı apartmanda oturmaya cagırılmakta zorlanabılır mı, eşine itaat etmek zorunda elbet ama eşinin hanıma bu konuda baskı yapması caiz mi?

zahmet verdıysem affola

degil kayin validesinin ve kayin pederinin hatta beyinin temizligini yapmayabile mecbur degildir.zorlanamaz.

RABBİM razi olsun faruk kardesım ve muteallım hocam

Muteallim hocam temizlik yapmak zorunda bile degil demissiniz. Ben yanilmiyorsam Ali Erenin Islamda evlilik ve aile egitimi isimli kitabinda hanimin yemek yapmak vs. ev islerini yapmanin kendisine vacip oldugunu okumustum.Am kayinvalidesinden ayri oturmasi ve onlara hizmetinin mecbur olmadigi konusunda bir ihtilaf yok.

bende müteallim hocam gibi biliyorum hanım isterse bir şey yapmaz onun vazifesi sadece dünyaya evlat getirmek eşinden bir hizmetçi ve süt anne istemeye hakkı var ama yaparsada çok çok sevabı var diye biliyorum ..

birde şöyle bir hadisi şerif duymuştum ama kaynağını bilemiyorum çok hoşuma gitti diye not almışım notlarımın arasında buldum eyer bu mubarek hadisi şerifin kaynağını bilen varsa paylaşırsa sevinirim

HADİSİ ŞERİF..

İZA GASELETİL MER'ETÜ SİYABE ZEVCİHA

bir kadın erinin elbisesini yıkasa

KETEBELLAHÜ LEHA ELFAY HASENETİN

Cenabı Hak o kadına 2 bin tane güzellik verir

VE GAFERA ELFAY SEYYİETİN

o elbiseyi yıkadığı için 2 bin tane günahı affolunur..

VESTEĞFERA LEHA KÜLLE ŞEY'İN TALAAT ALEYHİ ŞŞEMSÜ

o çamaşır yıkadığı gün üzerine güneşin doduğu her şey o kadın için istiğfar eder affet onu YARABBİ der

VE RAFEA LEHA ELFEY DERACETİN

O kadına cennetten 2 bin derece kazandırır ..

işte müslüman kadın namazı ile imanı ile evinin içinde yaptığı işlerden çoluk çocuğuna hizmetinden dolayı bir zerresine MEVLA bu kadar derece ihsan buyuruyor..

Annenin sut anne isteme hakki var bunu biliyorum.
"Anne ve babaniza of demeyin" ayeti kerimesi ile anne ve babayi dovmekde gunah oluyor."of" demek bile gunahsa darb ve sovmek evleviyyetle gunah oluyor.
Fakat emzirmek bile zorunda degil, o halde ev islerini evleviyyet ile yapmak zorunda degildir diye bir kiyasi kendimiz kurmamiz uygun olmaz.
Aslinda yakin zamana kadar bende muteallim hocanin dedigi gibi biliyordum.Kitapda hanim uzerine ev islerinin vacip oldugunu okuyunca sasirmistim.Insallah yakin zamanda kaynagini yazmaya calisirim.

7 - Feyziye Fetvalarından: "Zeyd, karısı Hind'i, anası Zeynep'in yanına bırakıp başka bir beldeye gittikten sonra Hind kendi anasının evine gitse, Zeynep "Benim yanıma gel" diye zorlayamaz" (H.Ec. 1/40)

Açıklama: Bu fetva, kayınvalidenin gelini üzerinde idari bir tasarruf kullanmaya ve kendi emrine riayete zorlamaya hakkı bulunmadığım açıkça göstermektedir

Hepinizden Hz Allah razi olsun

yaw kardeslerim evde yapmadigimiz yemek vardi onuda bizlere yaptiracaksiniz :D

:D :)

Bu ifadeler evde uygulansa çokkkk makbule geçerdi :) :) :) :) :)

Bence erkekler evde yemek yaparlarsa hanimlarin dagilan mutfagi toparlamalari, yemek yapmalarindan daha cok ugrastirir. :)

Yusuf Furkan kardeşimize katılıyorum :)

Fetvalar

MollaCami.Com