Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

oruç hakkında bir sorum var

selamün aleyküm arkadaşlar

87 yaşında bir teyze her gün oruca niyetleniyor fakat gün için 1,2dk şuğurunun gittiği oluyor ve bu esnada su içiyor vs.orucu bozuluyor fakat aklı yerine gelince ben bir şey yemedim orucum deyip orucunu tutmaya devam ediyor
şimdi bu teyzemezin ailesi derki oruca niyet ettiği için bozduğu oruçlarının fitresini vermemiz gerekirmi???
benim şöyle aklım karıştı normalde aklı başında sağlıklı bir teyze niyet ederken aklı başında oluyor bunun için kesin bir cevap veremedim yardımlarınızı bekliyorum bu gece olursa sevinirim
tüm kardeşlerimizden ALLAH razı olsun

selamün aleyküm
aklımın erdiği kadarıyla; 87 yaşındaki teyzeye göre oruç bozulmamış,unutarak yenilen şeylerin orucu bozmadığı gibi,şuur olmadan yeme ve içmede aynı değerlendirilebilir,ayrıca eğer oruç bozuldu ise fitresini orucu bozan öder çevresi değil...teyzemin oruçlarını Allah'ım katında makbul eylesin...saygılar..

Ehliyete müessir arızı haller:(insanın ehliyeti tamamlandıktan sonra ehliyeti yok eden ya da eksikleştiren yahut ta yok etmeyen ve eksıltmeyen;ancak insanla ilgili bazı hükümlerde değişiklik yapan bazı haller zuhur edebilir arız olabılır..
bunlara ehliyete arız plan haller denir ve iki kısımdır.
1.Semavi:İrade isteğe bağlı olmayan hallerdir.mesela delilik,bunaklık,unutmak,uyku,baygınlık,ölüm hastalığı ve ölüm gibi..

2.Mükteseb:İrade ve istek ile kazanılmış olan hallerdir.mesela bilgisizlik, hata yapmak,ciddiyetsizlik,sefeh,sarhoşluk gibi..(muhtasarül menar)
Netice olarak;teyzemizin şuuru gidiyor ve kendisinden oruç mukellefiyeti düşüyor..Dolayısı ile fitre gerekmiyor..sürçü lisan eeti isem affola.

Fetvalar

MollaCami.Com