Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

HERKES ÜNİVERSİTELİ OLACAK

ÖSS adaylarına büyük müjde !
Üniversite sorunu tarih oluyor. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan büyük müjdeyi verdi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'dan gençlere müjde: Gelecek yıl hiçbir öğrenci, üniversite dışında kalmayacak. Ayrıca isteyen herkes açıköğretim fakültesine kayıt yaptırabilecek.

Her yıl üniversite kapılarını zorlayan gençlere iyi haberi, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan verdi. Takvim'e konuşan Özcan, "Bir dahaki yıl hiçbir öğrenci açıkta kalmayacak" dedi. Bu yıl barajı indirip, üniversitelerin kapasitelerini artırmalarına rağmen 4 bin-4 bin 500 kontenjanın boş kaldığını da vurgulayan Özcan, geçmiş dönemde sorun yaşayan vakıf üniversitelerinin bu yıl en çok tercih edilen okullar olduğunun altını çizdi. Devletin en önemli görevinin, "Tüm gençlere üniversite hakkı vermek" olduğuna dikkat çeken Özcan, önümüzdeki yıldan itibaren üniversiteye giriş sisteminde yapılacak yenilikler sayesinde açıkta öğrenci kalmayacağını söyledi.

'Bu bir sıralama sınavı'

Özcan, "Açık Öğretim Fakülteleri herkesi alacak. Üniversite sınavı bir sıralama sınavı. Baraj konulması, sıralama sınavı ile ters. Bırakmak lazım. Puanına göre üniversitesi seçer" diye konuştu.

samanyolu

Eğitim seviyesini artırmak için herkesi üniversiteli yapmak çözüm değil. Bizim her şeyi yenilememiz lazım. Meslekler başarının yanında karakter testleri ilede seçilmeli. Hatta insanın ileriki meslek yaşantısı 3 saati e bağlı olmamalı. Artık öğrenciler at yarışında yarışır gibiler. Dershaneler müthiş para kazanıyor. En önemlisi ve mühimide zaten okullarda dini eğitim verilmiyor veya tamamen yanlış veriliyor birde veliler kendileri de çocuklarının kafası karışmasın diye bu konuda hiç mi hiç yardımcı olmuyor. Çocuklarımız gerçekten boş yetişiyor. Üniversite gerçekten çözüm değil. Bizim kaliteli bir nesil yetiştirmemiz lazım.

Eğitim seviyesini artırmak için herkesi üniversiteli yapmak çözüm değil. Bizim her şeyi yenilememiz lazım. Meslekler başarının yanında karakter testleri ilede seçilmeli. Hatta insanın ileriki meslek yaşantısı 3 saati e bağlı olmamalı. Artık öğrenciler at yarışında yarışır gibiler. Dershaneler müthiş para kazanıyor. En önemlisi ve mühimide zaten okullarda dini eğitim verilmiyor veya tamamen yanlış veriliyor birde veliler kendileri de çocuklarının kafası karışmasın diye bu konuda hiç mi hiç yardımcı olmuyor. Çocuklarımız gerçekten boş yetişiyor. Üniversite gerçekten çözüm değil. Bizim kaliteli bir nesil yetiştirmemiz lazım.

katılıyorum...
Önce biz ne sitediğimizi bilmeli ve nerede olursam insanlara daha faideli olabilirim diye düşünmeliyiz.
Herkesi üniversiteli yaparak ülke refahının artacağını öne sürmeden önce bir kez daha düşünmek gerekiyor. çünkü bizim üniversitelerimizin öğretim/eğitim konusunda yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Haklısın gözyaşı kardeşim üniversitelerde eğitim çok yetersiz. Bir eğitim fakültesini ele alalım ; kulağında veya bununda küpeli erkek öğrenciler üzerinde giysi denen bişey olamayan bayan öğrenciler nasıl öğretmen olup gençlere kişilik kazandıracak. Ya dini sırf kargaşa çıkarmak için kullananlar. Hadi onuda geçtim hocaların bir çoğunda iş yok. Çoğu takıntılı insanlar. Yok şunun kıyafeti yok şunun düşüncesi şunun tavrı diye diye bıraktıkları öğrencilerin haddi hesabı yok. Sırf pardüselisin diye notunu kıranlar... Üniversite içindeki (tabiri caizse) çatlaklar bitmek bilmez.

Bunlara çare bulunamazken herkesi üniversiteli yapmak gerçekten çözüm değil. Tabiki de üniversitelerde ki verilen eğitimi görmezden gelemeyiz ama çok yetersiz...

buda bidert deyilmi arkadaşlar...ne yazsam bilemedim....
paylaşım için teşekkürler...

Egitim Haberleri

MollaCami.Com