Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Müziksiz İlahiler Hakkında...

:-\ :-\bulamadım diyemiycem çünkü yok...

mollacami.com adresine yeni bir üyelik gerekiyor; üye olup giriş yaptınız değil mi?

çok teşekür ederim... :)

ya ya ya ya
ilahi yükleyemiyorum
hep ugrasiyorum olmuyor
lütfen birdaha yardim

www.mollacami.com a uye oldunuzmu?
Burasi mollacami.net.

ya ya ya ya
ilahi yükleyemiyorum
hep ugrasiyorum olmuyor
lütfen birdaha yardim
bakınız
http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,17527.0.html

Yesil kubbe albumunden indiremiyorum. Sorunmu var?

tsk...usta :D

Neden müziksiz ilahiler. Ben müzikli ilahileri daha çok seviyorum içinde gümbür gümbür müzik olan ilahiler beni costuruyor. Müzziksiz tasavvuf müziği nasıl olur bilmem hiç dinlemedim.Siz müzikli ilahileri bir dinleyin hoşunuza gidecek seveceksiniz.

:)

Biz aslında başlıkta hata yapıyoruz; fakat "İlahiler" yazsak "Çalgısız" olduğunu vurguladığımız anlaşılamaz. Bu düşünceyle "Müziksiz İlahiler" şeklinde başlık yazmışız. Yine de doğru değil.

Çünkü beraberinde çalgı olana "ilahi" denmesi dahi tartışılır. "Tasavvuf Müziği" dediğiniz de nedir? İslamiyette böyle bir şey olmadığı gibi tasavvufta hele hele hiç yoktur. Tasavvuf erbabının çalgıyla, müzikle ne işi olabilir?

Hz. Ömer Efendimizin oğlu kölesi ile kalabalık bir çarşıdan geçiyorlar idi. Çarşıda, pazarda yüksek sesle çalgı çalınıyordu. Hz. Ömer Efendimiz'in oğlu sesi duyar duymaz kulaklarını iki eli ile tıkadı ve hızla oradan kaçmaya başladı. Meseleyi kölesi anlatıyor, aynı işlemi o da yapıyor. Çalgı sesinin bittiği yerde duruyorlar ve Hz. Ömer Efendimiz'in oğlu: "Aynı şeyi Rasülullah Efendimiz de yapmıştı" buyuruyorlar.

Çalgı sesi kulağa dolayısıyla nefse hoş geldiği için hoşunuza gidecek elbette. Fakat şunu ayırt edebilmek gerekir: Hoşunuza giden müzik midir, yoksa sözler mi?

"Sözler" demeyin, inanmak çok güç olur... Çalgının yoğunluğundan söze fırsat kalmıyor ki...

Asırlardır okunagelen ilahiler çalgılı olan şeyler değildir. Manalı sözleri olan, dinlendiğinde kişiyi düşündüren, kul olduğunu hatırlatan, Rasülullah aşkını, sevgisini hatırlatan-hissettirendir İlahiler... Nihayetinde İlahî olan şeylerdir, Cenab-ı Hakk'ı, ona kulluğu hatırlatır. Aksi durumda nefsanî demek daha uygun olur.

Hoşunuza giden müzik midir, yoksa sözler mi?

ben sözlerini seviyorum ::)
o yüzden yabancı müzikleri hiç sevmem hiç bişey anlamadığım için...
bi şarkının anlamıdır önemli olan bence...

Müziksiz İlahiler

MollaCami.Com