Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Psikolojik Danışmanlık...

Psikolojiye dair kişisel veya genel soru ve sorunlarımızı burada paylaşalım çözüm bulmaya çalışalım...

herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yaşam diliyorum...

teşekkurler kardlen kardesım bu bolumunuz ıcın hayırlı olsun :D

merhaba kardelen kardeşim nasıl yardımcı olacaksın mesela herkesi sevmek zorundamıyız.. sevmediğimiz insanlarla aynı ortamda bulunmak sıkıntı veriyor çözüm nedir

merhaba tufan7...
nasıl yardımcı olacam söyleyeyim hemen :)

ben bir psikolog değilim. bu başlığı açtım evet.
çünkü hepimiz hayat okulunda okuyoruz ve hepimizin öğrendiği, tecrübe edindiği bir çok konu var ki bu konular çok çeşitli öyle değil mi?
ilk mesajda da belirttiğim gibi beraber konuşarak, tartışarak bir çözüm yolu, çıkış yolu bulmaya çalışalım diye düşündüm...

umarım bu düşünceyi beğenmişsinizdir...

çok özel konuları elbette burada paylaşmak istemeyebilirsiniz.
özel olmayan, hatta okuyanlara yol gösterecek konulara ise hiçkimse hayır demez ;)

gelelim sorunuza; herkes herkesi sevecek diye bir şart yok elbette.
sevmemek doğal bir şey.

herşeyin bir diyeti vardır değil mi? alışveriş yaparsın para verirsin, ısınmak istersin soba yakarsın, acıkırsın yiyebilecek birşeyler yapmak zorundasın vb. bunları istesen de istemesen de yapmalısın ki ısınabilesin, doyabilesin...

o ortamda bulunmak zorundaysan bence onlara alışmaya çalışmalısın.
ona alışmaya çalışmak, onu sevmemenin diyeti olacaktır...

aynı ortamda olmak zorunda değilsen zaten aynı ortamda bulunmamak senin elinde :)

daha geniş vakitte daha tafsilatlı değerlendiririz inş...
artı daha güzel fikir ve önerileri olan kardeşlerimiz vardır biliyorum, sizlerin de yorumlarınızı bekliyorum...

sevgiler...

Sevgili kardelen kardeşim sen zaten konuyu anlaşılır biçimde aktarmışsın.
Allah (c.c.) Razı olsun
Bende şunları söylemek istiyorum:
tufan7 kardeşim, kardelen kardeşiminde dediği gibi herkesi herkesi sevecek yada sevmek zorunda diye bir kural yok olamazda.
Gerek anlaşmazlıklar gerekse fikir çatışmaları bizim bazı olaylardan soğuyarak geri planda durmamıza neden olur.
Eğer gerçekten karşılaşmak ve aynı ortamda bulunmak istemediğiniz kişiler varsa seçtiğiniz yollarda da buda göre yol almanız faide getitir düşüncesindeyim.
Eğer ki zorunlu olarak aynı ortamda bulunuyorsanız o zaman elinizden gelen bütün çabayı sarf edip o kişinin/kişilerin iyi yönlerini bulmaya yada ortak nokta aramaya çalışabilirsiniz.
Benim başıma böyle birşey gelseydi diye düşündüğümde o kişi üzerinde Genel bir tesbitleme yapardım.Aklıma gelen gelmeyen her yönü ile o kişiyi irdelerdim. Artı ve Eksilerini gözden geçirir çıkan cevaba göre adım atardım

Buda benden küçük bir öneri olsun :)

açıklayabilmiş olmak sevindirdi beni :)
ama siz değerli kardeşlerimizin de fikirleri-önerileri önemli ;)
katkı için teşekkürler...

yine herhangi bir sıkıntısı olan ve paylaşmak isteyen olursa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız inş...

selam ve dua ile...

Güzel bir bölüm olmuş Kardelen54 kardeşim,faydalı olacağına da yürekten inanıyorum..Allah c.c razı olsun kardeşim..

kardeşler bilgileriniz içın teşekkür ederim. bu konu üzerinde daha fazla durursak mutlu olurum . gerçekten çok güzel

aslında boş yaşayan hayatta hiçbir amacı olmayan yaptığın güzel işleri kıskanan bunuda marifet gibi kırıcı sözlerle ifade eden ne bileyim işte
ALLAH IM diyorum beni salih kullarınla beraber kıl canımıda ancak mümin olarak al

s.a. tufan7 kardeş..

sizi çok iyi anlıyorum çok yakın bir arkadaşım bir yerde çalışıyordu ve o işede ihtiyacı vardı , ama bulunduğu iş yerinde bir kardeş fena halde canını sıkıyordu her gün morali bozuk ne yapacam dayanamıyorum artık dıyordu :'(
ona tavsıye olarak , dua etmesını RABBİM in adaletının buyuk oldugunu hatrlattım ve tabıkı bulundugu ortamda onunla muatap olmamaya çalışmasını..şuan da arkadasımın canının sıkan kişi çalıştıgı yerın sahıbının yeğenı olmasına rağmen o işten çıkarıldı..hayatımızı bır ımtıhan olarak dusunursek,bu ımtıhandan geçmek için sabır ve şükür çok önemli..içinizi rahat tutun ve sizden daha kötü şartlarda ki insan ları düşünüp bir nebze yükünüzü hafifletmeye çalışın..RABBİMizin adaletine sığının.inanın bazen sabretmek zor olabılıyor ama sankı sabrettikçede yükün azalıyor. :)

birde işin şu yönü var:her insan güzel ahlaka hayrandır.ve tabi edinmek ister.ama yine bir imtehan cilvesidir ki herkes çok iyi olamaz.kimi cimridir cömert olmayı, yardım edebilmeyi çok ister.kimi asabidir ama içinde hep sevgi dolu bir kalbe, mülayemete özlem vardır.örnekler çoğalabilir.kendi adıma konuşmak gerekirse hem agresif, hemde sivri dilliyim. ama emin olun etrafımdakilerden daha çok üzülüyorum bu duruma. benim en iyi psikoloğum bazı zamanlar kendimi iyice şikayet ettiğim rabbim. maalesef her zaman içindeki niyeti dışına düzgün yansıtamayabiliyorsun.e doğal olarakta yanlış anlaşılmalar falan. özetle insanlar hep göründüğü gibi olmuyor. önemli olan içerdeki güzellikleri dışarı atmasında yardımcı olabilmek ve dualaşmak. :'(

kardelen kardeşim böyle bir başlığı açtığın için teşekkür ederim gerçekten çok güzel düşünmüşsün. Burada çok şey öğrenebileceğimize inanıyorum. Kendi adıma öğrenmeye başladığımı söyleyebilirim ;) İnşallah ileriki zamanlarda biz de katılırız.

başlık aktifleşmekte biraz gecikse de iyi oldu değil mi?
beğenmenize çok sevindim inanın. sizlerinde değerli yorumlarıyla daha da güzelleşecek evet ;)

şuan iş yoğunluğu + vakit sıkıntısından sebep bende istediğim şekilde yazamıyorum ::)
yakında uzun uzun dertleşmek ümidiyle...

Ufak bir yorumla oturumumuzu yeniden açmış olalım :)

Son yorumlara baktığımızda işini sessiz, sakin, en iyi bir şekilde yapmaya çalışan insanların çevresindekilerden olumsuz tepkiler aldığından bahsedilmiş.

Bence bu sadece işdeğil normal hayatta da böyledir. Aile hayatı, okul hayatı, iş hayatı, evlilik vs...

Genelde işgüzar-işbilir-işbitirir insanlar tabiri caizse kıskanılır ve kıskanan şahıslar tarafından zor durumlara maruz kalırlar.

Çözüm ne olmalı?
Gereken yerde hakkımızı savunmamız gerektiği düşüncesindeyim.
Çoğu zaman savunma sonrasında yeni bir darbe gelecektir. Yeni darbelerde yapabileceğimiz bir şey yoksa eğer işi yokuşa sürmeden sabredip beklemek gerekiyor sanırım :S

Sabrın sonu selamettir...
Herkes yaptıklarının karşılığını gördüğü için beklemek en iyisi. Hakkı en ince ayrıntısına kadar görüp gözeten RABBimiz var. Zamanında O'na (c.c.) sığınmasını bilip dua ve tevekkülle beklediğimizde hiç ummadığımız çıkış kapıları açılabiliyor önümüze...

özetle insanlar hep göründüğü gibi olmuyor. önemli olan içerdeki güzellikleri dışarı atmasında yardımcı olabilmek ve dualaşmak.

Demişsiniz sevgili GÖREce...
Bence o iç güzellik yerinde kalmalı. O güzellikler saklanıyorken ayrı bir güzel.

Bence önemli olan; insanlarda ki iç güzellikleri araştırmak, bulmak ve onlara o güzelliklerinden sebep ayrıcalık yapmak.
İfşa edilen güzellikler, dallarından kopan çiçekler misali kuruyup gidecek, eriyip bitecektir.
Oysa, dalında olan çiçekler toprağa bağımlı kaldığında ve sulandığında daha bir güzelleşecektir. Bi bakıma bahçıvanlık yapmamız gerekiyor :)
Ne yapalım, şu fani dünyada hiçbir şey karşılıksız değil! Değil mi?

RABBim yar ve yardımcımız olsun. Sabrımız bol olsun. Hayır kapılarımız açık olsun inşAllah... amin...

Şimdi, sizlerden de birkaç cümle alalım bakalım ;)

Kardelen kardeşim güzel fikirlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederm.

İç güzellikler dışımıza yansımadığı sürece kime ne faydası olurki zaten.
Her güzellikte herkese sunulamamlı bence.Bunu karşımızdaki kişiyi bir kaç sınayarak anlayabiliriz.

İşgüzar,menfaete dayalı kişilerden hep uzak durmuşumdur.En sevmediğim şey yalan ve İyi niyetimin suistimal edilip enayi yerine konulmak.Arkadaşlık yaptığım biri benden bir şeyler götürüyorsa (maneviyatımdan) bunu farketiğimde derhal o kişiyle diyaloğumu keserim.

Bana getirisi olan bir şeyler öğrenebildiğim güzel ahlak sahibi insanlarala beraber olup manevi dünyama ışık tutan insanlarla fikir alış verişinde bulumayı tercih edrim.

Harika bir bölümm hepinizin ağzına sağlık...Bölüm hepimiz için hayırlı olur inş.

Kişisel Gelişim

MollaCami.Com