Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Edeler diyarı K.Maraş!tan bir kaç kare....

bu gördügünüz köprü,çok yüksek,insan aşagıya bakmaya korkuo,o derece yüksek...
fransızlar zeytini işgal edince,burdan insanları,belki ölmez diyerekten,yaglayıp aşagıya atarlarmış...adı kanlı köprü...yeni evlenmiş bir gelini burdan aşagı atmışlar.o gün bu gündür adı kanlı köprüdür...
bir beyin bütün koyunlarını çobanlarıyla birlikte bu köprüden aşagı atmışlar...
adam demişki 'bu gavuru öldürmeden bana ayran içmek haram olsun'...
düşman demiş sonra 'bu adamla bir türlü anlaşamicaz heralde' diye,'en iyisi ben bununla sulh edeyim' demiş...
bir yemekli davet vermiş adamı davet etmiş...tam sarılıp sulh edeceklerini zannederken,adam hançeri çıkarıp,gavurun kalbine saplamış...
eve varınca 'hanım bana bir bardak ayran getir',demiş.
eşi demişki 'kesin bu gavuru öldürdü' demiş...
bir eşek yükü eşyalarını alıp ordan uzaklaşmışlar...

Teşekkürler leyya.

Yarı memleketimiz sayılır Kahramanmaraş,bir kez daha gitmiş oldum.

Adıylada müsamma olan kahramanlığı ile,bakırı,biberi ,dondurması vede yeni öğrendiğim bir özelliği olan, Osmanlı döneminde eş seçiminde asaletli oluşlarından dolayı bu ilimizin tercih edildiği özellikleri ile yurdumuzun güzide parçalarından bir şehrimiz....

Leyya kardeş çok güzel kareler bizi memlekete götürmüş oldun, ama Ede'yi hala merak edenler var Ede (Abi) manasına kullanılan yöresel bir tabirdir..

Ben onu hususi söylemedim biraz merak etsinler diye...yinede açıklama için tşkkrlr...
bende ordan cuma agünü geldim zaten...hava çok sertti...
baktıgınız ve ilginiz için tşkkr ederim.... ;) ;) ;) ;) ;) ;)

gidip gezmek istediğim illerden birtanesidir maraş ..
teşekkürler kardeşim.. eline emeğine sağlık..

gidip gezmek istediğim illerden birtanesidir maraş ..
teşekkürler kardeşim.. eline emeğine sağlık..

Rabb'im dünya gözü ile görmeyi nasip etsin bizlere de...

inşllh cümlesine kardeşim.

gelmek isteyenleri bekleriz kardeşim.

bakan gözlerinize saglık.

çok teşekkürler...

maraş afşinli ve göksunlu arkadaşlarım var çok cana yakın iyi arkadaşlar Allah razı olsun

bakan gözlerinize saglık.

inşllh yeni çektigim fotograflarıda eklerim yakında.

sütcü imam ın torunları...gerçekten sevilecek sayılacak insanlar....tam ortasında bir kalesi var zaman zaman çıkar.maraşa kuş bakışı bakardım....o çay ocağının ÇAY larınıntadını unutamıyorum.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

edeyi geçte olsa öğrendik..oralarda birzamanlar kaldım.hatırlamadım EDE diyeni...bizim GAKKOŞ gibi anladım. :D :D ;) ;)

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

çok güzel kareler sevgili leyya eline emeğine sağlık inş.gidip görmek nasib olur.

Gezi & Seyehat

MollaCami.Com