Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hz İbrahim gibi kendisini ateşin yakmadığı

11 Temmuz
ateşin yakmadığı aşık

Yemende ortaya çıkan yalancı peygamber Esvedü'l-Ansi, o bölgede oturan müslüman salihlerden Ebu Müslim Havlani'yi yanına çağırttı.Ona kendisini peygamber olarak kabul ettirmek istiyordu.Yanına gelince,
''Benim peygamber olduğuma şahitlik edermisin?'' diye sordu, Ebu mMüslim Havlani(rah),
''Duymuyorum kulağım sağır!'' diye cevap verdi.Esved,
''Muhammed'in peygamber olduğuna şahitlik eder misin? diye sordu, Ebu Müslim,
''Evet, şahitlik ederim'' dedi.Esved tekrar,
''Benim peygamber olduğuma şahitlik eder misin?'' diye sordu, Ebu Müslim tekrar,
''Duymuyorumş kulağım sağır!'' diye cevap verdi. Esved,
''Muhammed'in peygamber olduğuna şahitlik eder misin diye sordu, Ebu Müslim,
''Evet, şahitlik ederim'' dedi. Esved sorusunu tekrar sordu, Ebu Müslim de (rah) aynı şekilde cevap verdiEsved kızdı, onu cezalandırmak istedi.Büyük bir ateş yaktırdı.Ateş iyice alevlenince Ebu Müslim ateşe atıldı.Ateş ona hişç bir zarar vermedi.Ebu Müslim (rah) ateşin içinde namaz kılmaya başladı.Ateş Allah'ın dostu Hz. İbrahim'i(a.s) yakmadığı gibi, bu hak aşığınıda yakmamıştı.Esved hayret etti.Korktu.Etrafındakiler Esved e,
''Bu adamı buradan uzaklaştır, yoksa bize tabi olanların aklını çeler, yanınızda kimse kalmaz'' dediler.
''Onun bu cesaret ve kerameti etrafa yayıldı.Olay Medine-i Münevvere'ye kadar ulaştı.Esved, Ebu Müslim 'in Yemeni terk etmesini emretti.O da kalktı Medine ye geldi.Alemlere Rahmet Hz Resulullah Efendimiz(sav) vefat etmiş , yerine Hz Ebu Bekir Sıddık(r.a) halife olmuştu.
''Ebu Müslim(rah), bineğini mescidin dışına bağlayıp mescide girdi.Bir direğin arkasına durup namaz kılmaya başladı.O namaz kılarken Hz Ömer (rah) kendisini gördü.Onun Medine dışından birisi olduğunu anladı.Yanında durdu.Namazını bitirince, ona,
''Kardeş, sen neredensin?'' diye sordu.O da,
''yemen'denim'' dedi. Hz Ömer(r.a)
''Şu yalancı ateşe attığı fakat ateşin yakmadığı mümin kardeşimiz ne yapıyor?'' diye sordu, Ebu Müslim de,
'' O adam benim '' dedi.Hz Ömer heyecanla,
''Allah adına soruyorum, o gerçekten sen misin'' diye sordu,Ebu Müslim,
''Allah şahit, benim '' dedi.Hz Ömer hemen Ebu MÜslim'in boynuna sarılıp alnından öptü, ağladı.Sonra onu alıp Hz Ebu bekir'in yanına götürdü, huzuruna oturttu Onu tanıttı.Başından geçeni anlattı ve ,
''Allah'a hamd olsun , bu Ümmet-i Muhammed'in içinde, Hz İbrahim gibi kendisini ateşin yakmadığı kimseyi, ölmeden önce bana gösterdi'' diye şükretti

Menkıbeler

MollaCami.Com