Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Arı sütü nedir?

Bir arı kolnisinde onbinlerce işçi arı, binlerce erkek arı ve sadece bi tane ana(kraliçe) arı vardır. Ana arı kovanın herşeyidir, yokluğunda iş düzeni ve üretim durur. Ana arı kovanda tek olduğu gibi, ölümü halinde yerine geçebilecek ikinci bi arıyada izin vermez.kovanda ana arı adayı olmak ölüm demektir.
Ana arının yok olmasına bir şekilde ölmesi neden olacağı gibi, arıcı tarafından da bilinçli olarak kovandan alınabilir. Ana arı yok olunca koloninin kendisine süratle yeni bi ana arı bulması gerekecektir.Bu yeni ana arı eskisinin yumurtladığı sonyumurtalardan çıkacaktır. Bu yumurtal arının arı sütü ile beslenmesi, yeni ana arının arı sütü içinde doğuş ve gelişme evrelerini geçirmesi gerekmektedir.Burada görev yine işçi arılara düşer.İşçi arılar üst çene bezlerinden beyaz renkte, pelte kıvamında,hafif keskin koku ve tatta bi sıvı salgılarlar. İşte arı sütü budur. Bu arı sütü ile beslenen yumurtalar 16 gün sonra arı olarak gözü terk eder..

Arı yetiştiricileri bu safhada larval arı yok ederek, arı sütünü kaşıklarla gözlerden toplarlar. Her bi gözden yaklaşık 0,1 gram arı sütü alınabilir. yüzde 65 i su yüzde35 i ise protein, yağ şeker ve vitamin ihtiva eden kuru madden oluşmuştur.

Arı sütü özellikle sinir sistemi hastalıklarında, yorgunluk sorunlarında, kısırlık ve damar sertliği tedavilerinde,
insana güç ve zindelik kazandırmada kullanılan, doğrudan doğadan gelen önemli bi tabii gıdadır. Piyasaya saf ve bala karıştırılmış halde, draje veye tablet halinde sunulmaktadır...

derdi veren Rabbim şifasınıda veriyooo..
arının yumurtasında bile şifa var..

Değil mi? :) güzel bilgi için teşekkürler...

Değil mi? :) güzel bilgi için teşekkürler...
ben teşekkür ederim.. :)

Yazınıza okudum, hakikaten paylaşımınız çok güzel. Aklıma şu soru geldi bir anda; bizlerde arılar kadar çalışkan olabilirmiyiz acaba? diyorum kendi kendime ??? ??? ???

Yazınıza okudum, hakikaten paylaşımınız çok güzel. Aklıma şu soru geldi bir anda; bizlerde arılar kadar çalışkan olabilirmiyiz acaba? diyorum kendi kendime ??? ??? ???
bilmem...
insan inanırsa yapamayacağı şey yok bence..
gözlerinize sağlık kardeşim..

insan inanırsa yapamayacağı şey yok bence..
gözlerinize sağlık kardeşim..

Bencede azim ve istek olduktan sonra taşın suyuna çıkarır evelallah'da, benim çok değerli arıcı bir abim var. Kendsi anlatsam arılar hakkında kitap cilt cilt yazarım diyor. Bir örnek verirsek aklıma gelmişken; mesela bu gün gündüz kovandan balları alıyorlarmış. Tabi petekler iyice tahrip oluyormuş bu arada. Ertesi sabah geldiklerinde bir bakıyorlar sanki bir gün önce hiç el deymemiş gibi düpdüzgün. Marifetmi yoksa emirmi bilmem ama bizler biraz zor.

Bencede azim ve istek olduktan sonra taşın suyuna çıkarır evelallah'da, benim çok değerli arıcı bir abim var. Kendsi anlatsam arılar hakkında kitap cilt cilt yazarım diyor. Bir örnek verirsek aklıma gelmişken; mesela bu gün gündüz kovandan balları alıyorlarmış. Tabi petekler iyice tahrip oluyormuş bu arada. Ertesi sabah geldiklerinde bir bakıyorlar sanki bir gün önce hiç el deymemiş gibi düpdüzgün. Marifetmi yoksa emirmi bilmem ama bizler biraz zor.
??? ??? ???

Kardeşim boyu uzar dıye bır ara kullandı , 1 tablet seklınde.Kullandıgından berı kalbıne bır agrı gırmeye basladı ???

Muhakkak faıdesı cok aceb bunyesı zayıf oldugundan tablet agır mı geldı.bır kac gunden sonra bıraktırdık.

Aceb bır tablet herkes ıcın mı gecerlı bılmem ??? uzerınden bıraz zaman gectıgı ıcın yan etkılerını hatırlayamadım :-\ sormak ıstedım.

Paylaşım ıcın tşekkurler kardeşim.

Sağlık Haberleri

MollaCami.Com