Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Üçlü Filtre Testi

'Üçlü filtre testi'

Sokrates, saygıdeğer bir düşünür olarak Eski Yunan’da hatırı sayılır bir ün yapmıştı. Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki: “Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?”
“Bir dakika bekle.” diye cevap verdi Sokrates: “Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna 3’lü Filtre Testi deniyor.”

“Üçlü Filtre mi?”

“Doğru” diye devam etti Sokrates;

“Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup; söyleyeceğini gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Bu, ona üç filtre testi dememin sebebi. Birinci filtre Gerçek Filtresi. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?”

“Hayır” dedi adam, “Aslında bunu sadece duydum ve...”

“Tamam” dedi Sokrates;

“Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi 2. filtreyi deneyelim, İyilik Filtresi’ni. Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi?”

“Hayır, tam tersi” dedi adam.

“Öyleyse” diye devam etti Sokrates; “Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı: Yararlılık Filtresi. Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?”

“Hayır gerçekten yaramaz.” dedi adam.

“İyi” diye tamamladı Sokrates. “Eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar bir şey değilse bana niye söylüyorsun ki?” Duyduklarımızı bu 3 testten geçirmekte fayda var galiba nedersiniz??

bu 3 filtre testini herkes yapmış olsa gıybet diye bişey kalmaz

gerçekten öyle bizlerde bu kuralı aklımıza getirsek galiba bütün problemlerimizi çözeriz diye düşünüyorum
selam,saygı ve dua ile

rky_ kardeşimize katılıyorum gerçekten herkes uygulasa gıybet diye bi şey kalmaz. Yazı için teşekkürler....

sagolasın acinar kardeş

bende rky_ kardeşimize katılıyorum..

paylaşım için teşekkürler ALLAH razı olsun..

Ben teşekkür ederim sağolun.

evet kesinlikle

janwes aylar gecsede guzel yazilari gun yuzune cikariyor.
Paylasim icin letaifden okumama sebep oldugu icin janwesden Allah razi olsun.

amin cümlemizden inş
serbest kürsüden dağılan konularım birer birer yerleşmişler yerlerine :D :D
aslında ben pek mizah ağırlıklı olarak düşünmemişitim bu konuyu ama demek gülümseten taraflarıda varmış ;) :D

Mizah olarak gormedim.

yok yanlış anlamayın kardeşim benim bu yazım bir çok konumla beraber serbest kürsü bölümündeydi burası mizah bölümü buraya taşınmış onun için öyle dedim :D

Şu filtreleri yeniden gözden geçirelim, iyi olacak sanırım ::)

Paylaşım için teşekkürler kardeşim...

kesinlikle katılıyorum..

teşekkürler letaif

Kişisel Gelişim

MollaCami.Com