Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hayatın En Büyük Engeli

Hayatta kimin ne kadar yaşayacağı bilinmez, şüphesiz!
Süresi ne kadar olursa olsun, anlamlı yaşamak en güzeli.
Hep başarılı ve mutlu kalmak, tüm gönüllerin isteği!
Yaşanılan yıllar anlamlı gelmediğinde yürekle beden arkasında kalan yıllara, çocukluklarına dönmek için derin ahlar çekilir.
* Kimisi yaptığı hataları tekrarlamamak için en başa, çocukluğuna dönmek ister.
* Kimisi çocuklar gibi neşeli olduğu hayatın tadına tekrar varabilmek için geriye dönmek ister.
* Kimisi de çocukların en güzel özelliklerinden biri olan korkusuz, çelişkilerden uzak yaşamak için çocukluğuna dönmek ister.

Çocuklukta sorunlar daha bir hafiftir, daha bir çözümlenmesi kolaydır, sanki.

Çocukluktan çıkıp da yaş ilerledikçe dertlerde büyük gelir, insanoğluna. Öyle ki bazen yaşadıkları karşısında kendini güçsüz hisseder. Sorunlarının çözümünde hiç yol alamadığını, karşısındaki duvarları yıkamadığını düşünür.

Bazen gerçekten gücünün sınırında sınavlara tabidir, bazen de üstesinden kolaylıkla geleceği sınavlara...

Bedene ve ruha ağır geleceği düşünülen zorluklar kolaylıkla aşılırken, bazen çok basit olayların üstesinden gelinemediği görülür.

Kişi kendisiyle yapmış olduğu iç savaşta sorunu gözünde öylesine büyük bir hale getirir ki; sorun çözülmesi mümkün olmayan bir hal alır. Sorunun aşılamaz olmasına kendini şartlandırır.

Öğrenciliğimi hatırlıyorum da; üniversitede fizikokimya dersini, ikinci alışımda vermiştim. Birinci alışımda kitabın yüzüne bile bakmamıştım, çünkü herkes bu sınavı tek seferde kimsenin başaramayacağını; dersin çok zor, öğretmeninin notunun da çok kıt olduğunu söylemişti. Dolayısıyla kendimi önceden şartlandırmıştım, başarısız olmaya. Dersi ikinci kez aldığımda, tüm moralimi toplamış bu sınavı vermem gerektiğine inanarak masanın başına oturduğumda aslında hiç de zor olmadığını görmüştüm.

İşte size, sorunlardan önce kendinizi yenmeniz gerektiğini anlatan bir hikâye:

“Bir bilge, bir göletin başında oturmaktadır. Susuzluktan kırılan bir köpeğin devamlı olarak gölete kadar gelip tam su içerken kaçması dikkatini çeker. Köpek susamıştır ama gölete her gelişinde sudaki yansımasını görüp korkar ve suyu içmeden kaçar. Sonunda köpek susuzluğa dayanamayıp kendini gölete atar ve kendi yansımasını görmediği için suyu içer. O anda bilge şöyle düşünür: “ Bir insanın istedikleri ile arasındaki en büyük engel, çoğu zaman kendi içinde büyüttüğü korkulardır. İnsan bunları aşarsa, isteklerini elde edebilir.”

Çevrenize baktığınızda, hatta yanı başınızda duran konuyla ilgili örneklerin sayısını arttırabilirsiniz;

* Başarısız olmaktan korktuğu için iş dünyasında atılım yapamadan yerinde sayanlar,
* Sevmeyi ve sevilmeyi tüm kalbiyle istediği halde acı çekeceği düşüncesinden yüreğini insanlara açmayanlar,
* Çok gülerse çok ağlayacağına inanarak yaşamın tadına varamayanlar,
* Monoton giden hayatı için değişiklik yapma cesaretinde bulunamayarak sürekli yakınanlar,
* Yürek güzelliğinden daha çok beden güzelliğinin gerekli olduğunu düşünerek, beğenilmeme düşüncesi ile ruhlarının güzelliklerini açığa vuramayanlar,
* Hep başkalarının motivasyonuna ihtiyaç duyarak yaşamda ilerleyebileceğini savunanlar,
* Hedefledikleri yerlere gelebilmek için gerekli eğitime sahip olmadıklarını düşüncesiyle gelişmek için çaba harcamayarak iç çekenler!
---
Birçoğu sorunlarını kendileri büyütmekte, onları aşılmaz bir duvar haline getirmekte. Olaylara çözüm odaklı değil sorun odaklı yaklaşarak mevcut durumu daha da güçleştirmekte. Sorunlarınızın omzunuza kocaman bir yük gibi çökmesini istemiyor ve hedeflediklerinize ulaşmayı istiyorsanız;

* Önce kendinizi yenmeyi ve kendinize güvenmeyi deneyin.
* Geçmişteki başarısızlık hikâyelerinizin size tecrübe kazandırdığına inanın.
* Sorunlar sizin üzerinize gelmeden siz onların üzerine gidin.
* Öncelikle kendinizin güçlü yanlarını görmeye çalışın.
* Yaşamınız için hedeflendiklerinizi sizin için önem sırasına koyun.
* Bu hedeflere ulaşmak için kendinize bir yol haritası hazırlayın.
* En önemlisi aldığınız bütün bu kararları tekrar hatırlamak ve zaman zaman kendi motivasyonunuzu arttırmak için not alarak, okuyun.
---
Unutmayın, her zorluğa iki kolaylık verilmiştir.
Kalp bile çalışırken önce sıkar sonra genişletir.

Harika bir paylaşım canım, Sanırım özlemlerimize tercüman oldu bu yazı.. Çoğu zaman çocuklarımız ev de oyun kurarlar ve şöyle seyre dalarım
Ne güzel hiç bir düşünceleri yok!
Aslında sonra öğrenirim ki onlarında derdi çabuk büyümek.. Hergün anne ne zaman büyüyeceğim, ne zaman babam gibi olacağım diye soruların ardı kesilmez.. Hayat zaten hep geriye özlem duymaktan ibarettir. Her gecen bir günü özlem ve tutkuyla hayal etmektir. Onun için derim ki, en güzel an yaşadığımız andır. Rabbim c.c. yaşadığımız her anımızı hatalara düşürtmeden doğru yolunda sabit kılsın!

"Her darlığın arkasında bi genişlik,

her sıkıntının sonundada bi selamet vardır"

ama görmeyi bilene... :)

ellerine sağlık kardeşim,

yazıyı çok beğendim... :)

dün akşam aşadığım sıkıntıdan sonra iyi geldi, bi de genişlik gelse daha iyi olacak! :)

bir işi başarmanın ön şartı sanırım ,ilk önce insanın kendi özgüvenini kazanması ile oluyor.bir insanda özgüven eksikligi varsa ve sürekli başkalarının destegini hissetiyorsa onlarsız bir şey yapamam düşencesi ne saplanmışsa ,zaten baştan kaybetmiştir.yalnız şudarvar kişi başkalarının destegini almak ister onlardan onay almak bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak ister bu ayrı bir konu.ama kişi özgüvenini kaybetmiş ise o çok kötümser bir hal alır hani bir deyim vardır ''dünya yıkıldıda altında sen mi kaldın''budurmda Allah muhafaza bir de imanında itikadında eksiklik varsa insan kendini kaybeder yanlış yollara sapa bilir,onun için dir ki insan sabretmesini bilecek şükretmesini bilecek ,tefekkür etmesini bilecek ki bu tür hal ve davranışlara düşmesin diyorum ,nacizane düşüncelerim.

paylaşımınız için teşekkürler
selam ve dua ile

Hepinize bu güzel ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim sağolasınız arkadaşlar

cok güzeldi teşekrler

Kişisel Gelişim

MollaCami.Com