Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

EDEPSİZ, ALLAH'IN VELİ KULU OLAMAZ

Bayezid-i Bistami hazretlerine sevenlerinden birkaçı, (Filan şehirde âlim evliya bir zat var, ziyaret edelim) diye ısrar ettiler. Sonunda bunları kırmamak için razı oldu, o zatı görmek için yola çıktılar. Nihayet o zatın bulunduğu şehre geldiler. Camiyi sorup, o yöne doğru yürüdüler. Tam camiye 200-300 metre kalmıştı ki o zatı caminin önünde gördüler. Hemen, (İşte efendim, o mübarek zat, şu gördüğümüz kimse) diye söylediler.

O zat o anda yere tükürdü. Bunun üzerine Bayezid-i Bistami hazretleri (Geri dönüyoruz, görüşmeye lüzum kalmadı) dedi. Sevenleri ısrar etti, (Efendim bunca yolu kat ettik, o mübarek zat da şu, görüşmeden nasıl geri döneriz) dediler. Fakat ısrarları fayda vermedi. Sevenleri yine (Âlim ve evliya zattır, bir görüşsek) diye ısrar edince, Bistami hazretleri buyurdu ki:
(O kimse, evliya ve âlim olamaz. Kıble tarafına tükürdü. Bu adam Resulullaha karşı lazım olan edeplerden birini gözetmedi. Veli olmak için lazım olan edepleri de gözetemez. Bi-edebin [edepsizin] hiçbiri, Allahü teâlâya vasıl olamamıştır. Yani hiçbir edepsiz Allahü teâlânın veli kulu, sevgili kulu olamamıştır.)

çok önemli bir konuyu paylaştığın için teşekkür ediyorum....

EDEP YA HU!
EDEP HADDİNİ BİLMEKTİR!
EDEP HAKKINI VERMEKTİR!

Allah razı olsun ,şefaatlerine mazhar eylesin
selam ve dua ile

edep....
hal ile yaşamaktır.....

selam ve dua ile

selam ve dua ile

edep kendini bilmektir.

edep bir taç imiş nuru hüdadan,
giy o tacı emin ol her beladan.
emegine saglık kardeşim.

Yere tükürmek: Hala işlenen, dikkat edilmeyen, önemsiz görünen, oysa Tüm alemi tehdit eden illet.
Niye?
Çünkü biliyoruz ki artık her hastalık tükrükte gizli, dermisin hala önemsiz bu tükrük!
Edep : akıla, mantığa, ilme ters düşen her hareket edepsizlikdir.
Peygamber (s. a.v) sünneti insanlığın iyiliği içindir. Varmı ötesi?
İnsanlığı hiçe sayan, kendine başkasına zulüm eden edepten mahrumdur.
Bunları bilmeyen, uygulamayan değil veli, insan olamaz!
Yere tükürmeyelim ,lütfen ve insanlık adına...
Bir mendil bulundur yanına
Göster inanmayana inadına..

daha önceden okuyup unutmuş olduğum kıssaları burda tekrar okuyunca hatırlamak çok güzel bir duygu
ALLAH razı olsun emeklerinize bereket

yaa başlık bana düşük gibi geldi, ben pek anlıyamadım kusura bakmayın..

Niye ki?Bir kişinin veli olduğu düşünülüyorsa ve o kişi edebe aykırı hareket ediyorsa Veli denilemez denmek istiyor.
Edepsiz, veli olmaz ;)Edep bu yolun olmazsa olmazı, hele ki o Gül kokulu Resulun sözünü tutmayan...
Edep yahu!

güzel bir konu ekleyen kardeşimize teşekkürler..
lakin bir virgül eksik olunca cümlenin anlamı nerelere gidiyor:)
düzeltildi ;)

güzel bir konu ekleyen kardeşimize teşekkürler..
lakin bir virgül eksik olunca cümlenin anlamı nerelere gidiyor:)
düzeltildi ;)

yani değilmi bende bunu demek istemiştim sağolun yazıyı onardığınız için..

Menkıbeler

MollaCami.Com