Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Mutluluğa 9 adım...

Mutluluğa 9 Adım

Yazının başlığına bakmayın siz, mutluluğun ne 9 ne de 19 kuralı var! O lafın gelişi… İnsanlık, tarihin her döneminde mutluğun anahtarını veya altın kurallarını aradı durdu.
Aşağıda bu arayışlara ilginç bir örnek bulacaksınız. Bunun farkı, bilim adamları tarafından yapılmış, aklı ve tecrübeyi esas alan bir çalışma olması. Her ne kadar mutluluk metafizik bir kavramsa da, daha mutlu bir hayat sürebilmenin yollarını arayanlar arasına üniversite hocalarının da katılması ayrıca mutluluk verici.

İşte bilimsel çalışmalar ışığında keşfedilen ve mutluluğa götüren 9 adım:

1 Her biri alanında uzman olan araştırmacıların çalışmaları, mutluluğa giden yoldaki en büyük engelin kişinin kendi dış görünüşünden memnun olmaması olduğunu ortaya koydu. Yani eğer mutlu olmak istiyorsanız, dış görünüşünüzle hemen barışın.

2 Mutluluğa giden yoldaki ikinci önemli adım, paraya gereğinden fazla değer vermemek… Paranın sadece ihtiyaçların sağlanması için var olduğunu, bunun ötesinde insanın mutlu olmasında bir etkisi olmadığını belirten bilim adamları, maddiyata fazla değer vermemeyi mutluluk yolunun ikinci önemli adımı olarak gösterdi.

3 Bu yolun 3’üncü adımı ise kişinin kendine ulaşamayacağı hedefler belirlemekten vaz geçmesi olarak gösterildi. Araştırmacı Dr. Alex Michalos; “Kendine daha ulaşılabilir hedefler belirleyen insanlar daha mutlu oluyor.” dedi.

4 Zekânın da mutluluk üzerinde etkili olmadığını belirten uzmanlar, “Mutlu olmak için kendi zihinsel kapasitenizi başkalarınınkiyle kıyaslamayı bırakın.” diyor.

5 Ne yazık ki mutluluk yolunda 5’inci adım için bireysel olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Çünkü bu madde genlerinizle ilgili. Genetik olarak daha güçlü yapıya sahip kişiler, hayatlarında daha mutlu oluyor.

6 İncelemeyi gerçekleştiren uzmanlar, çiftlerin yalnızlardan daha mutlu olduğunu da belirledi. Amerika’daki Illinois Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Ed Diener, 15 yıl boyunca 30 bin Alman üzerinde yaptığı araştırmada, evlilerin bekâr yaşayanlardan daha mutlu olduğunu belirledi.

7 Mutluluğa giden yedinci adım ise Allah’a inanmak. Amerika’nın Duke Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Harold Koening; “Özellikle yoğun stres altındayken, insanların mutlak güçlü olan Allah’a inanması, onların kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha mutlu olmalarını sağlıyor.” dedi.

8 Sekizinci adım, başkalarını düşünmek… Araştırmalar, başkalarını düşünen, onlar için çabalayan insanların hayattan daha büyük zevk aldığını ortaya koydu. Vanderbilt Üniversitesi’nde 3 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yardım kuruluşlarında çalışan insanlar çalışmayanlara göre çok daha mutlu.

9 Mutluluk yolundaki son adım ise yılların getirdiği bir şey, yani yaşlılık… Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, insanların yaşları arttıkça zor durumlarla daha iyi savaşabildiğini ve dolayısıyla daha mutlu olduğunu gösterdi.

Kaynak: KİGEM
Kişisel Gelişim

MollaCami.Com