Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

DUÂ AYNI DUÂ, AMA OKUYAN AĞZ...

Muhyiddîn-i Arabî (kuddise sırruh) hazretlerinden:
“Fakirin biri, bir ağaç dibinde gölgelenmekte olan Hz. Ali (r.a.)’ye gelir, ihtiyaçlarını arz eder:
— Çoluk-çocuk sıkıntı içindeyim, ne olur bana biraz yardımda bulunun, der.
Hz. Ali (r.a.) hemen yerden bir avuç kum alır, üzerine okumaya başlar. Sonra da avucunu açar ki, kum tanecikleri altın külçeleri hâline gelmiş...
— Al, der fakire. İhtiyacını karşıla!
Fakirin gözleri yerlerinden fırlayacak gibi olur:
— Allah aşkına söyle yâ Emîre’l-mü’minîn! Ne okudun da kum tanecikleri altın oluverdi? der. Hz. Ali (r.a.) anlatır:
— Kur’ân-ı Kerîm, Fâtiha sûresine gizlenmiştir. Bende Kur’an-ı Kerîm’i okudum, yani Fâtiha sûresini okudum bu kumlara...
Bunu öğrenen fakir durur mu? O da bir avuç kum alır ve başlar okumaya. Okur, okur, okur... Ama kumlarda bir değişiklik yoktur. Altın filan olmuyor, aynen duruyor.tekrar gelir ve İmam Ali kerremallâhü vechehû hazretlerine:
— Ben de okudum, ama birşey değişmiyor; kumlar altın olmuyor, der. Emîrü’l- Mü’mînin Hz. Ali (r.a.) boynunu büker, mahcup bir edâ ile cevap verir:
— Ne yapayım, der. Duâ aynı duâ; ama, okuyan ağız aynı değildir! Duâ tamam; lâkin, okuyanın ihlâsı ve teveccühü tamam değildir!..
İşte bütün mesele buradadır. Okuyanın ihlâsında ve teveccühünde... Aynı duâ; aynı îman, aynı İhlâs ve aynı teveccühle okunacak ki, aynı netice elde edilebilsin. Yoksa kumu altın yapmak gibi bir iksire sahip olabilmek mümkün olmaz

Allah razı olsun kardeşim..

Bu konuyu paylaşmak istedim, sitede aradım ki zaten paylaşılmış, iyi de olmuş :)
RABBim dualarımızı, duaları kabul olan kullarının arasına sıkıştırsın da dualarımız-isteklerimiz kabul olsun inşallah (hayırlısı ile)
Allah razı olsun...

tşşkrlr.ama imam kelimesini düzeltsek daha iyi olur.

tşşkrlr.ama imam kelimesini düzeltsek daha iyi olur.

Anlayamadım kardeşim nerde hangi imam??

Anlayamadım kardeşim nerde hangi imam??

İmam Ali kerremallâhü vechehû kısmı..imam Ali kelimesini aleviler sıkça kullanır...

Rabbim ...duası makbul kullardan eylesin bizleri de....

Rabbim anlamayı nasip etsin.
Allah razı olsun. Duası kabul edilenlerden eylesin.

Rabbim anlamayı nasip etsin.
Allah razı olsun. Duası kabul edilenlerden eylesin.

ALLAH razı olsun kardeşim,emeğine sağlık
birde fikrimce imam Ali demekte sakınca görmüyorum,aleviler söylüyorsa biz diyemezmiyiz,biz imam hüseyn de söyleriz hz hüseyin için hatta çocuklarımıza isim veririz imam hüseyn diye imam Alide neden olmasın

Menkıbeler

MollaCami.Com