Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kansızlık hastalık habercisi

Hematolojı uzmanı Prof. Dr. İsmet Aydoğdu, kansızlığın başlıbaşına bir hastalık olmadığını, hastalık habercisi olduğunu söyledi.

Kansızlığın sebebinin demir, B12 ve C vitamilerni, folik asit, çinko ve bakır eksikliğine bağlı olabileceğine dikkat çeken Aydoğdu, “Bunların altından basit bir ülser ya da kanser de çıkabiliyor. Nedeni bilinmeden yapılan kansızlık tedavisi, önemli hastalıkların geç tanı ve tedavisine yol açıyor. Maalesef bu hata da sık yapılıyor. Nedeni bilinmeyen kansızlık tedavi edilmemeli” dedi.

Prof. Dr. Aydoğdu, yetişkinlerde kansızlığın sık görüldüğünü, çoğunlukla demir eksikliğine bağlı olduğunu vurguladı. Bunun âdet kanaması, doğumlar, düşükler gibi sebeplere bağlı olarak daha sık görüldüğünü, demir ve B12 ya da kansızlığa yol açan diğer faktörlerin eksikliğinin beslenme alışkanlıklarıyla da ortaya çıktığını kaydetti.

Aydoğdu, “Sadece bitkisel gıdalarla beslenmede hem demir hem de B12 eksikliği olur. Yiyeceklerin içinde en kolay emilen demir ve B12 vitamini, et ve et ürünlerinde bulunur. Baklagillerde de vardır ama emilimi zordur. Et protein, demir ve B12 kaynağıdır. Et yenmezse sadece demir eksikliğine bağlı değil, B12 kansızlığı da gelişebilir. Hem demir hem de B12 eksikliği, beyin fonksiyonlarını etkiler. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde bunama bile görülebilir. Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrılar olabilir” şeklinde konuştu.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

İsmet Aydoğdu hâlsizlik, yorgunluk, bitkinlik, çarpıntı, baş ağrısı gibi şikayetler, idrarda renk değişikliği, solgunluk, ateş, terleme ve kilo kaybı gibi belirtilerin kansızlığa işaret ettiğini söyledi. Uzun süre kansızlık çeken hastaların ağız köşelerinde yaralar olduğunu, dillerinde düzleşme, gözlerinde sarılık görüldüğünü kaydetti.

Yeni Asya Gazetesi

ilginç

Selamünaleyküm . Benim de kansızlık hastalığım var ve 3,5 aydır kan ilaçları kullanıyorum . Çok yorgun ve halsizdim şükür ki şimdi çok daha İyiyim . Rabbim kötü hastalık vermesin kimseye. Paylaşım için teşekkürler.

Selamünaleyküm . Benim de kansızlık hastalığım var ve 3,5 aydır kan ilaçları kullanıyorum . Çok yorgun ve halsizdim şükür ki şimdi çok daha İyiyim . Rabbim kötü hastalık vermesin kimseye. Paylaşım için teşekkürler.

Aminn...
Aleyküm selam ve rahmetullah..
Rica ederim kardeşim, ayrıca geçmiş olsun Rabbim yardımcınız olsun inşaallah..

ne ilginctirki bende de kan fazlaligi var
ic mekanizmalarim fazla kan üretiyormus
sükredecek o kadar cok seylerimiz varki saymakla bitmez
en iyisi beterin beteri vardir deyip sükretmek

ne ilginctirki bende de kan fazlaligi var
ic mekanizmalarim fazla kan üretiyormus
sükredecek o kadar cok seylerimiz varki saymakla bitmez
en iyisi beterin beteri vardir deyip sükretmek

Bunu bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim gerçekten ilginç bir durum.
İlk defa böyle tevafuk oldu.
Peki size bu durum rahatsızlık veriyor mu? Varsa ne gibi rahatsızlıklar veriyor..

Bunu bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim gerçekten ilginç bir durum.
İlk defa böyle tevafuk oldu.
Peki size bu durum rahatsızlık veriyor mu? Varsa ne gibi rahatsızlıklar veriyor..

kansizligin ve kan fazlaliginin cesitli nedenleri olur güzel kardesim
tabii ona görede cesitli rahatsizliklari vardir..
Rabbim cümle ümmeti Muhammede sifalar ihsan eylesin insAllah

kansizligin ve kan fazlaliginin cesitli nedenleri olur güzel kardesim
tabii ona görede cesitli rahatsizliklari vardir..
Rabbim cümle ümmeti Muhammede sifalar ihsan eylesin insAllah

Aminn...
Cenab-ı Allah (c.c.) razı olsun kardeşim..
Geçmiş olsun..Rabbim yardımcınız olsun inşaallah..

Sağlık Haberleri

MollaCami.Com