Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Antibiyotik yazmayana bir daha gitmiyorlar

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metehan Özen, antibiyotiklerin Avrupa ülkelerindeki reçetelerde 5 veya 6. sırada, Türkiye'de ise ilk sırada yer aldığını belirtti

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metehan Özen, ''Gereksiz yere çok miktarda antibiyotik kullanıyoruz. Bazı vatandaşlar antibiyotik vermeyen doktorlara bir daha muayeneye dahi gitmiyor'' dedi.

Antibiyotik kullanımı konusunda AA muhabirine bilgi veren Doç. Dr. Özen, antibiyotiklerin, zararlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda daha çabuk iyileşmeyi sağlamak ya da hastalığa bağlı sakatlıklar, komplikasyonlar, uzun süreli ateşler gibi durumları önlemek için kullanıldığını belirtti.

Enfeksiyonların yaklaşık yüzde 90'ının virüs kökenli olduğunu ve 2-3 gün düzenli bakım, dengeli beslenme, dinlenme, bol sıvı alma gibi yöntemlerle tedavisinin mümkün olabileceğini vurgulayan Özen, bilgi eksikliği nedeniyle enfeksiyon tedavilerinde gereksiz yere antibiyotik kullanıldığına dikkati çekti.

-Reçetelerin ilk sırasında-

Türkiye'de reçetesiz antibiyotik kullananımın oldukça yüksek olduğunu ifade eden Özen, ''bazı vatandaşların antibiyotik vermeyen doktorlara bir daha muayeneye dahi gitmediğini'' söyledi.

Bazı ülkelerde antibiyotik kullanılmadan önce hastaların 48 saat bekletildiğini, hastanın durumuna göre antibiyotik tedavisine ''son çare'' olarak başvurulduğunu vurgulayan Özen, ''Avrupa ülkelerindeki reçetelerde 5 veya 6. sırada yer alan antibiyotikler, Türkiye'de reçetelerde ilk sırada yer alıyor. Hayatımızda gereksiz yere çok miktarda antibiyotik kullanıyoruz'' dedi.

Gereksiz kullanılan antibiyotiklerin vücuttaki yararlı mikroorganizmalara zarar verdiğini ve vücudun direncini olumsuz etkilediğini kaydeden Özen, ''Şirketler yeni antibiyotikler üzerinde çalışmıyorlar. Tahminler şunu gösteriyor ki 2020 yılında dünyada en çok hastane enfeksiyonları, ağır enfeksiyonlar, dirençli enfeksiyonlar ölüme neden olacak. Hatta bu sayı kanseri, kalp krizini de geçecek. Önümüzdeki 5-10 yıl içinde yeni antibiyotikler gelişmezse hepimizi çok zorlu günler beklemektedir'' diye konuştu.

AA

Ben bu haberi ilk başka yerde okuduğumda :O_O: :=D: bu şekilde oldum insanlarımız ne kadar çok antibiyotik, ağrı kesici ilaç kullanıyor.

Çok şükür hastanelik olmaz isem ne ağrı kesici, nede ilaç kullanmam.

Genelde doğal yolları tercih ederim. Rabbi hastalarımıza şifa versin...

Teşekkürler kardeşim..

Cevremizde sıkca rastladigimiz bi durum , dr antibiyotik yazmadimi sanki o soguk alginligi yada hastalik asla gecmicekmis gibi geliyor :)

Rica ederim , okuyan gozlerine saglik…

Su an feci bir sekilde soguk alginligim var.
Evdekiler doktora git diye israrcilar.
Doktora gitsem antibiyotik yazacak.
Onun icin gitmiyorum....

Bol limon,
bol yesil biber,
birazda ihlamur olsun kafidir.

Ates olmadikca ilac tercihim degildir.
Malesef bazi insanlar antibiyotigi leblebi misali kullaniyorlar.

Geçmiş olsun kardeşim, Cenab-ı Allah acil şifalar versin...

boğaz ağrısı başka ne ile geçerki ya antibiyotik yada iğne.

yeri gelmişken soruyum benimde şuan boğazım feci şekilde ağrıyo.bildiğiniz bi yöntem varsa banada lütfen yardım edin.

boğaz ağrısı başka ne ile geçerki ya antibiyotik yada iğne.

yeri gelmişken soruyum benimde şuan boğazım feci şekilde ağrıyo.bildiğiniz bi yöntem varsa banada lütfen yardım edin.

Geçmiş olsun kardeşim!

Bana nane limon çayı çok iyi geliyor, içine bal da olursa daha da iyi olur..

Allah c.c. acil şifalar versin kardeşim..

Geçmiş olsun kardeşim!

Bana nane limon çayı çok iyi geliyor, içine bal da olursa daha da iyi olur..

Allah c.c. acil şifalar versin kardeşim..

allah razı olsun kardeşim sağolasın.adaçayından istifade etmeye çalışdım.benim gibi boğaz ağrısı çeken kardeşlerim varsa adaçayını demleyin kaynatmayın kaynamış suyun içine biraz atın demlensin,boğazınızda gargara yapın.içebilirsinizde şifaya vesile olduğunu görürler.

Gerçi ben balı rahatsızlandığım zaman sabahları aç karnına tercih ediyorum çayın içinde içemiyorum..

İnşlllh rahatsızlığınız geçmiştir kardeşim.

Gerçi ben balı rahatsızlandığım zaman sabahları aç karnına tercih ediyorum çayın içinde içemiyorum..

İnşlllh rahatsızlığınız geçmiştir kardeşim.

çok şükür iyileşdim.ortalıkda böyle bi salgın geziyomuş.hemen toparlanamıyosun en az 1 hafta süründürüyo.öksürük yanında boğaz ağrısı.aman dikkat edin sizin evede uğramasın.benim küçük kızım hastalandı önce sonra ben.şükür iyileşdik.:ohnoes::)

Geçmiş olsun kardeşim, Cenab-ı Allah acil şifalar versin...

Allah c.c. razi olsun hocam.
Birsey itiraf edeyim, bizim ihlamur ve limon bu sefer pek fayda etmedi.
Bes gündür antibiyotigi yutuyorum zorunlu olarak....malesef.

Amiinn

Estağfürullah kardeşim :;)):

Demek ki, bu sefer iyileşmenize ıhlamur, limon değilde ilaçlar vesile olacak,

onda da vardır bir hayır, ALLAH C.C. sevdiği kullarına hastalık verirmiş.

Tekrar geçmiş olsun kardeşim, :;)): Rabbim sıhhat afiyet versin dua ile ...

Nasıl oldunuz kardeşim iyisinizdir inşllh?

Elhamdl....

Amiinn... inşllh cümlemizden..

İyileştiğinize göre artık :) yorumlarınızı bekleriz kardeşim, selametle..

Sağlık Haberleri

MollaCami.Com