Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Nefs,nasıl izzetli olur ?

Bir tanıdığım,Ehlullah’tan bir zatı ziyarete gider(alıntıdaki iki zattan birisini) .O zat (K.S.),o kişiye Kur’an-ı Kerim okumayı bilip bilmediği sorar, Kur’an-ı Kerimi okumayı bilmediğini söyleyince. Hanımın bilip bilmediğini sorar. Hanımının bildiğini söyler. O halde hanımından öğrenmesini söyler.

- Efendim, hanımdan öğrenmek izzet-i nefsime dokunuyor. Der.
- Kardeşim sen diyorsun, Biz nefsi tezkiye için uğraşırken, sen bir de nefsin izzetlisini çıkarıyorsun. Git hanımının dizinin dibine çök ve Kur’an-ı Kerimi öğren der.

Mutlak izzet sahibi ancak ve ancak Allah (azze ve celle)dir.Bu nedenle aciz,zelil,sefil ve rezil olan nefsi izzetli görmek yerine Aziz olan Allah (C.c.) ın emir ve yasaklarına uymakla,nefsini Rabbin razı olacağı hale getirmekle izzet sahibi olunur.Yani
“Ey itmi’nâna ermiş (itaatkâr) nefs!” (el-Fecr, 27)
İlahi hitabına mazhariyet nasip olan nefis, izzetli bir nefis olur.

SEVGİYE MEZAR OLMAZ

Birbirlerini İki Allah dostu bir dostlarının cenaze defni bulunuyor. Birisi diğerine, cenaze kabre konulduğunda şöyle der:
-Yarın vefat ettiğimizde seni ayrı kabre koyarlar. Beni ayrı bir kabre koyarlar.
Diğeri ise,
-Peki, aramızda sevgiyi hangi kabre koyarlar diye cevap verir.

Sözün özü, Allah için olan, sevgiye mezar olmaz.

Allah razı olsun.
Derdim bir çocuktan dahi ders alırım.
Eğer öğrenmek istersen, şu kainat öğretmen olur gelir dize
Nefsine yenilirsen, nefsin getirir seni dize (ama uçurumlardaki izbe bir yere)
Nefs denen varlık, bil ki tam bir aşağılık (dizginleri ele gecirirse)
Dizginlerin elinde ise var git artık Hak yolunda hizmete...

Allah razı olsun.

"Derdim bir çocuktan dahi ders alırım."

Amin !cümlemizden razı olsun İnşaallahü Teala

Maksut ve matlubu Allah’ın rızası olan kimse ona kavuşmak için vesile aramak mecburiyyetindedir. Bu vesile bir çocukta olabilir kendi eşide olabilir.Bir ağaç veyahut bir çiçek yada bir böcek olabilir.Dünya denilen gurbette, bizi Cennete giden yolu öğrenmekten, birine sormaktan alıkoyan ve nefsimize dokunan bize ağır gelen nedir ki.

Beyazıd-ı Bistami (K.S.) ben ,her daim beni bir görüp gözeten bir murakıb olduğunu bir delik
Önünde dikkatlice avını gözetleyen kediden öğrendim buyuruyor.

Her daim duamız “İlahi ente maksudi ve rızake matlubi” olsun

Menkıbeler

MollaCami.Com