Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Kötü yola düşen evlilik...

Kötü yola düşen evlilik...

Yollar vardır insanların hayatında türlü türlü. Bazısı yokuş yukarıdır, bazısı yokuş aşağı… Kimisi otobandır, kimisi çıkmaz sokak… Uçurumda sonlanır bir başkası, denize çıkar bir diğeri…
Evliliklerde yollar gibidir çoğu zaman. Danışanlarımı dinlediğimde her evliliğin de kendine özgü bir yol olduğunu ve eşleri bir yerlere götürdüğüne şahit olurum…
Bazı evlilikler yokuş yukarı bir yolu tırmanmak gibidir. Zor başlamıştır ve her geçen gün daha da zorlaşır. İnsanı zorlar, nefesini keser. Bin kere pişman eder insanı. Böyle zor evliliklerde yokuşu tırmanabilmek ve mutlu sona ermek çok az evliliğe nasip olur. Çoğunluk yolda telef olur.
Bazıları da yokuş aşağı yollar gibidir. Bir duyguyla başlar anlamadan anlaşmadan duyguların heyecanıyla kısa sürede nikah masasına oturulur. Birinci yılın sonunda ilk çocuk ve peşi sıra sonrakiler… Daha anne -baba olduğunu anlamadan dede- nine olmak… Yuvarlana yuvarlana biten hızlı, ama sindirilememiş bir yaşam. Yolun sonuna gelindiğinde saf bir şaşkınlık hali… Sahi ne zaman oldu bütün bunlar…
Bazı evlilikler ise bir otobandır. Düz çizgilerle çizilmiş, renksiz, kuralları hız limitleri falan olan bir otoban. Bu evliliklerde her şey kurallarla belirlenmiştir. Kİmin ne zaman, nerede ne yapacağı falan her şey önceden bellidir. Hata daha az, heyecan daha azdır. Kural ihlali yapanlar sonucuna hemen katlanırlar. Ya ceza yerler, ya kaza yaparlar.
Bazı evliliklerse çıkmaz sokaklar gibidir. Yola girdiğinizde bilemezsiniz anladığınızda iseartık çok geç olmuştur. Seçtiğiniz evliliğin sizi çıkmaza götüreceğini bile bile yola devam edersiniz. Dönecek gücünüzde yoksa eğer keşkelerle yola devam edersiniz son nefese değin.
Bazısı daha da elim yollardır sonu uçurumda sonlanır. Ya yalnız ölürsünüz ya da beraber atlarsınız sona geldiğinizde sadece bir seda kalır sizden geriye’’bir zamanlar bir Ali-Ayşe vardı…’’diye ‘’kendine yazık etti…’’
Bazı evlilikler denizde sonlanır sizi de boğar yanınızdakini de. Yüzmeyi bilen kurtulur sadece. O nedenle yüzmeyi öğrenmek önerilir tüm yolu denize çıkan evliliklere...
Biliyorum daha birçok yol var belki de insan sayısınca bir o kadarda evlilik tarzı, mesela kaygan yollar, patikalar, asfalt yollar, toprak yollar…
Evliliğe evet demek bir yolu da seçmektir aynı zamanda. Yolun sonu başından dikkatle bakıldığında çoğu kere anlaşılır. Siz anlayamasanız da anlayan biri mutlaka vardır sormak lazım. Yol soran yolda kalmaz dememişler mi?
Zira evlilikler de yollar gibi sürprizlerle doludur. Ama her sürpriz her zaman hoşumuza gitmeyebilir. Yol bilmeden yola çıkmamak lazım…

NAZLI ÖZBURUN
Evlilik ve Aile Danışmanı - Sosyolog

Bazı evliliklerse çıkmaz sokaklar gibidir. Yola girdiğinizde bilemezsiniz anladığınızda iseartık çok geç olmuştur. Seçtiğiniz evliliğin sizi çıkmaza götüreceğini bile bile yola devam edersiniz. Dönecek gücünüzde yoksa eğer keşkelerle yola devam edersiniz ne doğru bir söz emeğinize sağlık kardeşim yalnız yazı rengini biraz daha belirgin yaparsanız daha rahat okunur selametle kalın

begenmenize sevindimde renk konusunda degiştirmeyi bilmiyorum :-[

yazmış olduğunuz parağrafı seçip yazı rengini değiştir linkinden rengini değiştirebilirsiniz

Güzel paylaşımınız için teşekkürler :)

Renk değişimi hususunda takıldığınız nokta varsa yardımcı olalım, şafakvakti arkadaşımız kalın yazı türünü kullanmış yorumunda. Nasıl yaptığına gelince:

Mesaj yazdığımız kutucuğun üstündeki simgelerden ilki olan kalın renkli B butonuna basıp çıkan kodun tam ortasına yazacağınız metni ekliyorsunuz o kadar. Ön izleme yaparak sonucu gördükten sonra gönderebilirsiniz. :)

mesela;

b]tam buraya "kodun tam ortasına" yazınız[/b

anise kardeşim onu biliyorumda ön izleme yapmadan gönderince yazı rengi bazen gözükmüyor daha sonrasında degiştirme imkanım olmuyor yani:S

Değiştir butonu yanlışım yoksa belli bir mesaj sayısına ulaşınca açılıyor. Değiştirmeniz gereken bir durumda online olan yönetici arkadaşlara yahut bölüm modu arkadaşlara bildirirseniz yardımcı olacaklardır. :)

Değiştir butonuna sahip oluncaya dek önizleme yapmak en sağlıklı olanı :) Ben bile hala önizleme yapmadan konu eklemiyorum ;)

Değiştir butonu yanlışım yoksa belli bir mesaj sayısına ulaşınca açılıyor. Değiştirmeniz gereken bir durumda online olan yönetici arkadaşlara yahut bölüm modu arkadaşlara bildirirseniz yardımcı olacaklardır. :)

Değiştir butonuna sahip oluncaya dek önizleme yapmak en sağlıklı olanı :) Ben bile hala önizleme yapmadan konu eklemiyorum ;)

tamam çok teşekkür edrim allah razı olsun bilgi için

Cümlemizden inşaallah,

Ne kadar gönlüm burada mollada olsada teknik nedenlerle uzun zamandır forumda pek bulunamıyordum artık daha sık buralardayım aklınıza takılan bir şey olursa çekinmeyin sorun ;)

Kader, beyaz kağıda sütle yazılmış yazı
Elindeyse beyazdan, gel de sıyır beyazı

şafakvakti kardeşimin imzasındada olduğu gibi evlilik kader işidir ..evlenmiş iki insandan doğacak cocukların bile ruhu üflenmiş dünyaya gelmek için beklerken değiştirilemez
ancak evlilik yolundaki yol kıvrımlarını dikkat ederek alırsak kaza sonucu yara almadan devam edeceğine inanıyorum
biraz özveri anlayış saygı devamını getirecektir
evlilik yaşandıkça güzelleşen bir olgudur yeterki yolunda doğru ve sağlam yürü ardındada sevgi gelecektir
evli olan ve evlilik yolunda ilerleyen tüm arkadaşlara başarılar ;D

İslam ve Kadın

MollaCami.Com