Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ÇINAR RESMİ YAPMIŞSAM HATA MI ETMİŞİM?[ Konu İdsi : 33378 ]

Akşamları işten dönerken yolumun üzerindeki vitrinlere bakmayı alışkanlık haline getirmiştim.Bu sayede hem günün yorgunluğunu atıyor hemde ufak tefek ihtiyaçlarımı karşılamış oluyordum.Yine böyle bir gün ana cadde üzerinde aylardır boş duran dükkanın tutulduğunu gördüm. Vitrin camına büyükçe bir çınar resmi yapılmış ve resmin altındaki boşluğa ağaç dallarına benzetilen çizgilerle "terzi" yazılmıştı. Camdaki resmi seyrederken "dünya garip insanlarla dolu!" dedim, "terzi dükkanına da böyle resim yapılır mı?" Sonraki gezilerimde bu vitrine bakmadan geçemiyor, çok merak ettiğim için resimdeki ağacı rüyalarımda göreceğimi zannediyordum. Anlaşılan aklıma takılan bu resmin yapılış sebebini anlamadan rahat edemeyecektim. Bayramın yakın olduğu günlerde ceketlik kumaş alarak terziyle tanıştım.Orta yaşlı ve güler yüzlü biriydi. Benimle konuşurken gözlüğünün üzerinden bakıyor, sohbet arasında genç kalfalarına emirler yağdırıyordu. Birkaç provadan sonra samimi olmuştuk. Laf arasında "vitrin camına neden ağaç resmi yaptığınızı merak ediyorum!" dedim, "bütün terziler elbise resmi çizerken, sizinki biraz tuhaf olmuyor mu?" Yüzünü ekşiterek "tuhaf demek ki!" dedi, "tuhaf ha!" Canının sıkıldığı belliydi. Yerinde biraz kıpırdandıktan sonra kolumdan tutarak "gel bakalım" dedi, "tuhaf mı değil mi kendin gör!" Beni dükkanın bağlandığı koridordan geçirip arka bahçeye çıkarttı ve koyu gölge yapan bir çınar ağacının yanına getirerek "vitrine bu ağacın resmini yaptım!" dedi, "biraz dikkatli bakarsan, sebebini anlarsın!" önce çınarın güçlü gövdesine, sonra da göğe doğru yükselen dallarına bakıp "size ne gibi bir ilham verdiğini hala anlayamadım!" dedim, "mesleğinizin çınar agacı ile ne alakası var ki?" yine damarına basmış olmalıydım. Bir "la havle!" cekerek "Görmüyor musun?" diye bağırdı, "Ağaca giydirilen muhtesem elbiseyi görmüyor musun? Böylesine egri, böylesine girintili cıkıntılı bir vücuda giydirilen kusursuz elbiseyi nasıl farketmezsin?" İşin sırrını geç de olsa anlamaya başlamıştım. Bu arada ağacın gövdesini saran kabuğa dokunarak "elbisenin kumaşı da bu!" dedi, " bak bakalım ağacın üzerinde herhangi bir bolluk veya rahatsızlık yapıyor mu? ağaca bu mükemmel elbiseyi giydiren kudrete hayran olup vitrine bir cınar resmi yapmışsam, hata mı etmişim?" Ne söyleyeceğimi sasırmıs ve terziyi üzdüğüm için pişmanlık duymaya başlamıştım.O da bunu hissetmiş olmalı ki, elini sefkatle omuzuma atarak "herseyi görmek elbette mümkün değil dostum!" dedi, "ama görebildiklerimiz az da olsa, onların Sanatkar'ını bulmaya yetmez mi?" Terzinin diktiği ceketi iki senedir kullanıyorum. Gerçi omuzları biraz dar ama şikayetim yok. Çünkü onu her giyişimde, bana bütün kainata hükmeden Kudreti Sonsuz'u hatırlatıyor...
( ALINTI)

Ne güzel, Rabbinin ayetini görebiliyor.
Degilmiki o insan, Gören göz ile verilir ona IHSAN
Yaradandan gayri kim açarmis kalbi bir anlasan
Hata kim oldugunu bilmemek!
Hata yanlistan dönmemek!
Hadi inandim de, hata her gerçegi görememek
Ya Rab gören gözden ziyade gören kalpten eyle.......

ey rabbim sende hayretimi arttır diye bir kez daha ve bir kez daha dua ediyoruz değil mi???
tefekkür edebilene ne mutlu...

Ya Rab gören gözden ziyade gören kalpten eyle.......
amin inşaallah melissa kardeşim Allah herkese basiret versin ,gönül gözümüzü açsın..

ey rabbim sende hayretimi arttır diye bir kez daha ve bir kez daha dua ediyoruz değil mi???
tefekkür edebilene ne mutlu...
inşaallah.. 1 kere tefekkür etmek 1 senelik ibadete denkmiş Rabbim bol bol tefekkür edenlerden eylesin hepimizi..

Menkıbeler

MollaCami.Com