Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İman şehidinin gökteki hoş kokusu

Rasulullah Efendimiz (sav)miraçta gökleri seyir esnasında güzel ve hoş bir kokuyla karşılaştı.Cebrail'e bu kokunun nereden geldiğini sordu.Cebrail(a.s),

''Firavunun kızının hizmetçisi ile çocuklarının kokusudur dedi.Rasulullah (sav),

''Onun durumu nedir?'' diye sorunca, Cebrail(a.s) bu kadının ve çocuklarının şehitlik hikayesini şöyle anlattı:

''Bu kadın bir gün Firavun un kızının başını tarıyordu.Elinden tarak düştü.Kadın, ''Bismillah'' diyerek tarağı yerden aldı.Kız,

''Allah'in ismiyle derken babamı mı kast ettin?'' diye sordu.Kadın,

''Hayır,benim ve babanın rabbi olan Allah'ın ismini andım''dedi.Kız,

''Bunu babama haber vereceğim'' dedi.Kadın,

''Ver!''dedi.Kız gidip babasına durumu haber verdi.Firavun hizmetçi kadını çağırttı.Ona,

''Senin benden başka bir rabbin mi var?'' diye sordu.Kadın,

''Evet,benim ve senin rabbin Allah'tır'' dedi.Firavun kadının Hz. Musa'ya tabi olduğunu ve Allah'a iman ettiğini anladı.Dinden dönmesini istedi.Kadın,

''Dönmem!'' dedi.Firavun,
''Seni,kocanı ve çocuklarını öldürürüm'' dedi.Kadın ve kocası,
''Öldür,bizim için bir iyilik olur'' dediler.Firavun adamlarına bir ateş yaktırdı,üzerine bakır bir kazan koydurup kızdırdı.Onları içine atmalarını emretti.Kadın Firavun'a,
''Senden bir isteğim var benim ve çocuklarımın kemiklerini bir beze koyup aynı yere gömün'' dedi.Firavun kabul etti.Sonra kadının çocukları getirilip gözü önünde kızdırılmış kazana atıldı.Sonra kucakta süt emen küçük çocuğa sıra geldi.Çocuk annesinin kucağında idi.Annesi ona acıdı,ateşe girmekten çekinir gibi oldu.Çocuk dile geldi,annesine;
''Anne çekinme sen hak üzeresin,dünya azabı ahiret azabından çok hafiftir,korkma ateşe gir.''Diye seslendi.Anneside ateşin içine daldı.Böylece hepside şehit oldular.

İbnu Abbas(r.a) demiştir ki:Küçükken dört çocuk konuşmuştur.Biri Meryem oğlu İsa (as)dır,diğeri rahip Cüreyc'in olayındaki çocuk,diğeri Hz. Yusuf'a şahitlik eden çocuk,biride Firavun'un hizmetini gören kadının çocuğudur.

Menkıbeler

MollaCami.Com