Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

HARAMDAN UZAK OLANIN DUASI MAKBÛLDÜR

HARAMDAN UZAK OLANIN DUASI MAKBÛLDÜR

Şöyle anlatılır:

Evliyâ'nın büyüklerinden Ebû'l-Hasan-i Harkânî'nin talebeleri, memleketlerine izinli gidiyorlardı. Kendisinden duâ istediler.

"Korkulu yerde 'Yâ Ebû'l-Hasan' deyiniz" dedi. Bir gece yolda eşkıyânın hücûmuna uğradılar. Bağırıp "Yâ Allah" dediler.

Yalnız birisi: "Yâ Ebû'l-Hasan" dedi. Eşkıyâlar onu görmediler. Diğerlerinin hepsini soydular. Sabah olup onu selâmette görünce şaşırdılar. Sebebini sordular.

O da: "Yâ Ebû'l-Hasan, dedim, kurtuldum" dedi.

Hocalarına gelip: "Biz Allah deyip soyulduk. Bu ise, yâ Ebû'l-Hasan diyerek sana sığınıp kurtuldu" dediler. Bunun sırrını, sebebini bildirmesi için yalvardılar.

O da: "Ağzınızdan haram girer, haram çıkar. Allahü Teâlâ'yı hakkıyla tanımazsınız. Sadece dilden Allah dersiniz. Böyle kimselerin duâları kabûl olmaz. Allahü Teâlâ, o arkadaşınızın sesini Ebû'l-Hasan'a duyurdu.

Ebû'l-Hasan da, onu kurtarması için Allahü Teâlâ'ya yalvardı. Ebû'l-Hasan ise, haram yemez, haram içmez. Haram söz söylemez. Allah'a yalnız diliyle değil gönlüyle de bağlıdır. Bu bakımdan duâsı kabûl olup o kurtuldu" dedi.

Simdilerde ise bazilari bu hikayeyi okusalar derlerki; Sunlara bak, Hz.Allah'i birakip baska insanlara tapiyorlar (haşa..)
Buradaki inceligi anlamalari ne mümkün..

Çok güzel bir paylasim kardesim, Allah razi olsun..

Teşekkürler degerli kardeşim

ben teşekkür ederim şifacı kardeşim konuları takip ettiğiniz için

Menkıbeler

MollaCami.Com