Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

MESNEVİ'DEN

Mecnun Leyla'ya aşık olur. Sevdasından ötürü yanmaktadır garip. gel görki; Leyla'dan ayrı düşmüştür. Mecnun çölün bir ucunda, Leyla ise diğer ucunda...

Mecnun, Leyla'ya doğru yola çıkmaya karar verince, bir binek arar... Kendi halinde yağrusunu emziren dişi bir deve görür. Gider yanına devenin, biner sırtına ve basar kamçıyı... Deve kamçının acısına dayanamaz, ister istemez yola çıkarlar. Çıkarlar çıkmasına da, devenin aklında yavrusu, sırtında kamçı, giderler hızla...

Akşam olur. Mecnun Leyla'ya kavuşmayı öylesine şiddetle arzular ki, hiç mola vermez. Gece olup da dinlenme vakti geldiğinde, Mecnun devenin sırtında uyuklamaya bile katlanır. Bir ağırlık, rehavet çöker. Sahibinin uyukladığını hisseden deve Mecnun'a fark ettirmeden yönünü tam ters istikamete, yavrusuna doğru çevirir...

Sabah olup uyanınca Mecnun bakar ki, yola ilk çıktıkları yerdedir. Deve yavrusunu emzirmekte meşgulken, Mecnun hala Leyla'ya kavuşamamıştır... Mecnun, biraz kendine birazda deveye kızar, köpürür... O sevdasından yana dursun, devenin oyununa gelmiştir. Hışımla devenin sırtını daha sert kamçılamaktadır. Yine çıkarlar yola. Mecnunun aklında Leyla, devenin aklında yavrusu...

Akşam olup yine hava karardığında aynı olaylar tekrar eder. Sabah, başladıkları yere geri dönerler. Mecnun haliyle tekrar sinirlenip kızar. Yola bir daha çıkarlar... Ayni olaylar üçüncü defa tekrarlayınca, Mecnun hakikati biraz kavrar ve deveye seslenir:

"Anladım ey deve! Bende Leyla aşkı sende de bu yavru şefkati olduğu müddetce, ne sen doğru dürüst yavruna, ne de ben Leyla'ma kavuşabilirim. İyisi mi, sen burada kal, ben çölü yanlız geçeyim. Belki daha geç, daha güç varırım Leyla'ma. Belki de hiç nasip olmaz. Ama olsun. Hiç değilse sevdiğimin yolunda ölürüm..."

İşte ey kişi! Buradaki Mecnun sensin. Leyla ise, Kavuşmayı istediğin Allah aşkıdır.
Üzerine bindiğin deve senin nefsindir; devenin yavrusu ise dünya zevk ve arzularıdır...
Eğer nefsine sahip olamassan, o seni dünyaya meylettirir.
Nefsinin emrinde değil de, ona kakim olduğun müddetçe o sana hizmet edecektir.

Mevlana C. Rumi (Mesnevi'den)

allah razı olsun kardeşim bu güzel yazıyı bizimle paylaştıgın
için. unutmamamız gereken çok güzel söz.

Yanıt yazan kardeşlerimden de Rabbim razi olsun

Nefsinin pesinde kosana kavusmak varmi sevdana?
Iki sevda bir arada olmaz, ya dünya YA Mevla
Kizma Ya Rab sevmedim sanma
Hersey senden oldugunu anlayinca
Göz seni arar oldu, karinca kararinca

Senden gayrisi bos,
Senin askin en hos,
Söyle yâr sermaye niye bos
Askin ile böyle sarhos
Ölüm kavusmak ise olmasin ellerim bombos....

Menkıbeler

MollaCami.Com