Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

profesör bile anlayamadı!!!

Olmuş bir vak’a:

Bir Türk, Nevyork’un ünlü kitapçılarından birine giderek birkaç kitap alır. Kitapların parasını ödemek için kasaya gider. Kasiyer alınan kitapların tutarını hesap ederek müşterisine, borcunun 5 dolar 50 sent olduğunu söyler. Türk müşteri ceplerini karıştırır. Ancak cebindeki en küçük kağıt para 10 dolarlıktır. Kasiyere bir adet 10 dolar ile bir adet mâdenî 50 sent uzatır. Kasiyer şaşırmıştır. Müşterisine bu bir adet 50 senti neden verdiğini sorar? Müşteri:

-Borcum 5 dolar 50 sent. Size 10 dolar 50 sent veriyorum. Siz bana 5 dolar verirseniz size borcumu ödemiş olacağım. Kasiyer konuyu anlamamıştır. Müşteri durumu bir de kağıt üzerinde anlatmaya çalışır ama anlatamaz. Kasiyer hemen yanındaki kasanın kasiyerinin kulağına eğilerek birşeyler söyler... Öbür kasiyer de diğerinin kulağına birşeyler anlatır. Bu mükâleme bu minvâl üzre birkaç dakika devâm eder. Ama iş çözüme kavuşmamıştır. Kasiyer müşterisinden özür dileyerek bir iki dakîkasını alacağını söyler. Kitap mağazasının bir köşesinde oturmakta olan iki kişiye doğru yönelir. Bunlardan birisi yerinden kalkarak kasiyerle birlikte kasaya gelir. Yeni gelen zat müşteriye:

-Efendim, ben bu kitap mağazasının sâhibiyim. Buyrun, bana söyleyin, mes’ele nedir? diye sorar. Türk müşteri az önce kasiyere anlattıklarını yeni gelene de anlatır. Hayret... Mağaza sâhibi de mes’eleyi anlamamıştır ama yüzünde bir anda bir gülümseme belirmiştir. Türk müşteriye:

-"Bayım, siz de biz de bugün çok şanslı bir günümüzdeyiz. Az ileride benim masamda oturan, ..... üniversitesi matematik profesörlerinden bay filan filandır. Mutlu bir tesâdüf eseri bay filan bugün benim misâfirimdir. Bu mes’eleyi o şimdi çözer. Lûtfen bir dakîka bekler misiniz?" diyerek sür’atle misâfirinin yanına gider. Misâfir bay filan da yerinden kalkarak kasaya gelir. Türk müşteri durumu anlatabileceği bir ilim adamı bulmanın sevincini yaşamaktadır. Mes’eleyi bir de bay profesör filana anlatır. Profesör, mağaza sâhibi olan arkadaşından kasayı kullanmak için izin ister ve istediği izni de alarak kasaya geçer. Geçerken de mes’elenin çok basit olduğunu mırıldanmaktadır. . . .

Türk müşterinin 10 dolar 50 senti hâlâ para tabağının içinde durmaktadır. . . . Yeni kasiyer, kasayı açar. Para tabağının içinde duran 10 doları alıp kasaya yerleştirir. Kasadan 4 adet kağıt 1 dolar ile bir adet mâdenî 50 senti para tabağına koyarken mağaza sâhibi arkadaşına seslenmektedir:

-İşte, mes’ele bu kadar basit!

ilginc..
bütün olarak 5 dolar yokmuki o para biriminde ::)

Teşekkürler degerli kardeşim

:D :D :D kıvrak zekamıza kimse yetişemez tşk kargeşim

ilginc..
bütün olarak 5 dolar yokmuki o para biriminde ::)

var kardeşim bütün olarak 5 dolar ama onlar yücel kardeşiminde dediği gibi bi türlü bizim ki gibi düşünememişler.:)
:D

ben teşekkür ederim afaki, şifaotu ve yücel biter kardeşim ;)

var kardeşim bütün olarak 5 dolar ama onlar yücel kardeşiminde dediği gibi bi türlü bizim ki gibi düşünememişler.:)
:D

ben teşekkür ederim afaki, şifaotu ve yücel biter kardeşim ;)

desene, adamlarin froflari bile benim gibi siradan birinin zekasina yetisemiyor ;D

peaaahhh

tekrar tesekkürler kardesim

desene, adamlarin froflari bile benim gibi siradan birinin zekasina yetisemiyor ;D

estağfirullah kardeşim. asıl sıradan olan daha üstüne 5 dolar vermeyi bile akıl edemeyen prof.

lütfen kendine haksızlık etme.

zaten mollaya herkes üye olamaz. üye olan da sıradan olamaz ;)

Ellerine sağlık kardeşim :-X

Teşekkürler degerli kardeşim

estağfirullah kardeşim. asıl sıradan olan daha üstüne 5 dolar vermeyi bile akıl edemeyen prof.

lütfen kendine haksızlık etme.

zaten mollaya herkes üye olamaz. üye olan da sıradan olamaz ;)

eyvallah kardesim.. iltifat buyurmussunuz
+tesekkürler

ben teşekkür ederim kardeşim ;)

evet bu ve benzer hikayeleri okumuştum bir yerde ama şimdi bulamıyorum :(
hakikaten türk insanının aklı çok acayip çalışıyor. :)
teşekkürler ..

evet bu ve benzer hikayeleri okumuştum bir yerde ama şimdi bulamıyorum :(
hakikaten türk insanının aklı çok acayip çalışıyor. :)
teşekkürler ..

ben teşekkür ederim laleee kardeşim

Cok hayret ettim :o

Aslinda benim aklim baska birseye takildi:

Mademki Amerikalilar bu kadar zekadan yoksun, biz Türkler ise bu kadar zekiyiz,

Neden onlar tüm dünya ya hükmediyor da biz edemiyoruz...

Tabii bir zamanlar etmis olan ecdadimizi unutmuyoruz!

BENCE VARYA AVRUPA BİRLİĞİNE GİRİLMEMELİ ÇÜNKÜ AMERİKALILARIN PİS NEFES KOKULARINI ÇEKMEK ZORUMUZA GİDER ZEKASIZLAR ARKADA ZEKİLER ÖNDE YANİ TÜRKLER ÖNDE..................

İlginç Yazılar

MollaCami.Com