Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Güzele bakmak sevaptır

Çok yanlış anlaşılan atasözlerimizden birisi de şudur. Güzele bakmak sevap!

Evet, güzele ve güzelliklere tefekkür için bakmak, tabii ki sevaptır.

Ancak asrımızın bir çeşit fitnesi gereği, buradaki ‘GÜZEL’ kelimesini, namahrem anlamına gelen, açık-saçık ve üryan gezenlere bakmak şeklinde söylendiği zaman, cevap da elbette değişir. O zaman Sevap değil günah olur.

Bu gibi namahremlere bakmak, bakış şekline ve sebebine göre anlam kazanır.

1. Yolda yürürken aniden, dekolte bir mahrem gözümüze çarpsa, yüce yaratıcımızın “Gözlerinizi haramdan sakının!” ayetinin tesiri ve tedbiri ile gözlerimizi başka tarafa çevirip, Allah korkusuyla irkilsek ve tövbe etsek, bu bakış sonrası titizlik, kişiyi günahtan koruduğu gibi, sevap da kazandırır.

2. Aynı namahreme ilk, yani gayri iradî bakış mubahtır.

3. Daha sonraki kasdi bakışlar ise haramdır. Çünkü bu bakışlar, ‘gözlerini haramdan sakının’ ayetinin aksine bir davranıştır.

4. Ayrıca kişiyi tanıma maksadıyla zorunlu bakışlar vardır ki, bu bakışlar da yukarıdaki ayet hatırda tutularak minimum düzeyde kalırsa, mubah olabilir.

kimdir diye bir kere bakilmasinda bir beis olmasada
ikinci bir bakis nefstendir...!

(mahremiyet acisindan) mecazen:

güzele bakmak sevaptir
dönüpde bakmak günahtir

+paylasim icin Allah-cc razi olsun kardesim

Ama şunu bildirmek isterim ki : bir zaruri işte mesela doktorda veya avukatta veya öğretim görevlisi vs. gibi şeylerde bakılmasın da ne derece günah vardır derseler ben de Allahtan affımı isteyerek derim ki şehavaat olmadan bakmak sureti ile zaruri şeylerde beis yoktur çünkü bakmadan konuşmak karşıdakine zulumdur.

Aksini iddia edenlerden bi zahmet açıklama isteriz.

vesselam

zaruri şeylerde beis yoktur çünkü bakmadan konuşmak karşıdakine zulumdur.

Eyvallah!

paylaşımın için teşekkürler meymune kardeşim

aman efenim rica ederim ben okuyup yorum yaptığınuz için tşkr.ederim ;)

rica ederim ben tşkr.ederim ;)

Evet, güzele ve güzelliklere tefekkür için bakmak, tabii ki sevaptır
ancak günümüz insanları bunları bile kendilerine göre almışlar .ALLAHUALEM

Şimdi güzele bakmak sevapmış diyozda bir gün bir çocuk genç birisi bakıyormuş bir hanıma arkadaşı demiş ki neden bakıyosun kardeşim haramdır bakma demiş arkadaşı da demiş ki güzele bakmak sevaptır demiş. Uyaran arkadaşı o zaman ben gidiyorum demiş. Bakan arkadaşı nereye hayırdır demiş. Sen dedin yaa güzele bakmak sevaptır diye ben de senin bacın baktığından çok ama çok güzel gidip ona bakayım da sevap işleyeyim demiş. Ve bir kavga nedeni insan başkasına bakınca güzele bakmak sevap oluyor kendi nefsi ise buna razı olmuyor tabi.

Bu sözü de kullanan nefsinin umuruna uyan cahil olsa gerek

Menkıbeler

MollaCami.Com