Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yedi Duygusal Tuzak

Yedi Duygusal Tuzak

Psikologlar, en yakınımız bile olsa, insanların bizleri kullanmak için duygusal tuzak kurduklarını söylüyorlar. Bunlar gündelik iletişimin akışı içinde çoğunlukla masum tuzaklar. Bir de bizden bir şeyler koparmak isteyenlerin kurdukları duygusal tuzaklar var ki, işte bunlara dikkat etmek lazım. Biz size bunların ipuçlarını verelim, gerisi size kalmış. Önce tuzağın cinsi, sonra kamuflaj cümlesi. Buyurun:

Suçluluk: “Bunları senden duyduğuma inanamıyorum. Bunu nasıl söyleyebilirsin?”

Gözdağı: “Bu senin için son şans. Benden daha fazla destek bekleme.”

Pohpohlama: “Senin gibi zeki ve akıllı biri bu işin üstesinden kesin gelir. Sen olmadan işler yürümüyor.”

Korku: “Böyle giderse tüm kazandıklarını kaybedebilirsin. İşleri yoluna koymak için bu son şansın, neden riske
atıyorsun?”

Merak: “Bak, dünyaya bir kere geliyorsun. Dene. Her zaman geriye dönebilirsin.” “Denemeden bilemezsin. Belki de sonucu görmediğin için hep pişmanlık duyacaksın.”

Sevilme isteği: “Herkes senden bunu bekliyor. Eğer bu işi başaramazsan, herkes için büyük bir hayal kırıklığı olacak.”

Sevgi sömürüsü: “Beni sevseydin...” diye başlayan tüm cümleler…

Bir not: Siz yine de sevdiklerinizin kahrını çekmeyi ihmal etmeyin. Bazen görmemek, duymamak hatta aldanmak daha güzel sonuçlar verir.

Akif GÜLER
semerkant dergisi / TAVAN ARASI

Bilgiler için teşekkürler kardeşim. Elhamdülillah şimdiye kadar bu ve benzeri cümlelerle karşılaşmadım. Cümleleri okumaya başlamadan önce bayağı bir korkmuştum. ::)

simdi hersey tek tek aciklanmis cok guzel temkinli olun der gibi...

sondaki not siz bunlara bakmayin der gibi geldi bana ::)

bu duygusal tuzaklari biz zaten samimi olup olmadigini anlariz bi seklide belli eder ama yine de ikiyuzlu insanlar yok mu tabiki var...payalsimin icin tesekkurler asude :)

Rica ederim arkadaşlar.

Yorumlarla zenginlik kazandırdınız konuya... ben teşekkür ederim.

Bazen insan görür duyar hisseder herşeyin farkındadır lakin üç maymunu oynamak zorunda kalma durumlarıda olabiliyor.

Zira her doğru her yerde pat diye söylenmiyor.Yeri zamanı mekanı hatta saatini bile iyi ayarlamalıki etkili olsun.

Ne söylediğin değil nasıl hissettirğin nasıl söylediğin önemli.
İki yüzlü insanlar çevremizde çok.
Bir yüzü başka diğer yüzü bambaşka...

Mevlana ne de güzel söylemiş:Ya olduğun gibi görün.Yada göründüğün gibi ol...

En sondaki notun bendeki izlenimleri...bazen en yakınlarımız bile bizleri incitebiliyor ki; o zaman bu duydusal hisler daha da yoğunlaşabliyor.

Atsan atamazssın satsan satamasın tabiri gibi...Eşinizi seviyorsunuz ama yaşattıklarını hazmedemiyorsunuz...bu durumda işte yazarın telaffuz ettiği sözler:Bazen görmemek, duymamak hatta aldanmak daha güzel sonuçlar verir.

Başarabilmek temennilerimle...

Atsan atamazssın satsan satamasın tabiri gibi...Eşinizi seviyorsunuz ama yaşattıklarını hazmedemiyorsunuz...bu durumda işte yazarın telaffuz ettiği sözler:Bazen görmemek, duymamak hatta aldanmak daha güzel sonuçlar verir.

Başarabilmek temennilerimle...

Ama ne bitmez olsa tahammul, onun da bir sonu var (M.Akif Ersoy)

Ama ne bitmez olsa tahammul, onun da bir sonu var (M.Akif Ersoy)

Sabrında bir sınırı vardır illaki... ;)

Konu disi ama merak ettim :-\ Avatarinin altindaki cumle ne manaya geliyor ?

O bende kalsın olmazmı kardeşim. :-\

Kişisel Gelişim

MollaCami.Com