Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Rabbim bana iki katını verdi

Rabbim bana iki katını verdi

hz.ömer zamanında sürekli mescide devam eden bir genç vardı.hz.ömer,onun bu halini çok severdi.gencin birde yaşlı babası vardı.genç yatsı namazını kılar babasının yanına dönerdi. Eve dönüş yolu üzerinde de bir kadın vardı.kadın gönlünü gence kaptırmıştı.sürelki onun yolunda dikilirdi. Bir gece genç,evine dönerken kadın yine karşısına çıktı.genç te kadının peşine takıldı.
Tam kadının evinin kapısına geldigi ve içeri ye adımını atacagı sırada "ıhatırladı ve dilinde şu mealdeki ayet dökülmeye başladı:

""a karşı gelmekten sakınanlara şeytandan bir hayal ilişince, hemen düşünüp kendilerini toparlar,basiretlerine tam sahip olurlar"(a"raf süresi,201.ayet)
deli kanlı,bu ayeti okuya okuya yere yığıldı. Kadın yardım etmesi için bir cariyesini çagırdı ve onu evinin kapısına kadar götürdüler.
Babasına haber vermek için kapıyı çaldılar baba oglunu o halde görünce hemen komşularını çagırdı.
Uzun süre geçtikten sonra genç kendine gelince babası"oglum neyin var ne oldu sana,dedi.
Genç önce"birşeyim yok baba,dedi ancak babası ısrar edince başına gelenleri bir bir anlattı.
Babası"hangi ayeti okumuştun,dedi. Genç ,ayeti okudu ve yine kendinden geçti.
Baktılarki bu kez vefat etmiş.yıkadılar ve geceleyin götürüp kabristana defnettiler. Sabah olunca olay,hz.ömer"e intikal etmişti.
Hz.ömer,gencin babasına geldi ve taziyelerini bildirdikten sonra"
-bana neden haber vermediniz,diye sordu.
Dedilerki
"-ey müminlerin emiri!vakit geceydi,sizi rahatsız etmek istemedik. Hz.ömer"bizi onun kabrine götürün dedi. Daha sonra hz.ömer beraberindekilerle kabre vardı ve şöyle seslendi"-ey filan,rabbinin huzuruna çıkmaktan endişe duyan mümine iki cennet var.
(rahman süresi46.ayet)
kabrin içindeki genç,ona cevap verdi"
ey ömer! Rabbim,bana senin bahsettiğin cenneti ikikere verdi

çok güzeldi!! Rabbim bizlerede nasip etsin...çok etkilendim.

çok güzeldi!! Rabbim bizlerede nasip etsin...çok etkilendim.

allah bizede öyle ögle nevsimizede hakim olan kıullardan etsin amin

Menkıbeler

MollaCami.Com