Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Siyah çay da yeşili kadar faydalı!

[right]22.02.2009[/right]
Siyah çay da yeşili kadar faydalı!

Günde ortalama 3 bardak için...

Almanya'da bir sağlık enstitüsü tarafından hazırlanan raporda siyah çayın, yeşil çay kadar faydalı olduğu belirlendi. Rapora göre, siyah çayın içindeki 'teaflavins' maddesi kana zararlı kolestrol karışımını bloke ediyor. Bu da siyah çayın fazla içildiği taktirde kalp hastalıklarına yol açtığı iddialarını çürütüyor. Uzmanlar günde ortalama 3 bardak çayın kolestrol düzenleyici etki yaptığını söylüyor.

Evet evet biliyordum. Benim bunu siyah çay karşıtı, yeşit çay delisi kardeşime hemen söylemem gerek. :D

Aaaa ama 3 bardak mı ? İşte burda bozuştuk. :-\

Hem ben kolestrol düzenleyici olduğu için içiyorum yaaa. ::) :D :P

Paylaşım için teşekkürler Kardelen...

harika bir haber! yasasiiin.bu haberin uzerine mis gibi tavsan kani bir cay gider..

tesekkurler kardelen :)

Bir ilahi vardı, "doldur derviş çay doldur". Demek ki boşa sevilmiyormuş dervişler tarafından. Bir de normal yaşantımızda şu dikkatimi çekiyor:
"Aman çocuklara çay içirmeyin zararlı."!
Bu cümleyi aslâ tasvip etmiyorum, bilakis içirmelerini tavsiye ediyorum. Teşekkürler paylaşım için... Eee çay ikram edelim o zaman sanalda olsa:
[IMG]http://img15.imageshack.us/img15/4717/2297351095104f9f9bd5.jpg[/img]
[URL=http://g.imageshack.us/img15/2297351095104f9f9bd5.jpg/1/]

Her şeyin fazlası zara olduğu gibi, çayın da fazlası zarar olsa gerek ::)
Ama içmemek kendimizi bu şifadan mahrum bırakmak demektir değil mi?

Ayrıca çocuklara içirilmemesi konusuna ben de katılmıyorum. Özellikle bol şekerli çay ve kahve çocukların zihinsel gelişimlerinde büyük fayda gösteriyor. Hem onların canı can değil mi :D Açık yapıp çocuklara da içimek gerek ;)

Çayı ben de severim. İkramınız için teşekkür ederiz sevgili Gulurana :D

Bol sekerli cay? Cocuklara? ???

Bol sekerli cay? Cocuklara? ???

Bol şekerli derken şerbet gibi bir çayı kastetmemiştim. Ama büyükler gibi de az şekerli içmemeliler değil mi? :)

Çayın rengi güldendir, doldurması sizdendir.
İçin aşıklar için, çay sahibi bizdendir.

Bu meclisin meyi çay, dostlar bekler iyi çay
Bunca şerbet içinde, içecekler beyi çay

Tiryaki olduk çaya, mevlam hayıra saya
Demi gaflet olmasın, olsun tevhîde maya

Güzel seven uşşâkız, tâ ezelden çayyaşız
Tabip arama başka, gayrısına ağyarız

Bizde içecek çaydır, içenler ölmez haydır
Çaydan zevk almayanın, demi ah ile vaydır

Demlik boyun eymezse, yarin eli deymezse
Neyleyim ki şarabı, çay tadını vermezse

Kalkar kalbin kasveti, gel ondan al hikmeti
Ol tatlı şeker dahi, çaydan buldu vahdeti

Çaydan mana zikirdir, içer iken fikirdir
Çayı abdestli içmek, mürşidin telkinidir

Sanırım ilahi sözleri. Çok güzeldi. Teşekkürler İhvan kardeşim...

Fatihan kardeşim bu hoş paylaşım için teşekkürler....

Bol şekerli derken şerbet gibi bir çayı kastetmemiştim. Ama büyükler gibi de az şekerli içmemeliler değil mi? :)

Buyukler az sekerlimi iciyor? Ben 4 kasik seker atiyorum dermisim :-X
Ornegin bir bucuk yasindaki cocuk gunde ne kadar cay ve ne kadar sekerli icmeli?
Ben kendi yasi icin imal edilen bitkisel caylari veriyordum, siyah cay COCUKLAR icin zararli denildigi icin.

Ornegin bir bucuk yasindaki cocuk gunde ne kadar cay ve ne kadar sekerli icmeli?
Ben kendi yasi icin imal edilen bitkisel caylari veriyordum, siyah cay COCUKLAR icin zararli denildigi icin.

Birincisi, çocuk istediğinde ona çayı içirmek gerek. Çünkü istekle yenilen-içilen besinlerin gıdası daha faydalı olacaktır.

İkincisi, açık olmak şartıyla, makul şeker ölçüsüyle günde 2 bardak çay içebilirler diye düşünüyorum.

Son olarak birşey ilave etmek isterim. Zamanımızda herşey hazır olarak mevcut, bu çok güzel bir kolaylık. Fakat ben hazır olan şeylerin çoğunu pek tasvip etmiyorum. Aktarlardan alınıp yapılan çayların besin değeri daha yüksektir. Hem tüm hazır yiyeceklerde uzun zaman bozulmaması için, koruma amaçlı konulan birtakım maddeler hastalık sebebi. Bu sadece çocuklar için değil, bizler için de geçerli. Ama bir çoğunu kullanıyoruz o ayrı :(

Diyeceğim şu, siyah çayın zararlı olduğunu düşünmüyordum.
Tıpkı yumurtanın zararlı ololduğunu düşünmediğim gibi. Malum bir ara özellikle Türkiye'de yumurtayı neredeyse tescilli zararlı madde olarak tanımlayacaklardı. Ama şimdi doktorlar faydasını anlatıyor ve özellikle yeyin diyor.

O yüzden her doktorun, her dediğine de güven olmuyor...

Habere ilginize teşekkür ederim :)
İlave olan yazılı resim de ayrı bir güzelmiş :D

harika bir haber! yasasiiin.bu haberin uzerine mis gibi tavsan kani bir cay gider..

tesekkurler kardelen :)

Sağlık Haberleri

MollaCami.Com